Strefa rodzica » Artykuły » Witaminy i minerały dla przyszłej mamy - sprawdź, czy je znasz

Witaminy i minerały dla przyszłej mamy - sprawdź, czy je znaszpowiększ

Witaminy i minerały dla przyszłej mamy - sprawdź, czy je znasz

Internet pęka w szwach od informacji na temat diety przyszłej mamy. Większość kobiet spodziewających się dziecka wie, że zdrowe odżywianie i możliwie aktywny tryb życia pozwolą na zapewnienie maleństwu zdrowego startu w przyszłość. Niestety, mimo rosnącej świadomości, nie każda mama jest w stanie określić, jakie witaminy i minerały są potrzebne jej i jej dziecku w czasie niełatwych dziewięciu miesięcy.

 

Większość kobiet uważa, że kwas foliowy to jedyny suplement, który musi być uzupełniany podczas ciąży. Nic bardziej mylnego. Rzeczywiście numerem jeden wśród witamin jest kwas foliowy -dawkowanie (http://www.swiadomemacierzynstwo.com/kwas_foliowy) 0,4-0,5 mg na dobę, ale równie ważne są inne witaminy i minerały. Jakie? Podpowiadamy.

 

Kwas foliowy
Wspomniany kwas foliowy, czyli witamina B9 (folacyna) to konieczny koenzym metabolizmu kwasów nukleinowych. Jest katalizatorem procesów krwiotwórczych oraz wspomagaczem rozwoju układu nerwowego, przez co jest niezbędnym elementem profilaktyki wad ośrodkowego układu nerwowego. Lekarze zalecają rozpoczęcie suplementacji folacyny minimum sześć tygodni przed planowanym poczęciem. Przyjmowanie witaminy B9 należy kontynuować do zakończenia procesu powstawania narządów (organogenezy), czyli do około ósmego tygodnia ciąży. Informacje o dawkowaniu kwasu foliowego można znaleźć w ulotce kupowanego preparatu. Zwykle są to wspomniane już 0,4-05, mg. Warto jednak zasięgnąć opinii lekarza, który ustali indywidualną dawkę folacyny.

 

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe – PUFA (poliunsaturated fatty acids)
Kolejnym ważnym składnikiem diety kobiety ciężarnej są wielonasycone kwasy tłuszczowe, które pełnią rolę budulca dla błon fosfolipidowych. Warto wiedzieć, że aż 20-40% kwasów tłuszczowych znajduje się w fosfolipidach układu nerwowego i siatkówki oka. Jak łatwo się domyślić, są niezbędne do rozwoju najważniejszego narządu organizmu - mózgu oraz do prawidłowego funkcjonowania systemu nerwowego. Ponadto obecność kwasów tłuszczowych w diecie zapobiega przedwczesnemu porodowi (i komplikacjom poporodowym) i wpływa na zwiększenie masy urodzeniowej noworodka. W diecie kobiety ciężarnej powinno znajdować się około 600 mg DHA (kwas dokozaheksaenowy), a w przypadku pań zagrożonych poronieniem lub niedonoszeniem ciąży - nawet 1000 mg tej substancji.

 

Żelazo
Niedobór żelaza u kobiet w ciąży może być przyczyną anemii, a ta z kolei wpływa na przewlekłe uczucie zmęczenia i zmniejszoną tolerancję na wysiłek fizyczny, które i tak dokuczają przyszłym mamom. Najbardziej niebezpieczne jest jednak to, że brak tego pierwiastka bywa przyczyną przedwczesnego rozwiązania. W celu uniknięcia przedterminowego porodu zaleca się badania diagnozujące poziom żelaza we krwi. Paniom, które tego potrzebują, lekarze zlecają suplemenrację Fe w dawce 26-27 mg na dobę.

 

Jod
Profilaktyczne jodowanie soli w Polsce sprawia, że nasz kraj cechuje średnie ryzko wystąpienia niedoboru jodu w diecie. Warto jednak wiedzieć, że w czasie ciąży rośnie zapotrzebowanie na ten pierwiastek , co wynika, np. ze wzrostu aktywności dejonaz. Niedobój jodu może przyczynić się do powstania wola tarczycowego u przyszłej mamy i zwiększenia ryzyka niedorozwoju umysłowego dziecka. Ponadto brak tego pierwiastka powoduje zaburzenia mielinizacji włókien nerwowych, uszkodzenia układu nerwowego oraz niedosłuchu i głuchoty noworodków. Właśnie dlatego paniom spodziewającym się dziecka zaleca się suplementację jodu. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia dzienna dawka w przypadku ciężarnych i karmiących to 200-500 mg na dobę.

 

Witamina D
Z roku na rok pojawia się coraz więcej informacji na ten roli witaminy D w organizmie człowieka. Niedobór tej substancji powoduje zaburzenia w regulacji stężenia wapnia i fosforu w osoczu oraz problemy w utrzymaniu prawidłowej gęstości mineralnej kości. Wszystko to sprawia, że w diecie kobiet spodziewających się dziecka konieczna jest suplementacja witaminy D. Zaleca się więc, poza przynajmniej kilkunastominutową ekspozycją na słońce, przyjmowanie 2000 IU tej substancji na dobę.

 

Magnez
Magnez odpowiada za regulację przewodnictwa nerwowo-mięśniowego poprzez obniżanie kurczliwości mięśni gładkich i poprzecznie prążkowanych. Wpływa także na właściwą gospodarkę mineralną kości, dlatego niezbędny jest przyszłym mamom. Lekarze zalecają spożywanie produktów bogatych w ten pierwiastek oraz suplementację. Dopuszczalna dawka magnezu wynosi 200-1000 mg na dobę.

Należy pamiętać, że rola witamin i mikroelementów w czasie ciąży jest ogromna. Od ich obecności w pożywieniu zależy bowiem zdrowie i życie maluszka. Warto więc rozważyć suplementację ważnych składników, jednak każde przyjmowanie preparatów witaminowych czy mineralnych wymaga konsultacji z lekarzem prowadzącym. Nadmiar cennych składników może być bowiem równie szkodliwy co niedobór.

 

Źródła:

Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiącychLubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: 10 wartości jakie powinnaś przekazać dziecku,... więcej » x
Zobacz » Artykuły
10 wartości jakie powinnaś przekazać dziecku, aby wyrosło na superbohatera!

10 wartości jakie powinnaś przekazać dziecku, aby wyrosło na superbohatera!

Co maluch powinien wiedzieć? Czego powinien się nauczyć? Można by wymieniać bez końca. Są jednak takie wartości, które sprawiają, że przyswajając je i potem startując w dorosłe życie będzie po prostu lepszym człowiekiem. więcej »
Królowa Śniegu
Patronat CzasDzieci.pl

Królowa Śniegu

Królowa śniegu to kolejna bajka w formie słuchowiska z serii Bajeczki Pioseneczki, która ukazuje się nakładem Wytwórni Muzycznej MTJ. Do pięknie ilustrowanej książeczki dołączona jest płyta CD z opowiadaniem i piosenkami. więcej »
Książę Czaruś - Już od 27 Lipca w Kinach!
Patronat CzasDzieci.pl

Książę Czaruś - Już od 27 Lipca w Kinach!

Dawno, dawno temu niegodziwa Królowa rzuciła urok na małego Księcia Czarusia. Jej zaklęcie sprawia, że każda napotkana przez młodzieńca dziewczyna z miejsca zakochuje się w nim i chce być jego żoną. Królewna Śnieżka, Kopciuszek, Śpiąca Królewna więcej »
12 zaskakujących sposobów na to, by zaoszczędzić na dziecięcych rzeczach

12 zaskakujących sposobów na to, by zaoszczędzić na dziecięcych rzeczach

Twój mały Skarb nie musi kosztować Cię fortuny. Oto kilka pomysłów jak rozsądnie wydawać pieniądze i zaoszczędzić bez konieczności skąpienia. więcej »
20 sposobów na nudę, jak nie ma co robić cz. 2

20 sposobów na nudę, jak nie ma co robić cz. 2

Przedstawiamy Wan kolejną część naszej listy zabaw i gier, które warto wykorzystać kiedy dziecku się nudzi, a chwilowo nie mamy do dyspozycji zabawek czy dużej przestrzeni. Takie sytuacje zdarzają się wszędzie czy to w poczekalni, czy w drodze do kasy w supermarkecie czy tez podczas podróżowania. więcej »
"Język sztuki dla najnajmłodszych jest tak bardzo bogaty i ponadnarodowy, że nawet różne konteksty kulturowe nie są przeszkodą do budowania porozumienia"

"Język sztuki dla najnajmłodszych jest tak bardzo bogaty i ponadnarodowy, że nawet różne konteksty kulturowe nie są przeszkodą do budowania porozumienia"

Wywiad z Panią Barbara Małecką (dyrektorem artystycznym festiwalu SZTUKA SZUKA MALUCHA) i Panią Alicją Morawską-Rubczak (kuratorką festiwalu SZTUKA SZUKA MALUCHA). więcej »
4 rady, jak pomóc dziecku rozwinąć jego wyjątkowy styl

4 rady, jak pomóc dziecku rozwinąć jego wyjątkowy styl

Wygląd i szeroko pojęta moda to świetne pole do wyrażania siebie. Oczywiście, nie chodzi o to, by uczyć dzieci, że to, w co się ubierają jest ważniejsze niż ich osobowość czy zachowanie. Określenie własnego stylu, jeśli chodzi o wygląd, może jednak być bardzo dobrym narzędziem do nauczenia się niezależności, indywidualności i tolerancji. więcej »
ABC dobrego wychowania z Rodziną Treflików
Patronat CzasDzieci.pl

ABC dobrego wychowania z Rodziną Treflików

Abc Dobrego Wychowania z Rodziną Treflików to piękne i mądre piosenki dla dzieci, które uczą jak zachowywać się w określonych sytuacjach. Rodzina Treflików uwielbia przekazywać te wartości słuchaczom poprzez błyskotliwe teksty Izabeli Budzyńskiej i muzykę skomponowaną przez Wojciecha Gęsickiego. więcej »
Dzieci na weselu - jak umilić im ten czas

Dzieci na weselu - jak umilić im ten czas

Przyjęcia weselne w głównej mierze dedykowane są dorosłym. Alkohol, menu, zabawy przygotowywane są w taki sposób, by dostarczały radości właśnie im. więcej »
30 pomysłów na aktywności na świeżym powietrzu

30 pomysłów na aktywności na świeżym powietrzu

Latem w mieście wcale nie trzeba się nudzić. Jest szereg aktywności, które mogą przemienić każdy dzień w niezwykłą przygodę. Trzeba tylko nieco wyobraźni, bo pomysłów na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu jest mnóstwo. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Temat na Czasie

Zanim przyjmiesz nianię

Zanim przyjmiesz nianię

Praca bardzo często ogranicza czas spędzany wspólnie z dziećmi. W czasie wakacji nie zawsze można liczyć na codzienną opiekę instytucji państwowych. Wtedy pozostaje nam poszukać kogoś, kto...  

Temat na Czasie

12 zaskakujących sposobów na to, by zaoszczędzić na dziecięcych rzeczach

12 zaskakujących sposobów na to, by zaoszczędzić na dziecięcych rzeczach

Twój mały Skarb nie musi kosztować Cię fortuny. Oto kilka pomysłów jak rozsądnie wydawać pieniądze i zaoszczędzić bez konieczności skąpienia.  
10 wartości jakie powinnaś przekazać dziecku, aby wyrosło na superbohatera!

10 wartości jakie powinnaś przekazać dziecku, aby wyrosło na superbohatera!

Co powinien wiedzieć i czym się kierować w życiu maluch, aby wyrósł na wartościowego i mądrego człowieka  

Konkurs na Czasie

Kto Ty jesteś?

Kto Ty jesteś?

Kto ty jesteś? - To projekt artystyczny skierowany do dzieci, które zapraszamy do dialogu z artystami, do ekspresji artystycznej, ale także do chwili refleksji. W ramach projektu odbędzie się szereg...  

W domu z dzieckiem

Aktywne dziecko1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czy poleciłbyś portal CzasDzieci.pl znajomym rodzicom?
zdecydowanie nie
raczej nie
nie mam zdania
raczej tak
zdecydowanie tak


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018