Strefa rodzica » Artykuły » Dotknij emocji

Dotknij emocji

Wydaje się, że skoro mamy ciągle dostęp do aparatu w telefonach, tabletach itp., to chwile nam nie umykają. Te najważniejsze i te bardziej prozaiczne fotografie wręcz wylewają się z elektronicznych albumów. Nadmiar, chaos, lotność. Fotografia może być jednym ze sposobów leczenia tęsknoty. Ile razy widzieliśmy jak bohaterzy filmów, czy bajek wkładają zdjęcia tych, których kochają pod poduszkę, zasypiając w rzewnym nastroju, albo układają harmonijki z małych portretów swoich licznych pociech, tudzież “podpisują” swój portfel paszportowo ujętą podobizną rodziny i przyjaciół.

 

To fascynujące zjawisko, że wywoływanie, czy drukowanie cyfrowych fotografii wydaje się często być atrakcją. Trochę jak pieczenie babeczek, albo jak wąchanie starych książek, pod zdziwionym okiem osoby dzierżącej czytnik ebooków. Chcę Wam powiedzieć, że fotografia, tak jak literatura wydaje się być w moich oczach deprecjonowana. A sztuce należy się szacunek, o tak. Ten szacunek wyraża się już przez formę, w którą się ją ujmuje.

 

 

Naszła mnie niedawno ochota, żeby otworzyć album ze zdjęciami z dzieciństwa. Przyznam, że mnie to zdziwiło. Podobną chętkę i zaciekawienie odczuwam, kiedy mam otworzyć jakąś książkę, żeby sobie ją przypomnieć, lub dopiero ją poznać. To dla mnie w sumie codzienność, dlatego przepływa mi ona już bez zdziwień, w odróżnieniu od fotografii, której nie poświęcam porównywalnej ilości czasu. Samo to opisane zjawisko jest dzisiaj czymś notorycznym. W związku z tym zachęcam Was, którzy podzielacie moje odczucia, do zaspokojenia tego głodu bardziej bezpośredniego obcowania ze sztuką, twórczością (jakkolwiek to jeszcze można nazwać). Jak? Zaraz powiem.

 

Fascynujące jest patrzeć jak dzieci rosną. Rodzice pękają nie raz z dumy widząc jak ich pociechy zwycięsko pokonują kolejne etapy życia. I chcą to pamiętać. Chcą dzielić się swoimi emocjami z innymi. Przez Facebooka? Nie do końca. Przecież albumu zbudowanego w mediach społecznościowych nie rozwieszą na ścianie. Świat wirtualny istnieje za zamkniętymi drzwiami, otwieranymi w momencie uruchamiania nośników elektronicznych.

 

To, co na papierze zostaje na dłużej, łatwiej do tego wrócić i co ważne, jest to czymś obecnym w tym świecie, nie za ekranem komputera. Co więcej, wirtualna sfera charakteryzuje się ogromną ilością danych, czasem trudnych do opanowania i kontrolowania. Łatwo jest zgubić w niej to, co cenne. Dlatego dobrze jest zmaterializować te piękne momenty życia. Uśmiech dziecka oprawiony w ramkę stojącą na biurku będzie czymś innym niż uśmiech na tapecie telefonu, prawda? Na pewno drukowanie zdjęć nie musi być kłopotliwe i nie jest z nim “wiele zachodu”. Możesz przelewać na papier swoje zdjęcia w zaciszu domowym, używając drukarki od Canona, specjalnie do tego wyprodukowanej.

 

 

Drukowanie zdjęć to fantastyczny sposób na zabawę z dziećmi. Razem możecie wybierać co ciekawsze fotografie, ozdabiając nimi później dom. Od razu Wasza wspólna przestrzeń nabierze rodzinnego, przytulnego charakteru. Wydrukowanie portretu kogoś bliskiego naszemu sercu i umieszczenie go w widocznym miejscu, jest niewątpliwym wyrazem czułości i informacją dla gości: tutaj mieszka miłość! Przeżywanie na nowo minionych zdarzeń łączy ludzi. Można przy tym spodziewać się wiele śmiechu, który będąc budulcem zdrowego dystansu do siebie i świata, może być też fundamentem obopólnego zaufania. Dzieci poza tym lubią to co nowe. Wykorzystaj okazję do zrobienia z nimi czegoś twórczego.

 

Zdjęcia to także wciąż jeden z najmilszych pomysłów na tworzenie rozmaitych ozdób, czy prezentów-niespodzianek. Nasi dziadkowie są tymi, którzy potrafią w mądry sposób “celebrować” przeszłość, zasiadając z dziećmi i wnukami nad grubymi zbiorami fotografii – poczynając od wspomnień w kolorze czarno-białym i sepii, kończąc na tych w wyrazistych kolorach, oddających obecną rzeczywistość. Pomyśl o tych swoich najbliższych i o wartościach, których nie zastąpisz technologią, takich jak: rozmowa twarzą w twarz, przy herbacie, trzymanie kogoś za rękę, krztuszenie się ze śmiechu, możliwość przekazywania sobie z rąk do rąk Waszych wspólnych przeżyć, naniesionych na papier. Wykorzystaj okazję do wyrażenia najbliższym w inny sposób tego, jak bardzo ich kochasz.

 

Zobacz kampanię #dotknij emocji i stwórz pamiątkę w postaci uroczego albumu (a może czegoś innego? – według własnej inwencji), do którego - jak do dobrej lektury - będziesz nieraz z przyjemnością wracać.

Dotknijcie razem Waszych wspólnych emocji!

 

 

 Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: "Cudowny chłopak" - opowieść dla każdego więcej » x
Zobacz » Artykuły
"Cudowny chłopak" - opowieść dla każdego

"Cudowny chłopak" - opowieść dla każdego

Wydawnictwo Albatros zadbało o starszych i młodszych czytelników. Dzieci, które już sprawnie czytają, z pewnością zakochają się w lekko napisanej powieści, natomiast tym młodszym spodoba się nowe wydanie, z przeredagowanym tekstem i pięknymi ilustracjami autorki książki. więcej »
Czy wiesz, jakich witamin najbardziej potrzebuje Twoje dziecko?

Czy wiesz, jakich witamin najbardziej potrzebuje Twoje dziecko?

Odpowiedzialny rodzic robi więc wszystko, aby jak najlepiej skomponować dietę dziecka. Ma to szczególne znaczenie dziś ? w dobie coraz częstszego rozwoju chorób cywilizacyjnych u dzieci. więcej »
Kubuś - słodki przyjaciel od lat

Kubuś - słodki przyjaciel od lat

18 stycznia 1882 roku urodził się pisarz Alan Aleksander Milne. Rocznica urodzin autora misia o bardzo małym rozumku stała się okazją do ustanowienia 18 stycznia Międzynarodowym Dniem Kubusia Puchatka. Wydawnictwo Egmont już od ponad ćwierćwieku wydaje książki i czasopisma, których bohaterem jest Kubuś i gromadka jego niezawodnych przyjaciół. więcej »
15 najbardziej zaskakujących strojów karnawałowych

15 najbardziej zaskakujących strojów karnawałowych

Jakie pomysły na przebranie przychodzą Wam do głowy, gdy myślicie o balach kostiumowych? Wróżki, księżniczki, rycerze, piraci? Okazuje się, że stroje karnawałowe (i nie tylko) mogą być zdecydowanie bardziej nietypowe! Jesteście ciekawi? więcej »
Uzupełnianie magnezu w diecie

Uzupełnianie magnezu w diecie

Magnez (Mg) można uzupełniać, włączając do diety takie produkty, jak warzywa strączkowe, pełnoziarniste pieczywo oraz migdały. Należy pamiętać, aby łączyć je z jedzeniem zawierającym witaminę B6 lub wapń. więcej »
18 stycznia Dniem Kubusia Puchatka

18 stycznia Dniem Kubusia Puchatka

Miś o bardzo małym rozumku, miłośnik słodkiego miodu, miły wszystkim dzieciom miś obchodzi w tym roku 92. urodziny. Mimo podeszłego wieku wciąż jest małym, rozkosznym misiaczkiem, ulubieńcem kolejnych pokoleń najmłodszych. więcej »
Jak luty to tylko w Kielcach!
Patronat CzasDzieci.pl

Jak luty to tylko w Kielcach!

Już chyba nikt na stałe funkcjonujący w branży dziecięcej nie wyobraża sobie lutego bez targów w Kielcach. Nic w tym dziwnego, bowiem Kids? Time to jedno z najważniejszych wydarzeń tego sektora w całej Europie. więcej »
Jak mądrze chwalić dziecko i wspierać zgodną z prawdą samoocenę?

Jak mądrze chwalić dziecko i wspierać zgodną z prawdą samoocenę?

Pochwały to temat wzbudzający coraz więcej kontrowersji. Z jednej strony może wydawać się, że nie warto poświęcać mu wiele uwagi ? przecież każdy wie, jak chwalić, to proste!... więcej »
Bajkowe ferie pełne zabawek

Bajkowe ferie pełne zabawek

Spędźcie z dziećmi bajkowe ferie. Wyruszcie razem z nami szlakiem polskich muzeów zabawek i bajek. W niemal każdym zakątku naszego kraju czekają na Was zaskakujące miejsca pełne wspomnień i magicznych opowieści. więcej »
Zobaczyć niewidzących

Zobaczyć niewidzących

Rozpoczynamy cykl tekstów na temat różnych rodzajów niepełnosprawności. Został on stworzony z myślą o rodzicach, wychowawcach, którzy zadaniem jest rozmawianie z dziećmi i pomoc im w zrozumieniu i zaakceptowaniu inności. Zapraszamy do towarzyszenia nam przez ten czas. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

Zobacz co zyskujesz

Dzień Babci i Dziadka

5 najpiękniejszych Ekartek

5 najpiękniejszych Ekartek

Dzień Babci i Dziadka już tuż tuż... jesteście gotowi? Jeśli jeszcze nie, nie martwcie się! Mamy dla Was pomysł na last minute!  

Ferie na czasie

Choć pogoda nie rozpieszcza zimową aurą, w Galerii Północnej dobra zabawa jest gwarantowana.  

Czas na czytanie

Najlepsze książki 2017

Najlepsze książki 2017

Szczęśliwa ?15?, czyli zestawienie najlepszych wg nas książek wydanych w 2017 roku. Wybór nie był łatwy, nie uwzględnia też wszystkich dobrych książek? Zobaczcie sami!  

Temat na czasie

Idealne przyjęcie urodzinowe dla dzieci

Idealne przyjęcie urodzinowe dla dzieci

Jak zorganizować idealne przyjęcie urodzinowe dla naszej pociechy? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców.  

W domu z dzieckiem

Cudowny chłopak1 Robico1 Dolce Gusto1 Gry Nasza Księgarnia1 Pamiętnik Zuzy Łobuzy1 Kapitan Nauka1 Domowa Akademia1 Niezapominajka1 Prezenty1

Sonda – Czas Dzieci

Jaki jest wiek Twojego Dziecka?
Twój głos pomoże nam lepiej wyprofilować nasze informacje.
do 3 latek
od 3 do 7 lat
od 7 do 10 lat
od 10 do 14 lat
powyżej 14 lat


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018