Warszawa

Nagrody i rekordowa frekwencja 4. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci

Nagrody i rekordowa frekwencja 4. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci

1 października zakończył się 4. Festiwal Filmowy Kino Dzieci odbywający się w Warszawie, Wrocławiu i 18 innych miastach w Polsce. Na zakończeniu festiwalu w warszawskim Kinie Muranów przyznano nagrody Kwiatu Paproci trzech składów jurorskich (twórców, dziennikarzy, Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych) oraz ogłoszono wynik ogólnopolskiego plebiscytu publiczności.


Jury twórców, w którym zasiadali: Marta Karwowska – reżyserka filmu „Tarapaty”, Jerzy Rogiewicz – członek zespołu Jerz Igor oraz Robert Jarosz – dramatopisarz i dyrektor artystyczny Teatru Lalek Guliwer w Warszawie, przyznało nagrodę filmowi „Villads” w reżyserii Frederika Meldala Nørgaarda. Jurorzy nagrodzili film, który, jak czytamy w werdykcie: „bezpretensjonalnie, prosto, szczerze, ale równocześnie z fantazją i dowcipem opowiada o relacjach między dziećmi a dorosłymi. Za mądrość, czułość i empatię, za twórczą swobodę i bezkompromisowość. I za pretekst do refleksji dla dorosłych widzów”. Twórcy przyznali również wyróżnienie filmowi „Solan i Ludwik – wielki wyścig z serem”: „Za udane, inteligentne i dowcipne kino gatunkowe. Za magnetycznych i pełnokrwistych bohaterów. Za perfekcyjnie skoncentrowany scenariusz i dopracowaną formę”.


Druga statuetka Kwiatu Paproci od jury dziennikarzy w składzie: Małgorzata Jakubowska – założycielka portalu „Ładnebebe”, Dorota Chrobak – krytyczka filmowa i dziennikarka, Agnieszka Szydłowska – dziennikarka radiowej Trójki, powędruje do twórców filmu „Blanka” w reżyserii Kohkiego Hasei. W swoim oświadczeniu jury przyznało nagrodę „Za bezbłędną robotę filmową, fantastycznych aktorów – w tym odtwórczynię głównej roli, Cybel Gabutero. Ten film świetnie wprowadza młodego widza w świat dorosłego kina autorskiego. Jest punktem wyjścia do rozmowy o problemach dzisiejszego świata i jego złożoności: biedy, materializmu, potrzebie bliskości, samotności, przyjaźni lub jej braku – to wszystko wyrażono bezpretensjonalnie, szczerze i bez patosu. »Blanka« przynosi silne emocje, ściska za gardło. Najlepszych rzeczy nie da się kupić za pieniądze”. Dziennikarze przyznali także dwa wyróżnienia filmom „Zimowe przygody Jill i Joy” w reżyserii Saary Cantell oraz „Villads”.


Swoją nagrodę – po raz pierwszy podczas festiwalu Kino Dzieci – wręczyło jury Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. W jego skład weszli edukatorzy, działacze lokalni i kierownicy kin studyjnych: Bolesław Drochomirecki, Wioletta Mrozek, Agnieszka Piotrowska-Prażuch i Marlena Gabryszewska. Jury zwróciło szczególną uwagę na trzy filmy: „Blanka” (reż. Kohki Hasei), „Superagentka” (reż. Karla von Bengtson), „Solan i Ludwik – wielki wyścig z serem” (reż. Kasmus A. Sivertsen) i postanowiło nagrodzić ten ostatni. W werdykcie jurorzy ocenili: „(…) film w przystępny i niepozbawiony humoru sposób porusza ważne dla młodego widza tematy: mówi o zasadzie uczciwości w rywalizacji o sukces, odpowiada na uniwersalne pytania: jak ważny jest dom i bliskie osoby? Czym jest przebaczenie? (…)".


Nagroda publiczności Kina Dzieci
Czwartą statuetkę – szczególnie ważną, bo przyznawaną przez publiczność w ogólnopolskim głosowaniu – otrzymają twórcy filmu „Villads”. Widzowie, którzy chcieliby zobaczyć „Villadsa” poza festiwalem, wkrótce będą mieli do tego okazję – 13 października film trafi do wybranych kin lokalnych i studyjnych w Polsce. 4. edycja Festiwalu Filmowego Kino Dzieci była rekordowa pod względem frekwencji. W samej Warszawie i we Wrocławiu festiwal odwiedziło ponad 17 tysięcy widzów.


Podsumowanie Warsaw Kids Film Forum


W piątek 29 września zakończyło się Warsaw Kids Film Forum – organizowana w tym roku po raz pierwszy branżowa część festiwalu Kino Dzieci. Impreza, na której twórcy prezentowali 24 projekty filmów i seriali dla młodej widowni, przyciągnęła ponad 200 uczestników oraz gości z polskiej i europejskiej branży filmowej, którzy odbyli ponad 250 spotkań One-to-One. Partnerzy Warsaw Kids Film Forum przyznali nagrody dla najlepszych pitchów – prezentacji projektów. The Financing Forum For Kids Content zaproszeniem na swoje wydarzenie nagrodziło prezentację „The Gingers” Emila Płoszajskiego i Artura Wyrzykowskiego ze studia Artcore. European Audiovisual Entrepreneurs swoją nagrodą w postaci zaproszenia na EAVE Marketing Workshop 2017 w Luksemburgu wyróżniło pitch projektu „Iggy the Eagle” Radosławy Bardes i Bartka Kędzierskiego ze Studia Produkcyjnego ORKA. Centrum Technologii Audiowizualnych z Wrocławia przyznało dwie nagrody w postaci możliwości realizacji usług produkcyjnych i postprodukcyjnych w CeTA o równowartości 60 i 100 tysięcy PLN odpowiednio dwóm pitchowanym projektom: „Łauma / Wooma” Karoliny Mróz-Couchard i Mariusza Włodarskiego z Lava Films oraz „Christmas Wish” Aleksandry Wojtaszek, Tadeusza Rawy i Łukasza Olszackiego z TOUCHfilms Production.


Partner główny: VOX
Patroni medialni: AMS, Co jest grane 24, Czas Dzieci, Dziecko, Filmweb, Gazeta Wyborcza, Juniorowo, Kino, Ładnebebe.pl, Mammazine, Miasto Dzieci, Radio TOK FM, Sens, TVP Kultura, Zwierciadło

 

facebook.com/kinodzieci

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć