Warszawa

Witaminy i minerały dla przyszłej mamy - sprawdź, czy je znasz

Witaminy i minerały dla przyszłej mamy - sprawdź, czy je znasz

Internet pęka w szwach od informacji na temat diety przyszłej mamy. Większość kobiet spodziewających się dziecka wie, że zdrowe odżywianie i możliwie aktywny tryb życia pozwolą na zapewnienie maleństwu zdrowego startu w przyszłość. Niestety, mimo rosnącej świadomości, nie każda mama jest w stanie określić, jakie witaminy i minerały są potrzebne jej i jej dziecku w czasie niełatwych dziewięciu miesięcy.

 

Większość kobiet uważa, że kwas foliowy to jedyny suplement, który musi być uzupełniany podczas ciąży. Nic bardziej mylnego. Rzeczywiście numerem jeden wśród witamin jest kwas foliowy -dawkowanie (http://www.swiadomemacierzynstwo.com/kwas_foliowy) 0,4-0,5 mg na dobę, ale równie ważne są inne witaminy i minerały. Jakie? Podpowiadamy.

 

Kwas foliowy
Wspomniany kwas foliowy, czyli witamina B9 (folacyna) to konieczny koenzym metabolizmu kwasów nukleinowych. Jest katalizatorem procesów krwiotwórczych oraz wspomagaczem rozwoju układu nerwowego, przez co jest niezbędnym elementem profilaktyki wad ośrodkowego układu nerwowego. Lekarze zalecają rozpoczęcie suplementacji folacyny minimum sześć tygodni przed planowanym poczęciem. Przyjmowanie witaminy B9 należy kontynuować do zakończenia procesu powstawania narządów (organogenezy), czyli do około ósmego tygodnia ciąży. Informacje o dawkowaniu kwasu foliowego można znaleźć w ulotce kupowanego preparatu. Zwykle są to wspomniane już 0,4-05, mg. Warto jednak zasięgnąć opinii lekarza, który ustali indywidualną dawkę folacyny.

 

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe – PUFA (poliunsaturated fatty acids)
Kolejnym ważnym składnikiem diety kobiety ciężarnej są wielonasycone kwasy tłuszczowe, które pełnią rolę budulca dla błon fosfolipidowych. Warto wiedzieć, że aż 20-40% kwasów tłuszczowych znajduje się w fosfolipidach układu nerwowego i siatkówki oka. Jak łatwo się domyślić, są niezbędne do rozwoju najważniejszego narządu organizmu - mózgu oraz do prawidłowego funkcjonowania systemu nerwowego. Ponadto obecność kwasów tłuszczowych w diecie zapobiega przedwczesnemu porodowi (i komplikacjom poporodowym) i wpływa na zwiększenie masy urodzeniowej noworodka. W diecie kobiety ciężarnej powinno znajdować się około 600 mg DHA (kwas dokozaheksaenowy), a w przypadku pań zagrożonych poronieniem lub niedonoszeniem ciąży - nawet 1000 mg tej substancji.

 

Żelazo
Niedobór żelaza u kobiet w ciąży może być przyczyną anemii, a ta z kolei wpływa na przewlekłe uczucie zmęczenia i zmniejszoną tolerancję na wysiłek fizyczny, które i tak dokuczają przyszłym mamom. Najbardziej niebezpieczne jest jednak to, że brak tego pierwiastka bywa przyczyną przedwczesnego rozwiązania. W celu uniknięcia przedterminowego porodu zaleca się badania diagnozujące poziom żelaza we krwi. Paniom, które tego potrzebują, lekarze zlecają suplemenrację Fe w dawce 26-27 mg na dobę.

 

Jod
Profilaktyczne jodowanie soli w Polsce sprawia, że nasz kraj cechuje średnie ryzko wystąpienia niedoboru jodu w diecie. Warto jednak wiedzieć, że w czasie ciąży rośnie zapotrzebowanie na ten pierwiastek , co wynika, np. ze wzrostu aktywności dejonaz. Niedobój jodu może przyczynić się do powstania wola tarczycowego u przyszłej mamy i zwiększenia ryzyka niedorozwoju umysłowego dziecka. Ponadto brak tego pierwiastka powoduje zaburzenia mielinizacji włókien nerwowych, uszkodzenia układu nerwowego oraz niedosłuchu i głuchoty noworodków. Właśnie dlatego paniom spodziewającym się dziecka zaleca się suplementację jodu. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia dzienna dawka w przypadku ciężarnych i karmiących to 200-500 mg na dobę.

 

Witamina D
Z roku na rok pojawia się coraz więcej informacji na ten roli witaminy D w organizmie człowieka. Niedobór tej substancji powoduje zaburzenia w regulacji stężenia wapnia i fosforu w osoczu oraz problemy w utrzymaniu prawidłowej gęstości mineralnej kości. Wszystko to sprawia, że w diecie kobiet spodziewających się dziecka konieczna jest suplementacja witaminy D. Zaleca się więc, poza przynajmniej kilkunastominutową ekspozycją na słońce, przyjmowanie 2000 IU tej substancji na dobę.

 

Magnez
Magnez odpowiada za regulację przewodnictwa nerwowo-mięśniowego poprzez obniżanie kurczliwości mięśni gładkich i poprzecznie prążkowanych. Wpływa także na właściwą gospodarkę mineralną kości, dlatego niezbędny jest przyszłym mamom. Lekarze zalecają spożywanie produktów bogatych w ten pierwiastek oraz suplementację. Dopuszczalna dawka magnezu wynosi 200-1000 mg na dobę.

Należy pamiętać, że rola witamin i mikroelementów w czasie ciąży jest ogromna. Od ich obecności w pożywieniu zależy bowiem zdrowie i życie maluszka. Warto więc rozważyć suplementację ważnych składników, jednak każde przyjmowanie preparatów witaminowych czy mineralnych wymaga konsultacji z lekarzem prowadzącym. Nadmiar cennych składników może być bowiem równie szkodliwy co niedobór.

 

Źródła:

Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć