Strefa rodzica » Artykuły » Dotknij emocji

Dotknij emocji

Wydaje się, że skoro mamy ciągle dostęp do aparatu w telefonach, tabletach itp., to chwile nam nie umykają. Te najważniejsze i te bardziej prozaiczne fotografie wręcz wylewają się z elektronicznych albumów. Nadmiar, chaos, lotność. Fotografia może być jednym ze sposobów leczenia tęsknoty. Ile razy widzieliśmy jak bohaterzy filmów, czy bajek wkładają zdjęcia tych, których kochają pod poduszkę, zasypiając w rzewnym nastroju, albo układają harmonijki z małych portretów swoich licznych pociech, tudzież “podpisują” swój portfel paszportowo ujętą podobizną rodziny i przyjaciół.

 

To fascynujące zjawisko, że wywoływanie, czy drukowanie cyfrowych fotografii wydaje się często być atrakcją. Trochę jak pieczenie babeczek, albo jak wąchanie starych książek, pod zdziwionym okiem osoby dzierżącej czytnik ebooków. Chcę Wam powiedzieć, że fotografia, tak jak literatura wydaje się być w moich oczach deprecjonowana. A sztuce należy się szacunek, o tak. Ten szacunek wyraża się już przez formę, w którą się ją ujmuje.

 

 

Naszła mnie niedawno ochota, żeby otworzyć album ze zdjęciami z dzieciństwa. Przyznam, że mnie to zdziwiło. Podobną chętkę i zaciekawienie odczuwam, kiedy mam otworzyć jakąś książkę, żeby sobie ją przypomnieć, lub dopiero ją poznać. To dla mnie w sumie codzienność, dlatego przepływa mi ona już bez zdziwień, w odróżnieniu od fotografii, której nie poświęcam porównywalnej ilości czasu. Samo to opisane zjawisko jest dzisiaj czymś notorycznym. W związku z tym zachęcam Was, którzy podzielacie moje odczucia, do zaspokojenia tego głodu bardziej bezpośredniego obcowania ze sztuką, twórczością (jakkolwiek to jeszcze można nazwać). Jak? Zaraz powiem.

 

Fascynujące jest patrzeć jak dzieci rosną. Rodzice pękają nie raz z dumy widząc jak ich pociechy zwycięsko pokonują kolejne etapy życia. I chcą to pamiętać. Chcą dzielić się swoimi emocjami z innymi. Przez Facebooka? Nie do końca. Przecież albumu zbudowanego w mediach społecznościowych nie rozwieszą na ścianie. Świat wirtualny istnieje za zamkniętymi drzwiami, otwieranymi w momencie uruchamiania nośników elektronicznych.

 

To, co na papierze zostaje na dłużej, łatwiej do tego wrócić i co ważne, jest to czymś obecnym w tym świecie, nie za ekranem komputera. Co więcej, wirtualna sfera charakteryzuje się ogromną ilością danych, czasem trudnych do opanowania i kontrolowania. Łatwo jest zgubić w niej to, co cenne. Dlatego dobrze jest zmaterializować te piękne momenty życia. Uśmiech dziecka oprawiony w ramkę stojącą na biurku będzie czymś innym niż uśmiech na tapecie telefonu, prawda? Na pewno drukowanie zdjęć nie musi być kłopotliwe i nie jest z nim “wiele zachodu”. Możesz przelewać na papier swoje zdjęcia w zaciszu domowym, używając drukarki od Canona, specjalnie do tego wyprodukowanej.

 

 

Drukowanie zdjęć to fantastyczny sposób na zabawę z dziećmi. Razem możecie wybierać co ciekawsze fotografie, ozdabiając nimi później dom. Od razu Wasza wspólna przestrzeń nabierze rodzinnego, przytulnego charakteru. Wydrukowanie portretu kogoś bliskiego naszemu sercu i umieszczenie go w widocznym miejscu, jest niewątpliwym wyrazem czułości i informacją dla gości: tutaj mieszka miłość! Przeżywanie na nowo minionych zdarzeń łączy ludzi. Można przy tym spodziewać się wiele śmiechu, który będąc budulcem zdrowego dystansu do siebie i świata, może być też fundamentem obopólnego zaufania. Dzieci poza tym lubią to co nowe. Wykorzystaj okazję do zrobienia z nimi czegoś twórczego.

 

Zdjęcia to także wciąż jeden z najmilszych pomysłów na tworzenie rozmaitych ozdób, czy prezentów-niespodzianek. Nasi dziadkowie są tymi, którzy potrafią w mądry sposób “celebrować” przeszłość, zasiadając z dziećmi i wnukami nad grubymi zbiorami fotografii – poczynając od wspomnień w kolorze czarno-białym i sepii, kończąc na tych w wyrazistych kolorach, oddających obecną rzeczywistość. Pomyśl o tych swoich najbliższych i o wartościach, których nie zastąpisz technologią, takich jak: rozmowa twarzą w twarz, przy herbacie, trzymanie kogoś za rękę, krztuszenie się ze śmiechu, możliwość przekazywania sobie z rąk do rąk Waszych wspólnych przeżyć, naniesionych na papier. Wykorzystaj okazję do wyrażenia najbliższym w inny sposób tego, jak bardzo ich kochasz.

 

Zobacz kampanię #dotknij emocji i stwórz pamiątkę w postaci uroczego albumu (a może czegoś innego? – według własnej inwencji), do którego - jak do dobrej lektury - będziesz nieraz z przyjemnością wracać.

Dotknijcie razem Waszych wspólnych emocji!

 

 

 


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Ulubione programy edukacyjne dla dzieci więcej » x
Zobacz » Artykuły
Ulubione programy edukacyjne dla dzieci

Ulubione programy edukacyjne dla dzieci

Tym razem postanowiliśmy stworzyć listę najlepszych edukacyjnych programów dla dzieci (i rodziców). Oczywiście nadal jednak twierdzimy, że nie powinny one zupełnie wypierać aktywności ruchowej i spotkań z rówieśnikami :-) więcej »
Jak mądre aktywności stymulują rozwój dziecka - czyli premiera nowej serii KsiążkoGry od wydawnictwa Nowa Era

Jak mądre aktywności stymulują rozwój dziecka - czyli premiera nowej serii KsiążkoGry od wydawnictwa Nowa Era

Rodzicu, od teraz Twoje dzieci już nigdy nie będą się nudzić! Mają ochotę na czytanie, grę planszową albo memo? Chcą się pobawić w rozwiązywanie zagadek? A może po prostu są w filozoficznym nastroju? Wydawnictwo Nowa Era i kultowy magazyn Świerszczyk prezentują nową serię KsiążkoGry, którą pokochają dzieci i rodzice. więcej »
Jak skutecznie wyegzekwować alimenty?

Jak skutecznie wyegzekwować alimenty?

Większość rodziców wie, że wyrok ustalający alimenty jest dopiero pierwszym krokiem w uzyskaniu alimentów. Sam wyrok - choć nakłada na osobę zobowiązaną obowiązek uiszczania alimentów - nie spowoduje niestety ich automatycznego przekazania uprawnionemu dziecku. więcej »
Jak pomalować pokój dziecka, aby zmotywować je do nauki?

Jak pomalować pokój dziecka, aby zmotywować je do nauki?

Niezależnie od tego, czy jesteśmy rodzicami maluszka, czy starszaka, kilkulatka czy nastolatka, musimy otoczyć dziecko kreatywną, przyjazną przestrzenią. więcej »
Już jest druga edycja wydania specjalnego KUKBUK Dzieciaki
Patronat CzasDzieci.pl

Już jest druga edycja wydania specjalnego KUKBUK Dzieciaki

Na rynku ukazała się druga edycja wydania specjalnego KUKBUK Dzieciaki. Jest to pierwszy magazyn przeznaczony jednocześnie dla dzieci i dorosłych oraz współtworzony przez dzieci. KUKBUK Dzieciaki to atrakcyjne wizualnie, zabawne i edukacyjne treści dla kucharzy w wieku 5-12 lat. więcej »
Jak pomóc dziecku, które łatwo się rozprasza?

Jak pomóc dziecku, które łatwo się rozprasza?

Wiele dzieci ma problem ze skupianiem się na określonych zajęciach, co skutkuje rozdrażnieniem, małą efektywnością czy ciągłym znudzeniem. Może się to odbić na wynikach w szkole oraz relacjach z innymi. więcej »
Poranna rutyna - jak zdążyć na czas?

Poranna rutyna - jak zdążyć na czas?

Nikt nie lubi porannego zamieszania, które potrafi zepsuć humor na cały dzień. Czasem ciężko połapać się w tym wszystkim, co dzieje się wokół, dlatego właśnie dobrym przyzwyczajeniem jest poranna rutyna, dzięki której łatwiej zapanować nad tym całym bałaganem. więcej »
10 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

10 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

Czy słońce, czy deszcz, czas z dzieckiem można spędzić przyjemnie i kreatywnie. Zobaczcie nasze podpowiedzi! więcej »
7 sposobów na wspieranie rozwoju mowy dziecka

7 sposobów na wspieranie rozwoju mowy dziecka

Nauka mowy to jedno z trudniejszych wyzwań stojących przez dzieckiem i jednocześnie powód licznych obaw rodziców, którzy z niecierpliwością wyczekują pierwszych słów. Warto jednak pamiętać, że rozwój mowy zaczyna się znacznie wcześniej. więcej »
Bajki o jesieni - top 6

Bajki o jesieni - top 6

Dni robią się coraz krótsze i chłodniejsze. Jeśli spędzacie z dziećmi jesienne wieczory w domu, możecie wykorzystać ten czas na rozrywkę i edukację w jednym. Przygotowaliśmy dla Was zestaw krótkich bajek o jesieni. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Wspólne czytanki na dobranoc powinny stanowić obowiązkowy punkt w harmonogramie dnia każdej rodziny. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego, przedstawiamy korzyści płynące z czytania maluchom przed...  

Jesień na Czasie

Bajki o jesieni - top 6

Bajki o jesieni - top 6

Przygotowaliśmy dla Was zestaw krótkich bajek o jesieni. Na ich podstawie warto porozmawiać z dziećmi o tej porze roku.  

Nowość

Rodzicu, od teraz Twoje dzieci już nigdy nie będą się nudzić!  

W domu z dzieckiem

Knock Nocky1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Prezenty1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018