Strefa rodzica » Artykuły » Ciąża - wyjątkowy czas i wyjątkowe potrzeby

Ciąża -  wyjątkowy czas i wyjątkowe potrzebypowiększ

Ciąża - wyjątkowy czas i wyjątkowe potrzeby

Poznaj witaminy i mikroelementy niezbędne na poszczególnych etapach ciąży

 

Bez wątpienia zarówno ciąża, jak i okres bezpośrednio ją poprzedzający jest czasem wyjątkowym. Oczekiwanie na upragnioną pociechę to niezwykłe, niedające się opisać przeżycia i emocje, ale także szczególne potrzeby. Niezmiernie istotna w tym czasie jest odpowiednia podaż witamin i mikroelementów, która często jest niemożliwa do dostarczenia wraz z dietą.

 

W ciąży i okresie prekoncepcyjnym zapotrzebowanie na niektóre niezbędne składniki jest tak duże, że wymaga suplementacji. Niejednokrotnie niedobory pewnych substancji mogą stanąć na przeszkodzie do tego, by w końcu ujrzeć upragnione dwie kreski na teście ciążowym. Właściwa suplementacja witaminowa jest konieczna dla prawidłowego rozwoju dziecka, a także utrzymania pełni zdrowia przyszłej mamy.

 

Przygotowanie do ciąży i jej wczesny okres

W okresie poprzedzającym zapłodnienie oraz w czasie pierwszego trymestru rekomendowana jest suplementacja m.in. choliny, folianów, witaminy B12, B6, D3 oraz jodu.

 

Cholina zaliczana jest do witamin z grupy B. Jako dodatkowe źródło grup metylowych przyczynia się do spadku ryzyka wad cewy nerwowej, dodatkowo wspiera czynność wątroby oraz usprawnia przepływ krwi w łożysku. Ostatnio podkreślany jest jej potencjał epigenetyczny, czyli wpływ na ekspresję genów, co może mieć pozytywny wpływ na zdrowie dziecka w jego dorosłym życiu. Zalecana dawka choliny w ciąży to 450 mg /dobę.

 

Niezwykle istotna w diecie przyszłej mamy jest właściwa podaż folianów, które warunkują prawidłowy rozwój układu nerwowego, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej. Rekomendowane jest przyjmowanie aktywnej formy folianów razem z kwasem foliowym, co ma związek z występującą wśród Polek mutacją MTHFR, powodującą gorszą biodostępność kwasu foliowego dostarczanego z diety.

 

Zaleca się suplementowanie kwasu foliowego wraz z jego aktywną formą przynajmniej na 6 tygodni przed koncepcją oraz na początku ciąży w dawce 400 µg /dobę.

 

Rekomenduje się, by foliany przyjmować z witaminami B12 i B6, co wspomaga ich właściwe wykorzystanie przez organizm.

 

Witamina B12 uczestniczy w procesie neutralizacji homocysteiny, której wysoki poziom jest związany z zaburzeniami przebiegu ciąży i niekorzystnym wpływem na rozwój płodu. Najlepiej przyswajalną formą witaminy B12 jest forma zmetylowana, gotowa do włączenia w cykl folianów.

 

Nie określono jednoznacznie zapotrzebowania na witaminy B6 i B12 u ciężarnych i kobiet planujących ciążę. Niemniej warto podkreślić, że kobiety, które nie spożywają mięsa w diecie, powinny bezwzględnie przyjmować witaminę B12 podczas ciąży.

 

Bardzo ważna jest również odpowiednia podaż jodu, który warunkuje prawidłowe funkcjonowanie tarczycy mamy, a także na początkowym etapie rozwoju dziecka stanowi dla niego jedyne źródło hormonów tarczycowych, odpowiedzianych za prawidłowy rozwój umysłowy. Jod jest niezbędny dla właściwego kształtowania się układu nerwowego płodu oraz późniejszego rozwoju malucha.

 

Zalecana dawka jodu w ciąży to 150-200 µg/ dobę.

 

Z kolei witamina D jest nieodzowna dla zdrowia kości oraz zębów dziecka, a także wpływa na siłę jego mięśni i odporność. Jej niedobór u mamy może w konsekwencji prowadzić do wystąpienia rzucawki przedporodowej, czy cukrzycy ciążowej. Co ważne, niedobory  tej witaminy mogą nawet uniemożliwić zajście w ciążę i jej

utrzymanie na początkowym etapie.

 

Rekomendowana dawka witaminy D w ciąży to: 1500-2000 IU/dobę.

 

A co później – kolejne tygodnie ciąży i okres laktacji
Co prawda pierwszy trymestr ciąży jest momentem krytycznym, niezwykle ważnym dla prawidłowego rozwoju dziecka, jednak nie znaczy to, że te następujące po nim nie wymagają szczególnej uwagi, rozumianej także jako suplementacja witamin i mikroelementów. Wręcz przeciwnie – zapotrzebowanie na nie jest większe, co wiąże się ze wzrostem płodu i łożyska, które odpowiada za dostarczanie substancji odżywczych.

 

W dalszym ciągu kobieta ciężarna powinna przyjmować cholinę w dawce 450 mg, foliany w zwiększonej dawce 800 µg, 150-200 µg jodu, 1500-2000 IU witaminy D3 oraz witaminy B12 i B6.

Ponadto istotna jest właściwa podaż kwasu omega 3 DHA, który ma wpływ na prawidłowy rozwój mózgu oraz narządu wzroku maluszka. DHA zmniejsza również ryzyko porodu przedwczesnego oraz redukuje możliwość rozwoju alergii u dziecka – stąd ważne, by kontynuować suplementację DHA także w okresie karmienia piersią.

 

Rekomendowana dawka kwasu DHA w trakcie ciąży to: 600 mg /dobę, przy czym kobiety zagrożone porodem przedwczesnym winny przyjmować1000 mg/dobę.

Kolejnym, niezwykle istotnym dla prawidłowego przebiegu ciąży składnikiem jest żelazo. Żelazo jest niezbędne dla prawidłowej produkcji krwinek czerwonych w organizmie, zabezpieczając przed niedokrwistością mogącą prowadzić do niskiej masy urodzeniowej dziecka.

 

Zalecaną dawką żelaza od II trymestru jest 60 mg/dobę (w razie wystąpienia niedokrwistości). Należy podkreślić, że żelazo przyjmowane przed 8 tygodniem ciąży może mieć działanie teratogenne.

 

Warto pamiętać, że zarówno niedobór pewnych składników odżywczych, jak również ich nadmiar może być szkodliwy dla zdrowia przyszłej mamy i jej pociechy, dlatego też preparaty wielowitaminowe należy stosować rozsądnie, mając na względzie indywidualne potrzeby i uwarunkowania, najlepiej w porozumieniu z lekarzem.Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: "Cudowny chłopak" - opowieść dla każdego więcej » x
Zobacz » Artykuły
"Cudowny chłopak" - opowieść dla każdego

"Cudowny chłopak" - opowieść dla każdego

Wydawnictwo Albatros zadbało o starszych i młodszych czytelników. Dzieci, które już sprawnie czytają, z pewnością zakochają się w lekko napisanej powieści, natomiast tym młodszym spodoba się nowe wydanie, z przeredagowanym tekstem i pięknymi ilustracjami autorki książki. więcej »
Czy wiesz, jakich witamin najbardziej potrzebuje Twoje dziecko?

Czy wiesz, jakich witamin najbardziej potrzebuje Twoje dziecko?

Odpowiedzialny rodzic robi więc wszystko, aby jak najlepiej skomponować dietę dziecka. Ma to szczególne znaczenie dziś ? w dobie coraz częstszego rozwoju chorób cywilizacyjnych u dzieci. więcej »
Kubuś - słodki przyjaciel od lat

Kubuś - słodki przyjaciel od lat

18 stycznia 1882 roku urodził się pisarz Alan Aleksander Milne. Rocznica urodzin autora misia o bardzo małym rozumku stała się okazją do ustanowienia 18 stycznia Międzynarodowym Dniem Kubusia Puchatka. Wydawnictwo Egmont już od ponad ćwierćwieku wydaje książki i czasopisma, których bohaterem jest Kubuś i gromadka jego niezawodnych przyjaciół. więcej »
15 najbardziej zaskakujących strojów karnawałowych

15 najbardziej zaskakujących strojów karnawałowych

Jakie pomysły na przebranie przychodzą Wam do głowy, gdy myślicie o balach kostiumowych? Wróżki, księżniczki, rycerze, piraci? Okazuje się, że stroje karnawałowe (i nie tylko) mogą być zdecydowanie bardziej nietypowe! Jesteście ciekawi? więcej »
Uzupełnianie magnezu w diecie

Uzupełnianie magnezu w diecie

Magnez (Mg) można uzupełniać, włączając do diety takie produkty, jak warzywa strączkowe, pełnoziarniste pieczywo oraz migdały. Należy pamiętać, aby łączyć je z jedzeniem zawierającym witaminę B6 lub wapń. więcej »
18 stycznia Dniem Kubusia Puchatka

18 stycznia Dniem Kubusia Puchatka

Miś o bardzo małym rozumku, miłośnik słodkiego miodu, miły wszystkim dzieciom miś obchodzi w tym roku 92. urodziny. Mimo podeszłego wieku wciąż jest małym, rozkosznym misiaczkiem, ulubieńcem kolejnych pokoleń najmłodszych. więcej »
Jak luty to tylko w Kielcach!
Patronat CzasDzieci.pl

Jak luty to tylko w Kielcach!

Już chyba nikt na stałe funkcjonujący w branży dziecięcej nie wyobraża sobie lutego bez targów w Kielcach. Nic w tym dziwnego, bowiem Kids? Time to jedno z najważniejszych wydarzeń tego sektora w całej Europie. więcej »
Jak mądrze chwalić dziecko i wspierać zgodną z prawdą samoocenę?

Jak mądrze chwalić dziecko i wspierać zgodną z prawdą samoocenę?

Pochwały to temat wzbudzający coraz więcej kontrowersji. Z jednej strony może wydawać się, że nie warto poświęcać mu wiele uwagi ? przecież każdy wie, jak chwalić, to proste!... więcej »
Bajkowe ferie pełne zabawek

Bajkowe ferie pełne zabawek

Spędźcie z dziećmi bajkowe ferie. Wyruszcie razem z nami szlakiem polskich muzeów zabawek i bajek. W niemal każdym zakątku naszego kraju czekają na Was zaskakujące miejsca pełne wspomnień i magicznych opowieści. więcej »
Zobaczyć niewidzących

Zobaczyć niewidzących

Rozpoczynamy cykl tekstów na temat różnych rodzajów niepełnosprawności. Został on stworzony z myślą o rodzicach, wychowawcach, którzy zadaniem jest rozmawianie z dziećmi i pomoc im w zrozumieniu i zaakceptowaniu inności. Zapraszamy do towarzyszenia nam przez ten czas. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

Zobacz co zyskujesz

Specjalne okazje

Ferie na czasie

Choć pogoda nie rozpieszcza zimową aurą, w Galerii Północnej dobra zabawa jest gwarantowana.  

Inicjatywa Na Czasie!

Ostatnie Miejsca!

Ostatnie Miejsca!

Mamy ostatnie 2 miejsca na II turnus (22-26 stycznia). Dzieci będą tworzyć własne opowieści budując je ze specjalnych zestawów LEGO, które zawierają ponad 1100 elementów...  

Temat na czasie

Idealne przyjęcie urodzinowe dla dzieci

Idealne przyjęcie urodzinowe dla dzieci

Jak zorganizować idealne przyjęcie urodzinowe dla naszej pociechy? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców.  

W domu z dzieckiem

Cudowny chłopak1 Robico1 Dolce Gusto1 Gry Nasza Księgarnia1 Pamiętnik Zuzy Łobuzy1 Kapitan Nauka1 Domowa Akademia1 Niezapominajka1 Prezenty1

Sonda – Czas Dzieci

Czy poleciłbyś portal CzasDzieci.pl znajomym rodzicom?
zdecydowanie nie
raczej nie
nie mam zdania
raczej tak
zdecydowanie tak


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018