Strefa rodzica » Artykuły » Witaminy i minerały dla przyszłej mamy - sprawdź, czy je znasz

Witaminy i minerały dla przyszłej mamy - sprawdź, czy je znaszpowiększ

Witaminy i minerały dla przyszłej mamy - sprawdź, czy je znasz

Internet pęka w szwach od informacji na temat diety przyszłej mamy. Większość kobiet spodziewających się dziecka wie, że zdrowe odżywianie i możliwie aktywny tryb życia pozwolą na zapewnienie maleństwu zdrowego startu w przyszłość. Niestety, mimo rosnącej świadomości, nie każda mama jest w stanie określić, jakie witaminy i minerały są potrzebne jej i jej dziecku w czasie niełatwych dziewięciu miesięcy.

 

Większość kobiet uważa, że kwas foliowy to jedyny suplement, który musi być uzupełniany podczas ciąży. Nic bardziej mylnego. Rzeczywiście numerem jeden wśród witamin jest kwas foliowy -dawkowanie (http://www.swiadomemacierzynstwo.com/kwas_foliowy) 0,4-0,5 mg na dobę, ale równie ważne są inne witaminy i minerały. Jakie? Podpowiadamy.

 

Kwas foliowy
Wspomniany kwas foliowy, czyli witamina B9 (folacyna) to konieczny koenzym metabolizmu kwasów nukleinowych. Jest katalizatorem procesów krwiotwórczych oraz wspomagaczem rozwoju układu nerwowego, przez co jest niezbędnym elementem profilaktyki wad ośrodkowego układu nerwowego. Lekarze zalecają rozpoczęcie suplementacji folacyny minimum sześć tygodni przed planowanym poczęciem. Przyjmowanie witaminy B9 należy kontynuować do zakończenia procesu powstawania narządów (organogenezy), czyli do około ósmego tygodnia ciąży. Informacje o dawkowaniu kwasu foliowego można znaleźć w ulotce kupowanego preparatu. Zwykle są to wspomniane już 0,4-05, mg. Warto jednak zasięgnąć opinii lekarza, który ustali indywidualną dawkę folacyny.

 

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe – PUFA (poliunsaturated fatty acids)
Kolejnym ważnym składnikiem diety kobiety ciężarnej są wielonasycone kwasy tłuszczowe, które pełnią rolę budulca dla błon fosfolipidowych. Warto wiedzieć, że aż 20-40% kwasów tłuszczowych znajduje się w fosfolipidach układu nerwowego i siatkówki oka. Jak łatwo się domyślić, są niezbędne do rozwoju najważniejszego narządu organizmu - mózgu oraz do prawidłowego funkcjonowania systemu nerwowego. Ponadto obecność kwasów tłuszczowych w diecie zapobiega przedwczesnemu porodowi (i komplikacjom poporodowym) i wpływa na zwiększenie masy urodzeniowej noworodka. W diecie kobiety ciężarnej powinno znajdować się około 600 mg DHA (kwas dokozaheksaenowy), a w przypadku pań zagrożonych poronieniem lub niedonoszeniem ciąży - nawet 1000 mg tej substancji.

 

Żelazo
Niedobór żelaza u kobiet w ciąży może być przyczyną anemii, a ta z kolei wpływa na przewlekłe uczucie zmęczenia i zmniejszoną tolerancję na wysiłek fizyczny, które i tak dokuczają przyszłym mamom. Najbardziej niebezpieczne jest jednak to, że brak tego pierwiastka bywa przyczyną przedwczesnego rozwiązania. W celu uniknięcia przedterminowego porodu zaleca się badania diagnozujące poziom żelaza we krwi. Paniom, które tego potrzebują, lekarze zlecają suplemenrację Fe w dawce 26-27 mg na dobę.

 

Jod
Profilaktyczne jodowanie soli w Polsce sprawia, że nasz kraj cechuje średnie ryzko wystąpienia niedoboru jodu w diecie. Warto jednak wiedzieć, że w czasie ciąży rośnie zapotrzebowanie na ten pierwiastek , co wynika, np. ze wzrostu aktywności dejonaz. Niedobój jodu może przyczynić się do powstania wola tarczycowego u przyszłej mamy i zwiększenia ryzyka niedorozwoju umysłowego dziecka. Ponadto brak tego pierwiastka powoduje zaburzenia mielinizacji włókien nerwowych, uszkodzenia układu nerwowego oraz niedosłuchu i głuchoty noworodków. Właśnie dlatego paniom spodziewającym się dziecka zaleca się suplementację jodu. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia dzienna dawka w przypadku ciężarnych i karmiących to 200-500 mg na dobę.

 

Witamina D
Z roku na rok pojawia się coraz więcej informacji na ten roli witaminy D w organizmie człowieka. Niedobór tej substancji powoduje zaburzenia w regulacji stężenia wapnia i fosforu w osoczu oraz problemy w utrzymaniu prawidłowej gęstości mineralnej kości. Wszystko to sprawia, że w diecie kobiet spodziewających się dziecka konieczna jest suplementacja witaminy D. Zaleca się więc, poza przynajmniej kilkunastominutową ekspozycją na słońce, przyjmowanie 2000 IU tej substancji na dobę.

 

Magnez
Magnez odpowiada za regulację przewodnictwa nerwowo-mięśniowego poprzez obniżanie kurczliwości mięśni gładkich i poprzecznie prążkowanych. Wpływa także na właściwą gospodarkę mineralną kości, dlatego niezbędny jest przyszłym mamom. Lekarze zalecają spożywanie produktów bogatych w ten pierwiastek oraz suplementację. Dopuszczalna dawka magnezu wynosi 200-1000 mg na dobę.

Należy pamiętać, że rola witamin i mikroelementów w czasie ciąży jest ogromna. Od ich obecności w pożywieniu zależy bowiem zdrowie i życie maluszka. Warto więc rozważyć suplementację ważnych składników, jednak każde przyjmowanie preparatów witaminowych czy mineralnych wymaga konsultacji z lekarzem prowadzącym. Nadmiar cennych składników może być bowiem równie szkodliwy co niedobór.

 

Źródła:

Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Ulubione programy edukacyjne dla dzieci więcej » x
Zobacz » Artykuły
Ulubione programy edukacyjne dla dzieci

Ulubione programy edukacyjne dla dzieci

Tym razem postanowiliśmy stworzyć listę najlepszych edukacyjnych programów dla dzieci (i rodziców). Oczywiście nadal jednak twierdzimy, że nie powinny one zupełnie wypierać aktywności ruchowej i spotkań z rówieśnikami :-) więcej »
Jak mądre aktywności stymulują rozwój dziecka - czyli premiera nowej serii KsiążkoGry od wydawnictwa Nowa Era

Jak mądre aktywności stymulują rozwój dziecka - czyli premiera nowej serii KsiążkoGry od wydawnictwa Nowa Era

Rodzicu, od teraz Twoje dzieci już nigdy nie będą się nudzić! Mają ochotę na czytanie, grę planszową albo memo? Chcą się pobawić w rozwiązywanie zagadek? A może po prostu są w filozoficznym nastroju? Wydawnictwo Nowa Era i kultowy magazyn Świerszczyk prezentują nową serię KsiążkoGry, którą pokochają dzieci i rodzice. więcej »
Jak skutecznie wyegzekwować alimenty?

Jak skutecznie wyegzekwować alimenty?

Większość rodziców wie, że wyrok ustalający alimenty jest dopiero pierwszym krokiem w uzyskaniu alimentów. Sam wyrok - choć nakłada na osobę zobowiązaną obowiązek uiszczania alimentów - nie spowoduje niestety ich automatycznego przekazania uprawnionemu dziecku. więcej »
Jak pomalować pokój dziecka, aby zmotywować je do nauki?

Jak pomalować pokój dziecka, aby zmotywować je do nauki?

Niezależnie od tego, czy jesteśmy rodzicami maluszka, czy starszaka, kilkulatka czy nastolatka, musimy otoczyć dziecko kreatywną, przyjazną przestrzenią. więcej »
Już jest druga edycja wydania specjalnego KUKBUK Dzieciaki
Patronat CzasDzieci.pl

Już jest druga edycja wydania specjalnego KUKBUK Dzieciaki

Na rynku ukazała się druga edycja wydania specjalnego KUKBUK Dzieciaki. Jest to pierwszy magazyn przeznaczony jednocześnie dla dzieci i dorosłych oraz współtworzony przez dzieci. KUKBUK Dzieciaki to atrakcyjne wizualnie, zabawne i edukacyjne treści dla kucharzy w wieku 5-12 lat. więcej »
Jak pomóc dziecku, które łatwo się rozprasza?

Jak pomóc dziecku, które łatwo się rozprasza?

Wiele dzieci ma problem ze skupianiem się na określonych zajęciach, co skutkuje rozdrażnieniem, małą efektywnością czy ciągłym znudzeniem. Może się to odbić na wynikach w szkole oraz relacjach z innymi. więcej »
Poranna rutyna - jak zdążyć na czas?

Poranna rutyna - jak zdążyć na czas?

Nikt nie lubi porannego zamieszania, które potrafi zepsuć humor na cały dzień. Czasem ciężko połapać się w tym wszystkim, co dzieje się wokół, dlatego właśnie dobrym przyzwyczajeniem jest poranna rutyna, dzięki której łatwiej zapanować nad tym całym bałaganem. więcej »
10 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

10 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

Czy słońce, czy deszcz, czas z dzieckiem można spędzić przyjemnie i kreatywnie. Zobaczcie nasze podpowiedzi! więcej »
7 sposobów na wspieranie rozwoju mowy dziecka

7 sposobów na wspieranie rozwoju mowy dziecka

Nauka mowy to jedno z trudniejszych wyzwań stojących przez dzieckiem i jednocześnie powód licznych obaw rodziców, którzy z niecierpliwością wyczekują pierwszych słów. Warto jednak pamiętać, że rozwój mowy zaczyna się znacznie wcześniej. więcej »
Bajki o jesieni - top 6

Bajki o jesieni - top 6

Dni robią się coraz krótsze i chłodniejsze. Jeśli spędzacie z dziećmi jesienne wieczory w domu, możecie wykorzystać ten czas na rozrywkę i edukację w jednym. Przygotowaliśmy dla Was zestaw krótkich bajek o jesieni. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Temat na Czasie

Jak pomóc dziecku, które łatwo się rozprasza?

Jak pomóc dziecku, które łatwo się rozprasza?

Wiele dzieci ma problem ze skupianiem się na określonych zajęciach, co skutkuje rozdrażnieniem, małą efektywnością czy ciągłym znudzeniem. Może się to odbić na wynikach w szkole oraz relacjach...  

Jesień na Czasie

Bajki o jesieni - top 6

Bajki o jesieni - top 6

Przygotowaliśmy dla Was zestaw krótkich bajek o jesieni. Na ich podstawie warto porozmawiać z dziećmi o tej porze roku.  

Nowość

Rodzicu, od teraz Twoje dzieci już nigdy nie będą się nudzić!  

W domu z dzieckiem

Knock Nocky1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Prezenty1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018