Strefa rodzica » Artykuły » Dotknij emocji

Dotknij emocji

Wydaje się, że skoro mamy ciągle dostęp do aparatu w telefonach, tabletach itp., to chwile nam nie umykają. Te najważniejsze i te bardziej prozaiczne fotografie wręcz wylewają się z elektronicznych albumów. Nadmiar, chaos, lotność. Fotografia może być jednym ze sposobów leczenia tęsknoty. Ile razy widzieliśmy jak bohaterzy filmów, czy bajek wkładają zdjęcia tych, których kochają pod poduszkę, zasypiając w rzewnym nastroju, albo układają harmonijki z małych portretów swoich licznych pociech, tudzież “podpisują” swój portfel paszportowo ujętą podobizną rodziny i przyjaciół.

 

To fascynujące zjawisko, że wywoływanie, czy drukowanie cyfrowych fotografii wydaje się często być atrakcją. Trochę jak pieczenie babeczek, albo jak wąchanie starych książek, pod zdziwionym okiem osoby dzierżącej czytnik ebooków. Chcę Wam powiedzieć, że fotografia, tak jak literatura wydaje się być w moich oczach deprecjonowana. A sztuce należy się szacunek, o tak. Ten szacunek wyraża się już przez formę, w którą się ją ujmuje.

 

 

Naszła mnie niedawno ochota, żeby otworzyć album ze zdjęciami z dzieciństwa. Przyznam, że mnie to zdziwiło. Podobną chętkę i zaciekawienie odczuwam, kiedy mam otworzyć jakąś książkę, żeby sobie ją przypomnieć, lub dopiero ją poznać. To dla mnie w sumie codzienność, dlatego przepływa mi ona już bez zdziwień, w odróżnieniu od fotografii, której nie poświęcam porównywalnej ilości czasu. Samo to opisane zjawisko jest dzisiaj czymś notorycznym. W związku z tym zachęcam Was, którzy podzielacie moje odczucia, do zaspokojenia tego głodu bardziej bezpośredniego obcowania ze sztuką, twórczością (jakkolwiek to jeszcze można nazwać). Jak? Zaraz powiem.

 

Fascynujące jest patrzeć jak dzieci rosną. Rodzice pękają nie raz z dumy widząc jak ich pociechy zwycięsko pokonują kolejne etapy życia. I chcą to pamiętać. Chcą dzielić się swoimi emocjami z innymi. Przez Facebooka? Nie do końca. Przecież albumu zbudowanego w mediach społecznościowych nie rozwieszą na ścianie. Świat wirtualny istnieje za zamkniętymi drzwiami, otwieranymi w momencie uruchamiania nośników elektronicznych.

 

To, co na papierze zostaje na dłużej, łatwiej do tego wrócić i co ważne, jest to czymś obecnym w tym świecie, nie za ekranem komputera. Co więcej, wirtualna sfera charakteryzuje się ogromną ilością danych, czasem trudnych do opanowania i kontrolowania. Łatwo jest zgubić w niej to, co cenne. Dlatego dobrze jest zmaterializować te piękne momenty życia. Uśmiech dziecka oprawiony w ramkę stojącą na biurku będzie czymś innym niż uśmiech na tapecie telefonu, prawda? Na pewno drukowanie zdjęć nie musi być kłopotliwe i nie jest z nim “wiele zachodu”. Możesz przelewać na papier swoje zdjęcia w zaciszu domowym, używając drukarki od Canona, specjalnie do tego wyprodukowanej.

 

 

Drukowanie zdjęć to fantastyczny sposób na zabawę z dziećmi. Razem możecie wybierać co ciekawsze fotografie, ozdabiając nimi później dom. Od razu Wasza wspólna przestrzeń nabierze rodzinnego, przytulnego charakteru. Wydrukowanie portretu kogoś bliskiego naszemu sercu i umieszczenie go w widocznym miejscu, jest niewątpliwym wyrazem czułości i informacją dla gości: tutaj mieszka miłość! Przeżywanie na nowo minionych zdarzeń łączy ludzi. Można przy tym spodziewać się wiele śmiechu, który będąc budulcem zdrowego dystansu do siebie i świata, może być też fundamentem obopólnego zaufania. Dzieci poza tym lubią to co nowe. Wykorzystaj okazję do zrobienia z nimi czegoś twórczego.

 

Zdjęcia to także wciąż jeden z najmilszych pomysłów na tworzenie rozmaitych ozdób, czy prezentów-niespodzianek. Nasi dziadkowie są tymi, którzy potrafią w mądry sposób “celebrować” przeszłość, zasiadając z dziećmi i wnukami nad grubymi zbiorami fotografii – poczynając od wspomnień w kolorze czarno-białym i sepii, kończąc na tych w wyrazistych kolorach, oddających obecną rzeczywistość. Pomyśl o tych swoich najbliższych i o wartościach, których nie zastąpisz technologią, takich jak: rozmowa twarzą w twarz, przy herbacie, trzymanie kogoś za rękę, krztuszenie się ze śmiechu, możliwość przekazywania sobie z rąk do rąk Waszych wspólnych przeżyć, naniesionych na papier. Wykorzystaj okazję do wyrażenia najbliższym w inny sposób tego, jak bardzo ich kochasz.

 

Zobacz kampanię #dotknij emocji i stwórz pamiątkę w postaci uroczego albumu (a może czegoś innego? – według własnej inwencji), do którego - jak do dobrej lektury - będziesz nieraz z przyjemnością wracać.

Dotknijcie razem Waszych wspólnych emocji!

 

 

 Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: 20 sposobów na nudę, jak nie ma co robić cz.... więcej » x
Zobacz » Artykuły
20 sposobów na nudę, jak nie ma co robić cz. 2

20 sposobów na nudę, jak nie ma co robić cz. 2

Przedstawiamy Wan kolejną część naszej listy zabaw i gier, które warto wykorzystać kiedy dziecku się nudzi, a chwilowo nie mamy do dyspozycji zabawek czy dużej przestrzeni. Takie sytuacje zdarzają się wszędzie czy to w poczekalni, czy w drodze do kasy w supermarkecie czy tez podczas podróżowania. więcej »
"Język sztuki dla najnajmłodszych jest tak bardzo bogaty i ponadnarodowy, że nawet różne konteksty kulturowe nie są przeszkodą do budowania porozumienia"

"Język sztuki dla najnajmłodszych jest tak bardzo bogaty i ponadnarodowy, że nawet różne konteksty kulturowe nie są przeszkodą do budowania porozumienia"

Wywiad z Panią Barbara Małecką (dyrektorem artystycznym festiwalu SZTUKA SZUKA MALUCHA) i Panią Alicją Morawską-Rubczak (kuratorką festiwalu SZTUKA SZUKA MALUCHA). więcej »
4 rady, jak pomóc dziecku rozwinąć jego wyjątkowy styl

4 rady, jak pomóc dziecku rozwinąć jego wyjątkowy styl

Wygląd i szeroko pojęta moda to świetne pole do wyrażania siebie. Oczywiście, nie chodzi o to, by uczyć dzieci, że to, w co się ubierają jest ważniejsze niż ich osobowość czy zachowanie. Określenie własnego stylu, jeśli chodzi o wygląd, może jednak być bardzo dobrym narzędziem do nauczenia się niezależności, indywidualności i tolerancji. więcej »
ABC dobrego wychowania z Rodziną Treflików
Patronat CzasDzieci.pl

ABC dobrego wychowania z Rodziną Treflików

Abc Dobrego Wychowania z Rodziną Treflików to piękne i mądre piosenki dla dzieci, które uczą jak zachowywać się w określonych sytuacjach. Rodzina Treflików uwielbia przekazywać te wartości słuchaczom poprzez błyskotliwe teksty Izabeli Budzyńskiej i muzykę skomponowaną przez Wojciecha Gęsickiego. więcej »
Dzieci na weselu - jak umilić im ten czas

Dzieci na weselu - jak umilić im ten czas

Przyjęcia weselne w głównej mierze dedykowane są dorosłym. Alkohol, menu, zabawy przygotowywane są w taki sposób, by dostarczały radości właśnie im. więcej »
30 pomysłów na aktywności na świeżym powietrzu

30 pomysłów na aktywności na świeżym powietrzu

Latem w mieście wcale nie trzeba się nudzić. Jest szereg aktywności, które mogą przemienić każdy dzień w niezwykłą przygodę. Trzeba tylko nieco wyobraźni, bo pomysłów na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu jest mnóstwo. więcej »
Grecja czy Włochy - gdzie jechać na wakacje z dziećmi?

Grecja czy Włochy - gdzie jechać na wakacje z dziećmi?

Dzieci są wymagającymi turystami. Maluchy szybko się nudzą i potrzebują wielu atrakcji dostosowanych do ich wieku, a starsze pociechy zwykle doceniają możliwość korzystania z atrakcji sportowych, aquaparków i wielu wycieczek. więcej »
Camp piłkarski PRO w OPALENICY — PROMOCJA Last Minute

Camp piłkarski PRO w OPALENICY — PROMOCJA Last Minute

Przyjedź do Opalenicy na obóz Ligi Mistrzów i wyjedź lepszym bramkarzem, obrońcą, pomocnikiem, napastnikiem! więcej »
Warzywa — to da się lubić! Sprawdzone sposoby, by zachęcić dzieci do jedzenia jarzyn.

Warzywa — to da się lubić! Sprawdzone sposoby, by zachęcić dzieci do jedzenia jarzyn.

Rodzicu! Myślisz, że próbowałeś już wszystkiego, a Twoja pociecha nadal kręci nosem na widok warzyw? Ten tekst jest dla Ciebie! więcej »
Książki na Czasie - Czerwiec

Książki na Czasie - Czerwiec

Ciepły czerwiec przyniósł wiele książek o ważnych sprawach: trudnych kart historii Polski, prawach dzieci czy pierwszej pomocy. Wybraliśmy dla Was te najlepsze z najlepszych. My przeczytaliśmy je z dużą przyjemnością, jakiej i Wam życzymy! więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Temat na Czasie

Otyłość wśród dzieci — jak z nią walczyć?

Otyłość wśród dzieci — jak z nią walczyć?

Polskie dzieci należą do najszybciej tyjących w całej Europie. Liczba dzieci z nadwagą w ciągu ostatniej dekady wzrosła o 100 %.  

Lato na Czasie

Aktywna wycieczka - dokąd się wybrać?

Aktywna wycieczka - dokąd się wybrać?

Wycieczka z dzieciakami powinna zaspokajać nie tylko ich zapotrzebowanie na aktywność fizyczną, ale i ciekawość.  

Premiery kinowe na Czasie

2018 w kinie

2018 w kinie

Kolejne 20 filmów dla dzieci, które trzeba zobaczyć! Sprawdźcie sami co czeka Was w kinie od lipca 2018! Wpisujcie w kalendarz, żeby nie przegapić!  

Konkurs na Czasie

Kto Ty jesteś?

Kto Ty jesteś?

Kto ty jesteś? - To projekt artystyczny skierowany do dzieci, które zapraszamy do dialogu z artystami, do ekspresji artystycznej, ale także do chwili refleksji. W ramach projektu odbędzie się szereg...  

W domu z dzieckiem

Aktywne dziecko1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czy poleciłbyś portal CzasDzieci.pl znajomym rodzicom?
zdecydowanie nie
raczej nie
nie mam zdania
raczej tak
zdecydowanie tak


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018