Strefa rodzica » Artykuły » Plusy i minusy wycieczek szkolnych

Plusy i minusy wycieczek szkolnychpowiększ

Plusy i minusy wycieczek szkolnych

Wycieczki szkolne zdają się być sytuacją typu win-win, kiedy uczniowie mogą odpocząć od przedmiotów, których nie cierpią, a nauczyciele w ramach pracy mogą wraz z wychowankami udać się na małe wakacje. Jednak jeśli się przyjrzeć edukacyjnym celom szkolnej wycieczki oraz poziomu ich atrakcyjności dla uczniów, okazuje się, że już wcale tak różowo nie jest. W tym artykule odkrywamy kilka zalet i wad, które ukrywają szkolne wycieczki.

 

 

Plus - zasłużony odpoczynek dla wszystkich, w tym dla tych, którzy nie zawsze mogą sobie pozwolić na wyjazd

Nawet jeśli na nauczycielu spoczywa obowiązek dopilnowania uczniów, to jednak również dla niego wycieczki szkolne są szansą na złapanie oddechu od nauczania i powtarzania co lekcję podobnych materiałów, sprawdzania kartkówek oraz przygotowywaniu się do kolejnych tematów. Rok szkolny jest bardzo intensywny zarówno dla uczących się jak i nauczających, więc wycieczka jest oczekiwanych przez wszystkie strony „złapaniem oddechu”. Na dodatek uczniowie wywodzą się z rodzin z zróżnicowanym poziomie majątku, dlatego dla wielu dzieci wycieczki szkolne to jedyna okazja, by zobaczyły miejsca, do których normalnie nie miałyby okazji pojechać z rodzicami. Wycieczki do Krakowa, Paryża lub Gdańska są dla takiego ucznia prawdziwą przygodą, za którą nie musi dużo płacić.

 

Minus - wizyty w ciągle tych samych miejscach

Niestety, wiele szkolnych wycieczek co roku odbywa się do jednego i tego samego miejsca, które albo nie jest zbyt atrakcyjne, albo nie stanowi wielkiej wartości edukacyjnej. Ile można jeździć do Lichenia, Kołobrzegu albo w Bieszczady? Wycieczki szkolne w założeniu powinny spełniać dwie wartości: edukacyjną i rozrywkową. Warto więc, by szkoła co roku rozglądała się za innymi miejscami niż te powszechnie przyjęte i organizowała wycieczki biorąc pod uwagę profil klasy, która na nią jedzie. Np. klasa humanistyczno-prawna zamiast do Lichenia mogłaby pojechać do Krakowa i www.historyland.pl, by odkrywać historię. A klasa o charakterze ścisłym do Interaktywnego Centrum Nauki „Kopernik” w Warszawie. W zorganizowanych wycieczkach jest jeszcze jeden spory mankament - wszystko musi dziać się pod dyktando przewodnika lub nauczyciela. Piętnaście minut na zwiedzanie Wawelu, dziesięć na Fabrykę Schindlera, dwadzieścia na obiad… Zazwyczaj nie starcza czasu, by w pełni nacieszyć się odwiedzanymi atrakcjami lub napawać widokiem, który szczególnie zachwycił. Warto więc nieco uszczuplać program, ale dać uczniom nieco więcej swobody na odkrywanie.

 

Plus - wartość edukacyjna

Nie można zapomnieć, że przede wszystkim szkoła służy temu, by uczyć. Dlatego wyprawy organizowane przez oświatę zawsze niosą ze sobą wartość merytoryczną i edukacyjną, uzbrajając uczniów w wiedzę, której nie poznaliby poprzez podręczniki lub elementarze – zwłaszcza w kwestiach kulturowych lub historycznych. Zobaczyć Wawel a przeczytać o Wawelu to jednak dwie inne rzeczy i tylko jedna pozwoli ujrzeć na własne oczy piękno dziejów Polski.Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Nowy serial "Odlotowe wyścigi" więcej » x
Zobacz » Artykuły
Nowy serial "Odlotowe wyścigi"

Nowy serial "Odlotowe wyścigi"

Ulubieni kierowcy i ich zwariowane pojazdy, wielkie emocje i zacięta rywalizacja – to wszystko czeka na widzów w nowym serialu Boomeranga „Odlotowe wyścigi”. Kreskówka jest remakiem kultowej animacji studia Hanna Barbera o tym samym tytule. więcej »
Jak przygotować urodziny dziecka w domu?

Jak przygotować urodziny dziecka w domu?

Większość rodziców chce spełniać marzenia swoich dzieci, gwarantując im wyjątkowe wspomnienia z dzieciństwa. Jednym z ważniejszych wydarzeń w życiu dziecka są urodziny. więcej »
12 Złotych Porad dla Zdrowego Uśmiechu Przyszłej Mamy - Porada czwarta

12 Złotych Porad dla Zdrowego Uśmiechu Przyszłej Mamy - Porada czwarta

Wiesz i jesz! Porada 4, czyli jak zdrowo się uśmiechać, kiedy masz rozpoznaną cukrzycę ciążową. więcej »
Nowy sposób na czytanie

Nowy sposób na czytanie

Czy Ty też jesteś jedną z tych osób, która z niepokojem spogląda na małe dzieci korzystające z dobrodziejstw techniki XXI wieku? Jak postawić dziecku granice? Jak wykorzystać to, co dobre, wychowując najmłodszych? więcej »
10 zabaw rozwijających motorykę u dzieci

10 zabaw rozwijających motorykę u dzieci

Brak odpowiednich bodźców skutkuje zaburzeniami równowagi czy koordynacji wzrokowo-ruchowej. Jak temu zapobiec? Jakie zabawy pomagają w rozwoju motorycznym dzieci? więcej »
Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci

Fundacja Dzieci Niczyje w Raporcie “Dzieci się liczą 2017” donosi, że rośnie odsetek dzieci, hospitalizowanych z powodu zaburzeń psychicznych. Pod względem samobójstw wśród dzieci, Polska jest na drugim miejscu w Europie. Ciągłej cyberprzemocy doświadcza 5% dziewczyn i 4% chłopców. więcej »
Niezapomniana przygoda w Legoland Billund Resort

Niezapomniana przygoda w Legoland Billund Resort

Są takie miejsca na świecie, które potrafią zaczarować całą rodzinę. Wiadomość o wycieczce do nich powoduje okrzyki radości i skakanie ze szczęścia pod sam sufit. Pobyt na miejscu dostarcza masę rozrywki i niezapomnianych wspomnień. więcej »
5 przydatnych funkcji ekspresu, dzięki którym przyrządzisz kawę jak z najlepszej kawiarni

5 przydatnych funkcji ekspresu, dzięki którym przyrządzisz kawę jak z najlepszej kawiarni

Ten zapach należy do jednego z najlepiej rozpoznawalnych i najbardziej kuszących zapachów dla naszego nosa. więcej »
Jak dobrać idealny fotelik samochodowy dla dziecka

Jak dobrać idealny fotelik samochodowy dla dziecka

Planujesz zakup fotelika samochodowego dla swojego dziecka? Musisz pamiętać, że nie istnieje coś takiego, jak jeden idealny fotelik, pasujący do wszystkich samochodów i spełniający potrzeby każdej rodziny. Dlatego nie kupuj w ciemno. więcej »
Polak i Disney On Ice

Polak i Disney On Ice

Jedynym polskim uczestnikiem fantastycznego Disney On Ice jest Michał Brzeziński. Poznajcie tego młodego, zdolnego chłopaka - Gdańszczanina z pochodzenia, który marzy o uzyskaniu dyplomu z Zarządzania Hotelarstwem. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

Zobacz co zyskujesz

Warto tam być!

Otwarcie nowego sklepu Tosia.pl

Otwarcie nowego sklepu Tosia.pl

Podczas otwarcia przygotowaliśmy dla najmłodszych kącik z animatorkami i atrakcjami. Dla rodziców - aż 20% rabatu na cały asortyment! Zachęcamy również do skorzystania z symulatora dachowania!  

W domu z dzieckiem

Robico1 Dolce Gusto1 Niezapominajka1 Gry Nasza Księgarnia1 Kapitan Nauka1 Emi1 Pamiętnik Zuzy Łobuzy1 Domowa Akademia1 Doktor Misia1 Prezenty1

Sonda – Czas Dzieci

Jaki jest wiek Twojego Dziecka?
Twój głos pomoże nam lepiej wyprofilować nasze informacje.
do 3 latek
od 3 do 7 lat
od 7 do 10 lat
od 10 do 14 lat
powyżej 14 lat


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2017