Warszawa

Uchroń dziecko i siebie przed owsicą

Uchroń dziecko i siebie przed owsicą

Rok szkolny na dobre się zaczął, jesień stopniowo rozkwita, kwitną też bakterie. Dlatego dobrze jest się przygotować do tego, co potencjalnie może przynieść do domu dziecko – z przedszkola lub szkoły.

 

Dzieci to wrażliwe istoty, podatne na różnorakie zarażenia, zwłaszcza na choroby pasożytnicze. Powodem tego jest brak wykształconego nawyku dbania o higienę u najmłodszych, w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (3 – 7 lat). Owsica to jedna z najczęstszych uciążliwości układu pokarmowego, spowodowana obecnością pasożytów w organizmie. Występuje tylko u ludzi, nie można się więc nią zarazić od zwierząt.

 

Owsicę wywołują owsiki – ok. 1 centymetrowe nicienie, widoczne gołym okiem, gromadzące się w okolicach odbytu. Dzieci mogą się nimi zarazić wkładając do ust palce, przedmioty, na których zgromadziły się jaja owsika; też jedząc zakażone jedzenie (lepiej więc myć dokładnie przed spożyciem np. owoce). Owsiki zamieszkują zabawki malców, pościel, ręczniki, sztućce, meble, dywany.

 

Jak przebiega zarażenie? Jaja owsika dostają się do przewodu pokarmowego, gdzie wylęgają się larwy wędrujące później do jelita grubego. Kiedy po trzech miesiącach dojrzeją, zapłodnione samice przemieszczają się do odbytu, wydostają się na zewnątrz ciała, składając następnie w okolicach odbytu nawet do 10 tysięcy jajeczek. Pojawia się w tym obszarze ciała swędzenie – przeważnie wieczorem i w nocy, bowiem wówczas samice się dynamizują.

 

Ożywione owsiki zaburzają sen dziecka. Malec może drapać się, zbierając pod paznokciami jajeczka, które potem łatwo mogą się dostać przez usta do wnętrza organizmu. Tworzy się błędne koło. Bezsenność, nadmierna senność, czy wybudzanie się w nocy, w krótkim czasie może dać się człowiekowi we znaki. Dziecko zaczyna mieć problem z koncentracją, chudnie z braku apetytu, jego skóra blednie, pod oczami pojawiają się „worki” i „sińce”. Budowa ciała dziewczynek dodatkowo może prowadzić do rozprzestrzenienia się owsików w okolice sromu, powodując jego zapalenie.

 

W celu wykrycia owsików wykonuje się badanie kału, wymaz pobrany z odbytu lub sprawdza się samodzielnie okolice odbytu u dzieci (ruchliwe, białe niteczki). Przy tym badanie kału zazwyczaj okazuje się nieskuteczne, nie wykazuje obecności owsików.

 

Leczenie pasożytniczej przypadłości zakłada kilka podstawowych elementów. Przede wszystkim, należy rozpocząć farmakoterapię, powtarzając ją po trzech tygodniach w celu pozbycia się wyklutych z jajek owsików, pozostałych po pierwszym cyklu leczenia. Należy też pamiętać o ustanowieniu restrykcyjnej higieny. Higiena zapobiega zarażeniom oraz rozwojowi zarażenia, którego nie udało się uniknąć.

 

Obcinaj dziecku na krótko paznokcie żeby jaja pasożytnicze nie schowały się pod nimi. Dbaj o nawyki młodego człowieka tak, by oduczyło się ono takich zachowań, jak wkładanie do buzi palców, ołówków, zabawek, a nauczyło często myć ręce. Codziennie rano wymieniaj dziecku piżamę i pościel – pierz je w wysokiej temperaturze, uprasuj. Stosuj osobne ręczniki do twarzy, rąk, ciała. Zabawki muszą zostać wyprane, te plastikowe dobrze jest wyparzyć wrzątkiem. Konieczne jest również czyszczenie mebli na mokro, dokładne odkurzanie i mycie podłóg. To samo dotyczy koców i narzut.

 

Warto wspomnieć także o diecie. Pomocne w likwidowaniu zakłóceń zdrowotnych organizmu jest sięganie po produkty bogate w błonnik: kasze, warzywa, owoce, rośliny strączkowe. Czosnek, kiszona kapusta i jej sok, sok z czerwonych buraków poprawią mikroflorę układu pokarmowego. Należy bezwzględnie unikać słodyczy. Na koniec koniecznie trzeba poinformować placówkę, w której dziecko się uczy. Problem bywa dla rodziców wstydliwy, kiedy jednak się przełamią, wpłynie to dobrze na otoczenie.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć