Warszawa

Dlaczego warto kupić dziecku zwierzaka...nie tylko pod choinkę!

Dlaczego warto kupić dziecku zwierzaka...nie tylko pod choinkę!

Perspektywa posiadania zwierzęcia takiego jak pies czy kot wiele osób przeraża. To dodatkowy obowiązek, wydatek, a do tego trudniej utrzymać dom w czystości. Obawy te jednak równie szybko jak powstały odchodzą w zapomniane, kiedy widzimy jak wiele korzyści możemy mieć z posiadania takiego „nowego członka rodziny”.

 

Przede wszystkim jednak najważniejsze jest to, że dziecko wychowujące się ze zwierzęciem lepiej się rozwija i szybciej uczy. Dlatego tym, którzy wahają się czy w tym roku kupić swojemu maluchowi futrzanego przyjaciela przedstawiamy 10 powodów, dla których warto to zrobić. Bo zwierzę to najlepszy prezent dla każdego dziecka i inwestycja w jego przyszłość.

 

1/10
1/10
Większa aktywność na świeżym powietrzu

 

Jeśli naszą pociechę trudno jest zmusić spędzenia więcej czasu na świeżym powietrzu posiadanie psa z pewnością to zmieni ową niechęć zamieniając na przyjemność. Dzieci uwielbiają spacery i zabawy z czworonogami. Taka aktywność więc wyjdzie im tylko na dobre. Usprawni je ruchowo i pozwoli odciągnąć maluchy choć na chwilę od telewizora czy ekranu komputera. W dzisiejszych czasach jest to wręcz wskazane!

2/10
2/10
Lepsza odporność organizmu

Według amerykańskich badań dzieci, które wychowują się ze zwierzętami i są wystawione na działanie drobnoustrojów rzadziej mają tendencję do alergii, chorób górnych dróg oddechowych, rzadkiej zapadają na astmę i łapią infekcje. Obcowanie w mniej sterylnym środowisku wbrew pozorom ma więc na zdrowie dobroczynny wpływ. Oczywiście wszystko w granicach normy ;)

3/10
3/10
Wpływ na relacje z rówieśnikami

Dziecko wychowujące się ze zwierzęciem uczy się działania w grupie, tolerancji, szacunku,  pomagania potrzebującym i empatii. Taka cenna lekcja będzie miała przełożenie na jego kontakty z rówieśnikami. Maluch posiadający psa nabywa także więcej pewności siebie i łatwiej nawiązuje nowe znajomości.

4/10
4/10
Szybszy rozwój mowy

Dziecko posiadające zwierzątko nawiązuje z nim kontakt także werbalny. Często do niego mówi dzieląc się swoimi przeżyciami czy reagując na zachowania pupila np. pytając o jego potrzeby, ganiąc złe wybryki czy nagradzając za postępy.  I choć zwierzę odpowie mu po swojemu to każda reakcja z jego strony zachęca do dalszego komunikowania się z nim.

5/10
5/10
Ukojenie nerwów

Zwierzęta mają działanie terapeutyczne. Jak? Otóż przebywanie ze zwierzęciem na zbawienny wpływ na naszą psychikę, zwłaszcza, kiedy zwierzę niejednokrotnie rozbawia nas swoich zachowaniem do łez :)  Przede wszystkim wprawia nas w dobry nastrój, w przez to w organizmie uwalniają się endorfiny, czyli hormony szczęścia. Posiadanie takiego towarzysza pozwoli nie tylko pozbyć się stresu i wyciszyć, ukoić nerwy, ale także sprawić, że będziemy spokojniejsi i bardziej zadowoleni z życia.

6/10
6/10
Nauka obowiązków i odpowiedzialności

Dziecko posiadające małego pieska musi nauczyć się kiedy i jak je karmić, wychodzić na spacer czy posprzątać jeśli zwierzak zrobił w pokoju bałagan. To mające królika czy świnkę morską uczy się dbania o czystość klatki gryzonia. W ten sposób maluchy uczą się dyscypliny, pracowitości, systematyczności. Przystosowują się do nowych obowiązków i uczą planować grafik dnia, tak aby znalazł się w nim czas na zajmowanie się zwierzęciem.

7/10
7/10
Cenna lekcja troski i wrażliwości

Zwierzęta niezależnie od tego czy są małe czy duże nieustannie potrzebują opieki i troski. Psy i koty świetnie potrafią pokazywać swoje emocje, więc obcowanie z nimi uczy ich odczytywania i empatii. Dziecko uczy się także wrażliwości na krzywdę czy cierpienie, a także cierpliwości. To ważna lekcja, która z pewnością przełoży się na emocjonalność dorastającego szkraba w dorosłym życiu.

8/10
8/10
Budowanie więzi z rodziną

Nie bez powodu mówi się, że pies jest jak „członek rodziny”. Umacnia on więzi, sprawia, że więcej czasy spędzamy razem, opieka nad czworonogiem nas zbliża, a zwierzę uczy nas wszystkich bezinteresownej, czystej miłości.

9/10
9/10
Pies jako terapeuta

Niektóre rasy psów są wykorzystywane w terapiach u dzieci z autyzmem czy zespołem Downa. Czworonogi pozwalają im poczuć się bezpiecznie, zniwelować lęki, zmniejszyć niepokój czy agresję, a także zrelaksować.

10/10
10/10
Przełamywanie nieśmiałości

Wyjście na spacer z psem to dla małego człowieka powód do dumy. Dzięki czworonożnemu towarzyszowi dziecku czuje się bardziej pewne siebie, potrzebne, ma wiarę we własne siły i łatwiej podejmuje kontakty z rówieśnikami. Jest bardziej otwarte na nowe znajomości i bardziej komunikatywne.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć