Strefa rodzica » Artykuły » Plusy i minusy wycieczek szkolnych

Plusy i minusy wycieczek szkolnychpowiększ

Plusy i minusy wycieczek szkolnych

Wycieczki szkolne zdają się być sytuacją typu win-win, kiedy uczniowie mogą odpocząć od przedmiotów, których nie cierpią, a nauczyciele w ramach pracy mogą wraz z wychowankami udać się na małe wakacje. Jednak jeśli się przyjrzeć edukacyjnym celom szkolnej wycieczki oraz poziomu ich atrakcyjności dla uczniów, okazuje się, że już wcale tak różowo nie jest. W tym artykule odkrywamy kilka zalet i wad, które ukrywają szkolne wycieczki.

 

 

Plus - zasłużony odpoczynek dla wszystkich, w tym dla tych, którzy nie zawsze mogą sobie pozwolić na wyjazd

Nawet jeśli na nauczycielu spoczywa obowiązek dopilnowania uczniów, to jednak również dla niego wycieczki szkolne są szansą na złapanie oddechu od nauczania i powtarzania co lekcję podobnych materiałów, sprawdzania kartkówek oraz przygotowywaniu się do kolejnych tematów. Rok szkolny jest bardzo intensywny zarówno dla uczących się jak i nauczających, więc wycieczka jest oczekiwanych przez wszystkie strony „złapaniem oddechu”. Na dodatek uczniowie wywodzą się z rodzin z zróżnicowanym poziomie majątku, dlatego dla wielu dzieci wycieczki szkolne to jedyna okazja, by zobaczyły miejsca, do których normalnie nie miałyby okazji pojechać z rodzicami. Wycieczki do Krakowa, Paryża lub Gdańska są dla takiego ucznia prawdziwą przygodą, za którą nie musi dużo płacić.

 

Minus - wizyty w ciągle tych samych miejscach

Niestety, wiele szkolnych wycieczek co roku odbywa się do jednego i tego samego miejsca, które albo nie jest zbyt atrakcyjne, albo nie stanowi wielkiej wartości edukacyjnej. Ile można jeździć do Lichenia, Kołobrzegu albo w Bieszczady? Wycieczki szkolne w założeniu powinny spełniać dwie wartości: edukacyjną i rozrywkową. Warto więc, by szkoła co roku rozglądała się za innymi miejscami niż te powszechnie przyjęte i organizowała wycieczki biorąc pod uwagę profil klasy, która na nią jedzie. Np. klasa humanistyczno-prawna zamiast do Lichenia mogłaby pojechać do Krakowa i www.historyland.pl, by odkrywać historię. A klasa o charakterze ścisłym do Interaktywnego Centrum Nauki „Kopernik” w Warszawie. W zorganizowanych wycieczkach jest jeszcze jeden spory mankament - wszystko musi dziać się pod dyktando przewodnika lub nauczyciela. Piętnaście minut na zwiedzanie Wawelu, dziesięć na Fabrykę Schindlera, dwadzieścia na obiad… Zazwyczaj nie starcza czasu, by w pełni nacieszyć się odwiedzanymi atrakcjami lub napawać widokiem, który szczególnie zachwycił. Warto więc nieco uszczuplać program, ale dać uczniom nieco więcej swobody na odkrywanie.

 

Plus - wartość edukacyjna

Nie można zapomnieć, że przede wszystkim szkoła służy temu, by uczyć. Dlatego wyprawy organizowane przez oświatę zawsze niosą ze sobą wartość merytoryczną i edukacyjną, uzbrajając uczniów w wiedzę, której nie poznaliby poprzez podręczniki lub elementarze – zwłaszcza w kwestiach kulturowych lub historycznych. Zobaczyć Wawel a przeczytać o Wawelu to jednak dwie inne rzeczy i tylko jedna pozwoli ujrzeć na własne oczy piękno dziejów Polski.Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Cyfrowe potwory – takie straszne, czy takie... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Cyfrowe potwory – takie straszne, czy takie przyjazne?

Cyfrowe potwory – takie straszne, czy takie przyjazne?

Komputery od początku do dziś pozostają fascynującym zjawiskiem, dla dzieci i dorosłych. Zjawiskiem potrzebnym i stwarzającym różne niebezpieczeństwa. Jak najlepiej nastawić się do nowych technologii? więcej »
Jak oszczędzić czas i pieniądze?

Jak oszczędzić czas i pieniądze?

Mama, specjalistka od finansów, specjalistka od zakupów i wyprzedaży: zespół, który w świecie zalewającym nas informacjami, reklamami, możliwościami – pomaga znaleźć to, co potrzebne w krótkim czasie. więcej »
„Tajemnica Bańki Szczęścia”- Teatr Baniek Mydlanych

„Tajemnica Bańki Szczęścia”- Teatr Baniek Mydlanych

Banki Mydlane, Szaleni Naukowcy i Teatr Piasku: “PanKoncert” zaprasza na wyjątkowe spektakle dla całej rodziny! więcej »
Dieta dla płodności

Dieta dla płodności

Wiemy o tym, że dieta ma istotny wpływ na zdrowie naszego organizmu. W ostatnim czasie przeprowadzono wiele badań wskazujących, że określone zmiany wprowadzone do diety poprawiają płodność, wpływają na jakość komórek jajowych, plemników, zmniejszają ryzyko poronień. więcej »
Obudź matematyczne pasje u swojego dziecka

Obudź matematyczne pasje u swojego dziecka

Matematyka zwykle kojarzona jest ze skomplikowanymi zadaniami, trudnymi do zapamiętania regułami czy stresującymi egzaminami w szkole. Twoje dziecko nie musi jednak powielać tego stereotypu! Właściwy sposób przekazywania wiedzy matematycznej może sprawić, że stanie się ona niezwykle fascynującą zabawą. więcej »
A gdyby tak dzieci bardziej słuchały się rodziców...

A gdyby tak dzieci bardziej słuchały się rodziców...

Twoje dziecko nie robi tego, o co je prosisz? Jest na to rozwiązanie. więcej »
Jak wytłumaczyć dziecku, z czym wiąże się opieką nad noworodkiem?

Jak wytłumaczyć dziecku, z czym wiąże się opieką nad noworodkiem?

Gdy rodzice oczekują na narodziny kolejnego dziecka, wielu osobom wydaje się, że najtrudniejsze mają już za sobą. więcej »
Już nie czekają na księcia

Już nie czekają na księcia

Ostatnimi czasy Disney postanowił zmienić wizerunek typowo przypisywany księżniczkom. Nowe bohaterki (takie jak Elsa czy Moana) i wartości jakie ze sobą niosą są dostosowane do czasów współczesnych. Przeczytaj o nowej kampanii Disneya oraz zobacz, czego można uczyć się od księżniczek. więcej »
Odkryj w sobie ninja podczas wielkich rodzinnych eventów Lego® Ninjago®!

Odkryj w sobie ninja podczas wielkich rodzinnych eventów Lego® Ninjago®!

Z okazji premiery długo oczekiwanego i pełnometrażowego filmu kinowego LEGO® NINJAGO® FILM, którego światowa premiera zaplanowana jest na 22 września, firma LEGO Polska organizuje dla wszystkich fanów serii LEGO® NINJAGO wielkie, rodzinne, weekendowe i bezpłatne imprezy, podczas których dzieci będą mogły bawić się bez końca ulubionymi klockami LEGO. więcej »
Myśl globalnie - jedz lokalnie

Myśl globalnie - jedz lokalnie

Droga do zdrowego, zrównoważonego i sprawiedliwego jedzenia zaczyna się już od pierwszych lat dzieciństwa. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

Zobacz co zyskujesz

Temat na Czasie

Myśl globalnie - jedz lokalnie

Myśl globalnie - jedz lokalnie

Droga do zdrowego, zrównoważonego i sprawiedliwego jedzenia zaczyna się już od pierwszych lat dzieciństwa.  

Serwis na Czasie

Kurs na Czasie!

Angielski z Disneyem już w Krakowie!!!

Angielski z Disneyem już w Krakowie!!!

Disney English to skuteczna i sprawdzona w wielu szkołach metoda polegająca na całkowitym zanurzeniu się w świecie znanych i lubianych bohaterów filmów i kreskówek Disneya. Od samego momentu powstania...  

Temat na czasie

Disney English to skuteczna i sprawdzona w wielu szkołach metoda polegająca na całkowitym zanurzeniu się w świecie znanych i lubianych bohaterów filmów i kreskówek Disneya  

W domu z dzieckiem

Back To School Dolce Gusto Niezapominajka Doktor Misia Winx! Kapitan Nauka Rodzinne wakacje Domowa Akademia EkoRodzice radzą

Sonda – Czas Dzieci

Czy poleciłbyś portal CzasDzieci.pl znajomym rodzicom?
zdecydowanie nie
raczej nie
nie mam zdania
raczej tak
zdecydowanie tak


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2017