CzasDzieci.pl - portal informacyjno rozrywkowy

Strefa rodzica » Artykuły » Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów

Międzynarodowy Tydzień Pisania Listówpowiększ

Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów

„Ludzie zejdźcie z drogi, bo listonosz jedzie
Ciężka jest od listów torba listonosza dziś…


…Ludzie listy piszą, zwykłe, polecone
Piszą, że kochają, nie śpią lub całują cię”
[Skaldowie, Medytacje wiejskiego listonosza]


Czy w dzisiejszy Dzień Poczty, Znaczka Pocztowego, w dzień rozpoczynający 64. Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów, torba listonosza jest ciężka od listów? Czy dzisiaj w ogóle jest sens pisać listy?


Pisanie smów, e-mailów, wysyłanie „snapów” na Snap Chacie wydaje się dziś może dla niektórych „normalniejsze” od pisania listów. Nowa technologia nie musi jednak być powodem rezygnowania z innych sposobów komunikacji i budowania relacji.

 

Listy są staroświeckie? Czy może świadczą o tym, że autor jest osobą kreatywną, otwartą na drugiego człowieka, przyjacielską, potrafiącą się wypowiadać? I te wszystkie cechy w dalszym ciągu rozwija, praktykując epistolografię.
Sms, wiadomość na portalu społecznościowym, e-mail – żadna z tych form nie sprawia takiej radości przy ich otwieraniu, jak w przypadku listu. Komunikacja za pośrednictwem nowych technologii bywa niewystarczająca. Listy wysyłane do rodziny, przyjaciół, znajomych, same w sobie mają wysoki wymiar estetyczny. Są zachęceniem do rozmowy – którą określiłabym jako spokojną. W dzisiejszym szumie komunikacyjnym, w zabieganiu i rozproszeniu uwagi, korespondowanie może być szansą na głęboką, przemyślaną i szczerą konwersację.


Niewątpliwymi zaletami pisania listów jest ich prywatny i intymny charakter. To coś innego niż rozmowa telefoniczna, przez skype (gdzie ekran komputera wydaje się barierą oddzielającą osoby komunikujące się ze sobą). Do listu można załączyć niespodziankę, nie będącą zaledwie memem, czy filmikiem z Internetu.


Zalet nadawania przekazów pocztowych offline jest mnóstwo, pewnie mogłabym na ich temat napisać list. Cieszy mnie, że w Sieci powstały specjalne grupy (na Facebooku, Instagramie), w których zbierają się ludzie, chcący nawiązać nowe znajomości przez pisanie do siebie listów właśnie. Znam osoby, które biorą udział w tych inicjatywach.


Zastanawiacie się może, skąd one mają na to czas? Cóż, to naprawdę nic specjalnie
dziwnego. Jedno jest pewne, bez listonosza w świecie się nie obejdzie. Myślę też, że sprawicie mu radość, oraz urozmaicicie pracę, kiedy wśród sterty urzędowych, oficjalnych, firmowych pism, zobaczy Wasz gustowny, wypływający z miłości do adresata, liścik. Sama chętnie pooglądałabym Wasze listy – oczywiście z zewnątrz, do środka nie wolno zaglądać!


Wspomnę jeszcze na koniec o akcji Marzycielska Poczta. To inicjatywa, powołana do
życia w 2009 roku, mająca na celu podniesienie na duchu dzieci z ciężką chorobą, przez pisanie do nich listów, wysyłanie pocztówek i kartek okolicznościowych. Zachęcam Was do zapoznania się z tą inicjatywą, a może nawet do wzięcia w niej udziału: https://marzycielskapoczta.pl/


Podzielcie się zdjęciami swoich listów na profilu facebookowym Czasu Dzieci!Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Hotel Grand Lubicz - Luksus nad morzem więcej » x
Zobacz » Artykuły
Hotel Grand Lubicz - Luksus nad morzem

Hotel Grand Lubicz - Luksus nad morzem

Kompleks wypoczynkowo-uzdrowiskowy Grand Lubicz w Ustce to nowe przedsięwzięcie inwestycyjne w Pomorskiem. Kompleks, oprócz usług uzdrowiskowych, oferuje profesjonalne wyposażenie i urządzenia. Obiekt położony na powierzchni 2,5 ha posiadać będzie 27 458 m2 łącznej powierzchni użytkowej i tak, jak najbardziej eksluzywne hotele - 5-gwiazdkowy standard wyposażenia. więcej »
Hotel przyjazny dziecku – chcesz taki poznać?

Hotel przyjazny dziecku – chcesz taki poznać?

Nie wiem jak Wy, ale ja naprawdę lubię relaksować się w Polsce. Może dlatego, że nigdy nie urlopowałam za granicą. Boję się latać, po tym jak mój mąż zaserwował mi cykl filmów „Katastrofy przestworza„. Do dziś widzę jak samolot spada, bo jedna mucha weszła tam, gdzie wejść nie powinna... więcej »
Najlepsze prezenty dla najmilszych

Najlepsze prezenty dla najmilszych

Przedświąteczne zamieszanie związane chociażby z przygotowaniem prezentów dla najmłodszych i tych nieco starszych może przyprawić o ból głowy. więcej »
Fiat 126p i inne wspomnienia motoryzacji PRL-u

Fiat 126p i inne wspomnienia motoryzacji PRL-u

Mówi się, że 90 procent Polaków chociaż raz w życiu miało okazję podróżować Maluchem. Co nie dziwi, bo po naszych drogach jeździło przynajmniej 2,4 miliona sztuk Małych Fiatów. więcej »
Zacznij myśleć pozytywnie już dziś! Wywiad z Panią Małgorzatą Nowicką

Zacznij myśleć pozytywnie już dziś! Wywiad z Panią Małgorzatą Nowicką

Trwa ogólnopolski program profilaktyki psychologicznej dla uczniów „Myślę pozytywnie“. Fundacja Instytut Edukacji Pozytywnej prowadzi szkolenia dla nauczycieli i edukatorów w całej Polsce, uruchamiło też specjalną aplikację dla uczniów i bazę materiałów pomocowych dla pedagogów i rodziców. więcej »
Rozwój pamięci u dzieci a zapamiętywanie

Rozwój pamięci u dzieci a zapamiętywanie

Udowodniono także, że ilość zapamiętanych informacji zależy od kontekstu. W trakcie zabawy dzieci zapamiętują więcej niż w warunkach laboratoryjnych. więcej »
O zwierzętach, relacjach ojca z córką i nie tylko

O zwierzętach, relacjach ojca z córką i nie tylko

Bardzo inspirujący wywiad z Simonem Davidem Edenem, autorem książki "Dzikie królestwo" wydanej w Wydawnictwie ZNAK, przy okazji wizyty Autora w Polsce. więcej »
12 Złotych Porad dla Zdrowego Uśmiechu Przyszłej Mamy - Porada 6

12 Złotych Porad dla Zdrowego Uśmiechu Przyszłej Mamy - Porada 6

Wbrew tytułowi, nie będzie to oda do znakomitego debiutanckiego utworu brytyjskiej grupy rockowej Procol Harum z 1967 roku a kilka rzetelnych informacji na temat wybielania zębów w ciąży. Rozumiemy Przyszła Mamo, że chciałabyś wyglądać pięknie i olśniewać zdrowym uśmiechem, ale jest kilka małych i dużych „ale” na temat wybielania. Poznaj je. więcej »
5 wielkich porządków, których nie możesz pominąć w święta

5 wielkich porządków, których nie możesz pominąć w święta

Grudzień to czas świąt, praktycznie od początku do końca miesiąca. Ze świętami wiążą się przyjemności, wydatki, zadumy i oczywiście sprzątanie. Wiesz już od czego zacząć to ostatnie? Jeśli nie, pozwól, że Ci podpowiemy! więcej »
Song na szczęście - Nowy singiel My3
Patronat CzasDzieci.pl

Song na szczęście - Nowy singiel My3

Natka, Julka i Gefi – czyli zespół My3 – zawsze mają uśmiech na swoich twarzach. Złotą receptę na dobry humor zdradzają nam w swoim najnowszym teledysku „Song na szczęście”! więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

Zobacz co zyskujesz

Temat na Czasie

Temat na czasie

Grudniowe smaki i zapachy

Grudniowe smaki i zapachy

Ten miesiąc poznaje się po smakach i zapachach. A gdyby tak iść tym tropem teraz, kiedy zastanawiamy się nad prezentami dla bliskich? To, co zrobimy własnymi rękami będzie smakować tylko jak miłość!  

Temat na czasie

Dlaczego warto kupić dziecku zwierzaka...nie tylko pod choinkę!

Dlaczego warto kupić dziecku zwierzaka...nie tylko pod choinkę!

Zwierzę to najlepszy prezent dla każdego dziecka i inwestycja w jego przyszłość.  

Miejsce na czasie

Dziecięcy świat marzeń i inspiracji

Dziecięcy świat marzeń i inspiracji

Są takie dni, w których spełniają się dziecięce marzenia, a zwykłe popołudnia zamieniają się w niezapomnianą przygodę.  

W domu z dzieckiem

Prezenty1 Robico1 Dolce Gusto1 Niezapominajka1 Gry Nasza Księgarnia1 Kapitan Nauka1 Boże Narodzenie1 Domowa Akademia1 Doktor Misia1

Sonda – Czas Dzieci

Jaki jest wiek Twojego Dziecka?
Twój głos pomoże nam lepiej wyprofilować nasze informacje.
do 3 latek
od 3 do 7 lat
od 7 do 10 lat
od 10 do 14 lat
powyżej 14 lat


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2017