Strefa rodzica » Artykuły » Ciąża - wyjątkowy czas i wyjątkowe potrzeby

Ciąża -  wyjątkowy czas i wyjątkowe potrzebypowiększ

Ciąża - wyjątkowy czas i wyjątkowe potrzeby

Poznaj witaminy i mikroelementy niezbędne na poszczególnych etapach ciąży

 

Bez wątpienia zarówno ciąża, jak i okres bezpośrednio ją poprzedzający jest czasem wyjątkowym. Oczekiwanie na upragnioną pociechę to niezwykłe, niedające się opisać przeżycia i emocje, ale także szczególne potrzeby. Niezmiernie istotna w tym czasie jest odpowiednia podaż witamin i mikroelementów, która często jest niemożliwa do dostarczenia wraz z dietą.

 

W ciąży i okresie prekoncepcyjnym zapotrzebowanie na niektóre niezbędne składniki jest tak duże, że wymaga suplementacji. Niejednokrotnie niedobory pewnych substancji mogą stanąć na przeszkodzie do tego, by w końcu ujrzeć upragnione dwie kreski na teście ciążowym. Właściwa suplementacja witaminowa jest konieczna dla prawidłowego rozwoju dziecka, a także utrzymania pełni zdrowia przyszłej mamy.

 

Przygotowanie do ciąży i jej wczesny okres

W okresie poprzedzającym zapłodnienie oraz w czasie pierwszego trymestru rekomendowana jest suplementacja m.in. choliny, folianów, witaminy B12, B6, D3 oraz jodu.

 

Cholina zaliczana jest do witamin z grupy B. Jako dodatkowe źródło grup metylowych przyczynia się do spadku ryzyka wad cewy nerwowej, dodatkowo wspiera czynność wątroby oraz usprawnia przepływ krwi w łożysku. Ostatnio podkreślany jest jej potencjał epigenetyczny, czyli wpływ na ekspresję genów, co może mieć pozytywny wpływ na zdrowie dziecka w jego dorosłym życiu. Zalecana dawka choliny w ciąży to 450 mg /dobę.

 

Niezwykle istotna w diecie przyszłej mamy jest właściwa podaż folianów, które warunkują prawidłowy rozwój układu nerwowego, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej. Rekomendowane jest przyjmowanie aktywnej formy folianów razem z kwasem foliowym, co ma związek z występującą wśród Polek mutacją MTHFR, powodującą gorszą biodostępność kwasu foliowego dostarczanego z diety.

 

Zaleca się suplementowanie kwasu foliowego wraz z jego aktywną formą przynajmniej na 6 tygodni przed koncepcją oraz na początku ciąży w dawce 400 µg /dobę.

 

Rekomenduje się, by foliany przyjmować z witaminami B12 i B6, co wspomaga ich właściwe wykorzystanie przez organizm.

 

Witamina B12 uczestniczy w procesie neutralizacji homocysteiny, której wysoki poziom jest związany z zaburzeniami przebiegu ciąży i niekorzystnym wpływem na rozwój płodu. Najlepiej przyswajalną formą witaminy B12 jest forma zmetylowana, gotowa do włączenia w cykl folianów.

 

Nie określono jednoznacznie zapotrzebowania na witaminy B6 i B12 u ciężarnych i kobiet planujących ciążę. Niemniej warto podkreślić, że kobiety, które nie spożywają mięsa w diecie, powinny bezwzględnie przyjmować witaminę B12 podczas ciąży.

 

Bardzo ważna jest również odpowiednia podaż jodu, który warunkuje prawidłowe funkcjonowanie tarczycy mamy, a także na początkowym etapie rozwoju dziecka stanowi dla niego jedyne źródło hormonów tarczycowych, odpowiedzianych za prawidłowy rozwój umysłowy. Jod jest niezbędny dla właściwego kształtowania się układu nerwowego płodu oraz późniejszego rozwoju malucha.

 

Zalecana dawka jodu w ciąży to 150-200 µg/ dobę.

 

Z kolei witamina D jest nieodzowna dla zdrowia kości oraz zębów dziecka, a także wpływa na siłę jego mięśni i odporność. Jej niedobór u mamy może w konsekwencji prowadzić do wystąpienia rzucawki przedporodowej, czy cukrzycy ciążowej. Co ważne, niedobory  tej witaminy mogą nawet uniemożliwić zajście w ciążę i jej

utrzymanie na początkowym etapie.

 

Rekomendowana dawka witaminy D w ciąży to: 1500-2000 IU/dobę.

 

A co później – kolejne tygodnie ciąży i okres laktacji
Co prawda pierwszy trymestr ciąży jest momentem krytycznym, niezwykle ważnym dla prawidłowego rozwoju dziecka, jednak nie znaczy to, że te następujące po nim nie wymagają szczególnej uwagi, rozumianej także jako suplementacja witamin i mikroelementów. Wręcz przeciwnie – zapotrzebowanie na nie jest większe, co wiąże się ze wzrostem płodu i łożyska, które odpowiada za dostarczanie substancji odżywczych.

 

W dalszym ciągu kobieta ciężarna powinna przyjmować cholinę w dawce 450 mg, foliany w zwiększonej dawce 800 µg, 150-200 µg jodu, 1500-2000 IU witaminy D3 oraz witaminy B12 i B6.

Ponadto istotna jest właściwa podaż kwasu omega 3 DHA, który ma wpływ na prawidłowy rozwój mózgu oraz narządu wzroku maluszka. DHA zmniejsza również ryzyko porodu przedwczesnego oraz redukuje możliwość rozwoju alergii u dziecka – stąd ważne, by kontynuować suplementację DHA także w okresie karmienia piersią.

 

Rekomendowana dawka kwasu DHA w trakcie ciąży to: 600 mg /dobę, przy czym kobiety zagrożone porodem przedwczesnym winny przyjmować1000 mg/dobę.

Kolejnym, niezwykle istotnym dla prawidłowego przebiegu ciąży składnikiem jest żelazo. Żelazo jest niezbędne dla prawidłowej produkcji krwinek czerwonych w organizmie, zabezpieczając przed niedokrwistością mogącą prowadzić do niskiej masy urodzeniowej dziecka.

 

Zalecaną dawką żelaza od II trymestru jest 60 mg/dobę (w razie wystąpienia niedokrwistości). Należy podkreślić, że żelazo przyjmowane przed 8 tygodniem ciąży może mieć działanie teratogenne.

 

Warto pamiętać, że zarówno niedobór pewnych składników odżywczych, jak również ich nadmiar może być szkodliwy dla zdrowia przyszłej mamy i jej pociechy, dlatego też preparaty wielowitaminowe należy stosować rozsądnie, mając na względzie indywidualne potrzeby i uwarunkowania, najlepiej w porozumieniu z lekarzem.Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Cyfrowe potwory – takie straszne, czy takie... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Cyfrowe potwory – takie straszne, czy takie przyjazne?

Cyfrowe potwory – takie straszne, czy takie przyjazne?

Komputery od początku do dziś pozostają fascynującym zjawiskiem, dla dzieci i dorosłych. Zjawiskiem potrzebnym i stwarzającym różne niebezpieczeństwa. Jak najlepiej nastawić się do nowych technologii? więcej »
Jak oszczędzić czas i pieniądze?

Jak oszczędzić czas i pieniądze?

Mama, specjalistka od finansów, specjalistka od zakupów i wyprzedaży: zespół, który w świecie zalewającym nas informacjami, reklamami, możliwościami – pomaga znaleźć to, co potrzebne w krótkim czasie. więcej »
„Tajemnica Bańki Szczęścia”- Teatr Baniek Mydlanych

„Tajemnica Bańki Szczęścia”- Teatr Baniek Mydlanych

Banki Mydlane, Szaleni Naukowcy i Teatr Piasku: “PanKoncert” zaprasza na wyjątkowe spektakle dla całej rodziny! więcej »
Dieta dla płodności

Dieta dla płodności

Wiemy o tym, że dieta ma istotny wpływ na zdrowie naszego organizmu. W ostatnim czasie przeprowadzono wiele badań wskazujących, że określone zmiany wprowadzone do diety poprawiają płodność, wpływają na jakość komórek jajowych, plemników, zmniejszają ryzyko poronień. więcej »
Obudź matematyczne pasje u swojego dziecka

Obudź matematyczne pasje u swojego dziecka

Matematyka zwykle kojarzona jest ze skomplikowanymi zadaniami, trudnymi do zapamiętania regułami czy stresującymi egzaminami w szkole. Twoje dziecko nie musi jednak powielać tego stereotypu! Właściwy sposób przekazywania wiedzy matematycznej może sprawić, że stanie się ona niezwykle fascynującą zabawą. więcej »
A gdyby tak dzieci bardziej słuchały się rodziców...

A gdyby tak dzieci bardziej słuchały się rodziców...

Twoje dziecko nie robi tego, o co je prosisz? Jest na to rozwiązanie. więcej »
Jak wytłumaczyć dziecku, z czym wiąże się opieką nad noworodkiem?

Jak wytłumaczyć dziecku, z czym wiąże się opieką nad noworodkiem?

Gdy rodzice oczekują na narodziny kolejnego dziecka, wielu osobom wydaje się, że najtrudniejsze mają już za sobą. więcej »
Już nie czekają na księcia

Już nie czekają na księcia

Ostatnimi czasy Disney postanowił zmienić wizerunek typowo przypisywany księżniczkom. Nowe bohaterki (takie jak Elsa czy Moana) i wartości jakie ze sobą niosą są dostosowane do czasów współczesnych. Przeczytaj o nowej kampanii Disneya oraz zobacz, czego można uczyć się od księżniczek. więcej »
Odkryj w sobie ninja podczas wielkich rodzinnych eventów Lego® Ninjago®!

Odkryj w sobie ninja podczas wielkich rodzinnych eventów Lego® Ninjago®!

Z okazji premiery długo oczekiwanego i pełnometrażowego filmu kinowego LEGO® NINJAGO® FILM, którego światowa premiera zaplanowana jest na 22 września, firma LEGO Polska organizuje dla wszystkich fanów serii LEGO® NINJAGO wielkie, rodzinne, weekendowe i bezpłatne imprezy, podczas których dzieci będą mogły bawić się bez końca ulubionymi klockami LEGO. więcej »
Myśl globalnie - jedz lokalnie

Myśl globalnie - jedz lokalnie

Droga do zdrowego, zrównoważonego i sprawiedliwego jedzenia zaczyna się już od pierwszych lat dzieciństwa. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

Zobacz co zyskujesz

O tym się mówi

Jak oszczędzić czas i pieniądze

Jak oszczędzić czas i pieniądze

Mama, specjalistka od finansów, specjalistka od zakupów i wyprzedaży: zespół, który w świecie zalewającym nas informacjami, reklamami, możliwościami – pomaga znaleźć to, co potrzebne w krótkim czasie.  

Serwis na Czasie

Kurs na Czasie!

Angielski z Disneyem już w Krakowie!!!

Angielski z Disneyem już w Krakowie!!!

Disney English to skuteczna i sprawdzona w wielu szkołach metoda polegająca na całkowitym zanurzeniu się w świecie znanych i lubianych bohaterów filmów i kreskówek Disneya. Od samego momentu powstania...  

Temat na czasie

Disney English to skuteczna i sprawdzona w wielu szkołach metoda polegająca na całkowitym zanurzeniu się w świecie znanych i lubianych bohaterów filmów i kreskówek Disneya  

W domu z dzieckiem

Back To School Dolce Gusto Niezapominajka Doktor Misia Winx! Kapitan Nauka Rodzinne wakacje Domowa Akademia EkoRodzice radzą

Sonda – Czas Dzieci

Czy poleciłbyś portal CzasDzieci.pl znajomym rodzicom?
zdecydowanie nie
raczej nie
nie mam zdania
raczej tak
zdecydowanie tak


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2017