Strefa rodzica » Artykuły » Ciąża - wyjątkowy czas i wyjątkowe potrzeby

Ciąża -  wyjątkowy czas i wyjątkowe potrzebypowiększ

Ciąża - wyjątkowy czas i wyjątkowe potrzeby

Poznaj witaminy i mikroelementy niezbędne na poszczególnych etapach ciąży

 

Bez wątpienia zarówno ciąża, jak i okres bezpośrednio ją poprzedzający jest czasem wyjątkowym. Oczekiwanie na upragnioną pociechę to niezwykłe, niedające się opisać przeżycia i emocje, ale także szczególne potrzeby. Niezmiernie istotna w tym czasie jest odpowiednia podaż witamin i mikroelementów, która często jest niemożliwa do dostarczenia wraz z dietą.

 

W ciąży i okresie prekoncepcyjnym zapotrzebowanie na niektóre niezbędne składniki jest tak duże, że wymaga suplementacji. Niejednokrotnie niedobory pewnych substancji mogą stanąć na przeszkodzie do tego, by w końcu ujrzeć upragnione dwie kreski na teście ciążowym. Właściwa suplementacja witaminowa jest konieczna dla prawidłowego rozwoju dziecka, a także utrzymania pełni zdrowia przyszłej mamy.

 

Przygotowanie do ciąży i jej wczesny okres

W okresie poprzedzającym zapłodnienie oraz w czasie pierwszego trymestru rekomendowana jest suplementacja m.in. choliny, folianów, witaminy B12, B6, D3 oraz jodu.

 

Cholina zaliczana jest do witamin z grupy B. Jako dodatkowe źródło grup metylowych przyczynia się do spadku ryzyka wad cewy nerwowej, dodatkowo wspiera czynność wątroby oraz usprawnia przepływ krwi w łożysku. Ostatnio podkreślany jest jej potencjał epigenetyczny, czyli wpływ na ekspresję genów, co może mieć pozytywny wpływ na zdrowie dziecka w jego dorosłym życiu. Zalecana dawka choliny w ciąży to 450 mg /dobę.

 

Niezwykle istotna w diecie przyszłej mamy jest właściwa podaż folianów, które warunkują prawidłowy rozwój układu nerwowego, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej. Rekomendowane jest przyjmowanie aktywnej formy folianów razem z kwasem foliowym, co ma związek z występującą wśród Polek mutacją MTHFR, powodującą gorszą biodostępność kwasu foliowego dostarczanego z diety.

 

Zaleca się suplementowanie kwasu foliowego wraz z jego aktywną formą przynajmniej na 6 tygodni przed koncepcją oraz na początku ciąży w dawce 400 µg /dobę.

 

Rekomenduje się, by foliany przyjmować z witaminami B12 i B6, co wspomaga ich właściwe wykorzystanie przez organizm.

 

Witamina B12 uczestniczy w procesie neutralizacji homocysteiny, której wysoki poziom jest związany z zaburzeniami przebiegu ciąży i niekorzystnym wpływem na rozwój płodu. Najlepiej przyswajalną formą witaminy B12 jest forma zmetylowana, gotowa do włączenia w cykl folianów.

 

Nie określono jednoznacznie zapotrzebowania na witaminy B6 i B12 u ciężarnych i kobiet planujących ciążę. Niemniej warto podkreślić, że kobiety, które nie spożywają mięsa w diecie, powinny bezwzględnie przyjmować witaminę B12 podczas ciąży.

 

Bardzo ważna jest również odpowiednia podaż jodu, który warunkuje prawidłowe funkcjonowanie tarczycy mamy, a także na początkowym etapie rozwoju dziecka stanowi dla niego jedyne źródło hormonów tarczycowych, odpowiedzianych za prawidłowy rozwój umysłowy. Jod jest niezbędny dla właściwego kształtowania się układu nerwowego płodu oraz późniejszego rozwoju malucha.

 

Zalecana dawka jodu w ciąży to 150-200 µg/ dobę.

 

Z kolei witamina D jest nieodzowna dla zdrowia kości oraz zębów dziecka, a także wpływa na siłę jego mięśni i odporność. Jej niedobór u mamy może w konsekwencji prowadzić do wystąpienia rzucawki przedporodowej, czy cukrzycy ciążowej. Co ważne, niedobory  tej witaminy mogą nawet uniemożliwić zajście w ciążę i jej

utrzymanie na początkowym etapie.

 

Rekomendowana dawka witaminy D w ciąży to: 1500-2000 IU/dobę.

 

A co później – kolejne tygodnie ciąży i okres laktacji
Co prawda pierwszy trymestr ciąży jest momentem krytycznym, niezwykle ważnym dla prawidłowego rozwoju dziecka, jednak nie znaczy to, że te następujące po nim nie wymagają szczególnej uwagi, rozumianej także jako suplementacja witamin i mikroelementów. Wręcz przeciwnie – zapotrzebowanie na nie jest większe, co wiąże się ze wzrostem płodu i łożyska, które odpowiada za dostarczanie substancji odżywczych.

 

W dalszym ciągu kobieta ciężarna powinna przyjmować cholinę w dawce 450 mg, foliany w zwiększonej dawce 800 µg, 150-200 µg jodu, 1500-2000 IU witaminy D3 oraz witaminy B12 i B6.

Ponadto istotna jest właściwa podaż kwasu omega 3 DHA, który ma wpływ na prawidłowy rozwój mózgu oraz narządu wzroku maluszka. DHA zmniejsza również ryzyko porodu przedwczesnego oraz redukuje możliwość rozwoju alergii u dziecka – stąd ważne, by kontynuować suplementację DHA także w okresie karmienia piersią.

 

Rekomendowana dawka kwasu DHA w trakcie ciąży to: 600 mg /dobę, przy czym kobiety zagrożone porodem przedwczesnym winny przyjmować1000 mg/dobę.

Kolejnym, niezwykle istotnym dla prawidłowego przebiegu ciąży składnikiem jest żelazo. Żelazo jest niezbędne dla prawidłowej produkcji krwinek czerwonych w organizmie, zabezpieczając przed niedokrwistością mogącą prowadzić do niskiej masy urodzeniowej dziecka.

 

Zalecaną dawką żelaza od II trymestru jest 60 mg/dobę (w razie wystąpienia niedokrwistości). Należy podkreślić, że żelazo przyjmowane przed 8 tygodniem ciąży może mieć działanie teratogenne.

 

Warto pamiętać, że zarówno niedobór pewnych składników odżywczych, jak również ich nadmiar może być szkodliwy dla zdrowia przyszłej mamy i jej pociechy, dlatego też preparaty wielowitaminowe należy stosować rozsądnie, mając na względzie indywidualne potrzeby i uwarunkowania, najlepiej w porozumieniu z lekarzem.Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Nowy serial "Odlotowe wyścigi" więcej » x
Zobacz » Artykuły
Nowy serial "Odlotowe wyścigi"

Nowy serial "Odlotowe wyścigi"

Ulubieni kierowcy i ich zwariowane pojazdy, wielkie emocje i zacięta rywalizacja – to wszystko czeka na widzów w nowym serialu Boomeranga „Odlotowe wyścigi”. Kreskówka jest remakiem kultowej animacji studia Hanna Barbera o tym samym tytule. więcej »
Jak przygotować urodziny dziecka w domu?

Jak przygotować urodziny dziecka w domu?

Większość rodziców chce spełniać marzenia swoich dzieci, gwarantując im wyjątkowe wspomnienia z dzieciństwa. Jednym z ważniejszych wydarzeń w życiu dziecka są urodziny. więcej »
12 Złotych Porad dla Zdrowego Uśmiechu Przyszłej Mamy - Porada czwarta

12 Złotych Porad dla Zdrowego Uśmiechu Przyszłej Mamy - Porada czwarta

Wiesz i jesz! Porada 4, czyli jak zdrowo się uśmiechać, kiedy masz rozpoznaną cukrzycę ciążową. więcej »
Nowy sposób na czytanie

Nowy sposób na czytanie

Czy Ty też jesteś jedną z tych osób, która z niepokojem spogląda na małe dzieci korzystające z dobrodziejstw techniki XXI wieku? Jak postawić dziecku granice? Jak wykorzystać to, co dobre, wychowując najmłodszych? więcej »
10 zabaw rozwijających motorykę u dzieci

10 zabaw rozwijających motorykę u dzieci

Brak odpowiednich bodźców skutkuje zaburzeniami równowagi czy koordynacji wzrokowo-ruchowej. Jak temu zapobiec? Jakie zabawy pomagają w rozwoju motorycznym dzieci? więcej »
Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci

Fundacja Dzieci Niczyje w Raporcie “Dzieci się liczą 2017” donosi, że rośnie odsetek dzieci, hospitalizowanych z powodu zaburzeń psychicznych. Pod względem samobójstw wśród dzieci, Polska jest na drugim miejscu w Europie. Ciągłej cyberprzemocy doświadcza 5% dziewczyn i 4% chłopców. więcej »
Niezapomniana przygoda w Legoland Billund Resort

Niezapomniana przygoda w Legoland Billund Resort

Są takie miejsca na świecie, które potrafią zaczarować całą rodzinę. Wiadomość o wycieczce do nich powoduje okrzyki radości i skakanie ze szczęścia pod sam sufit. Pobyt na miejscu dostarcza masę rozrywki i niezapomnianych wspomnień. więcej »
5 przydatnych funkcji ekspresu, dzięki którym przyrządzisz kawę jak z najlepszej kawiarni

5 przydatnych funkcji ekspresu, dzięki którym przyrządzisz kawę jak z najlepszej kawiarni

Ten zapach należy do jednego z najlepiej rozpoznawalnych i najbardziej kuszących zapachów dla naszego nosa. więcej »
Jak dobrać idealny fotelik samochodowy dla dziecka

Jak dobrać idealny fotelik samochodowy dla dziecka

Planujesz zakup fotelika samochodowego dla swojego dziecka? Musisz pamiętać, że nie istnieje coś takiego, jak jeden idealny fotelik, pasujący do wszystkich samochodów i spełniający potrzeby każdej rodziny. Dlatego nie kupuj w ciemno. więcej »
Polak i Disney On Ice

Polak i Disney On Ice

Jedynym polskim uczestnikiem fantastycznego Disney On Ice jest Michał Brzeziński. Poznajcie tego młodego, zdolnego chłopaka - Gdańszczanina z pochodzenia, który marzy o uzyskaniu dyplomu z Zarządzania Hotelarstwem. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

Zobacz co zyskujesz

Warto tam być!

Otwarcie nowego sklepu Tosia.pl

Otwarcie nowego sklepu Tosia.pl

Podczas otwarcia przygotowaliśmy dla najmłodszych kącik z animatorkami i atrakcjami. Dla rodziców - aż 20% rabatu na cały asortyment! Zachęcamy również do skorzystania z symulatora dachowania!  

W domu z dzieckiem

Robico1 Dolce Gusto1 Niezapominajka1 Gry Nasza Księgarnia1 Kapitan Nauka1 Emi1 Pamiętnik Zuzy Łobuzy1 Domowa Akademia1 Doktor Misia1 Prezenty1

Sonda – Czas Dzieci

Czy poleciłbyś portal CzasDzieci.pl znajomym rodzicom?
zdecydowanie nie
raczej nie
nie mam zdania
raczej tak
zdecydowanie tak


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2017