Strefa rodzica » Artykuły » Plusy i minusy wycieczek szkolnych

Plusy i minusy wycieczek szkolnychpowiększ

Plusy i minusy wycieczek szkolnych

Wycieczki szkolne zdają się być sytuacją typu win-win, kiedy uczniowie mogą odpocząć od przedmiotów, których nie cierpią, a nauczyciele w ramach pracy mogą wraz z wychowankami udać się na małe wakacje. Jednak jeśli się przyjrzeć edukacyjnym celom szkolnej wycieczki oraz poziomu ich atrakcyjności dla uczniów, okazuje się, że już wcale tak różowo nie jest. W tym artykule odkrywamy kilka zalet i wad, które ukrywają szkolne wycieczki.

 

 

Plus - zasłużony odpoczynek dla wszystkich, w tym dla tych, którzy nie zawsze mogą sobie pozwolić na wyjazd

Nawet jeśli na nauczycielu spoczywa obowiązek dopilnowania uczniów, to jednak również dla niego wycieczki szkolne są szansą na złapanie oddechu od nauczania i powtarzania co lekcję podobnych materiałów, sprawdzania kartkówek oraz przygotowywaniu się do kolejnych tematów. Rok szkolny jest bardzo intensywny zarówno dla uczących się jak i nauczających, więc wycieczka jest oczekiwanych przez wszystkie strony „złapaniem oddechu”. Na dodatek uczniowie wywodzą się z rodzin z zróżnicowanym poziomie majątku, dlatego dla wielu dzieci wycieczki szkolne to jedyna okazja, by zobaczyły miejsca, do których normalnie nie miałyby okazji pojechać z rodzicami. Wycieczki do Krakowa, Paryża lub Gdańska są dla takiego ucznia prawdziwą przygodą, za którą nie musi dużo płacić.

 

Minus - wizyty w ciągle tych samych miejscach

Niestety, wiele szkolnych wycieczek co roku odbywa się do jednego i tego samego miejsca, które albo nie jest zbyt atrakcyjne, albo nie stanowi wielkiej wartości edukacyjnej. Ile można jeździć do Lichenia, Kołobrzegu albo w Bieszczady? Wycieczki szkolne w założeniu powinny spełniać dwie wartości: edukacyjną i rozrywkową. Warto więc, by szkoła co roku rozglądała się za innymi miejscami niż te powszechnie przyjęte i organizowała wycieczki biorąc pod uwagę profil klasy, która na nią jedzie. Np. klasa humanistyczno-prawna zamiast do Lichenia mogłaby pojechać do Krakowa i www.historyland.pl, by odkrywać historię. A klasa o charakterze ścisłym do Interaktywnego Centrum Nauki „Kopernik” w Warszawie. W zorganizowanych wycieczkach jest jeszcze jeden spory mankament - wszystko musi dziać się pod dyktando przewodnika lub nauczyciela. Piętnaście minut na zwiedzanie Wawelu, dziesięć na Fabrykę Schindlera, dwadzieścia na obiad… Zazwyczaj nie starcza czasu, by w pełni nacieszyć się odwiedzanymi atrakcjami lub napawać widokiem, który szczególnie zachwycił. Warto więc nieco uszczuplać program, ale dać uczniom nieco więcej swobody na odkrywanie.

 

Plus - wartość edukacyjna

Nie można zapomnieć, że przede wszystkim szkoła służy temu, by uczyć. Dlatego wyprawy organizowane przez oświatę zawsze niosą ze sobą wartość merytoryczną i edukacyjną, uzbrajając uczniów w wiedzę, której nie poznaliby poprzez podręczniki lub elementarze – zwłaszcza w kwestiach kulturowych lub historycznych. Zobaczyć Wawel a przeczytać o Wawelu to jednak dwie inne rzeczy i tylko jedna pozwoli ujrzeć na własne oczy piękno dziejów Polski.Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: "Cudowny chłopak" - opowieść dla każdego więcej » x
Zobacz » Artykuły
"Cudowny chłopak" - opowieść dla każdego

"Cudowny chłopak" - opowieść dla każdego

Wydawnictwo Albatros zadbało o starszych i młodszych czytelników. Dzieci, które już sprawnie czytają, z pewnością zakochają się w lekko napisanej powieści, natomiast tym młodszym spodoba się nowe wydanie, z przeredagowanym tekstem i pięknymi ilustracjami autorki książki. więcej »
Czy wiesz, jakich witamin najbardziej potrzebuje Twoje dziecko?

Czy wiesz, jakich witamin najbardziej potrzebuje Twoje dziecko?

Odpowiedzialny rodzic robi więc wszystko, aby jak najlepiej skomponować dietę dziecka. Ma to szczególne znaczenie dziś ? w dobie coraz częstszego rozwoju chorób cywilizacyjnych u dzieci. więcej »
Kubuś - słodki przyjaciel od lat

Kubuś - słodki przyjaciel od lat

18 stycznia 1882 roku urodził się pisarz Alan Aleksander Milne. Rocznica urodzin autora misia o bardzo małym rozumku stała się okazją do ustanowienia 18 stycznia Międzynarodowym Dniem Kubusia Puchatka. Wydawnictwo Egmont już od ponad ćwierćwieku wydaje książki i czasopisma, których bohaterem jest Kubuś i gromadka jego niezawodnych przyjaciół. więcej »
15 najbardziej zaskakujących strojów karnawałowych

15 najbardziej zaskakujących strojów karnawałowych

Jakie pomysły na przebranie przychodzą Wam do głowy, gdy myślicie o balach kostiumowych? Wróżki, księżniczki, rycerze, piraci? Okazuje się, że stroje karnawałowe (i nie tylko) mogą być zdecydowanie bardziej nietypowe! Jesteście ciekawi? więcej »
Uzupełnianie magnezu w diecie

Uzupełnianie magnezu w diecie

Magnez (Mg) można uzupełniać, włączając do diety takie produkty, jak warzywa strączkowe, pełnoziarniste pieczywo oraz migdały. Należy pamiętać, aby łączyć je z jedzeniem zawierającym witaminę B6 lub wapń. więcej »
18 stycznia Dniem Kubusia Puchatka

18 stycznia Dniem Kubusia Puchatka

Miś o bardzo małym rozumku, miłośnik słodkiego miodu, miły wszystkim dzieciom miś obchodzi w tym roku 92. urodziny. Mimo podeszłego wieku wciąż jest małym, rozkosznym misiaczkiem, ulubieńcem kolejnych pokoleń najmłodszych. więcej »
Jak luty to tylko w Kielcach!
Patronat CzasDzieci.pl

Jak luty to tylko w Kielcach!

Już chyba nikt na stałe funkcjonujący w branży dziecięcej nie wyobraża sobie lutego bez targów w Kielcach. Nic w tym dziwnego, bowiem Kids? Time to jedno z najważniejszych wydarzeń tego sektora w całej Europie. więcej »
Jak mądrze chwalić dziecko i wspierać zgodną z prawdą samoocenę?

Jak mądrze chwalić dziecko i wspierać zgodną z prawdą samoocenę?

Pochwały to temat wzbudzający coraz więcej kontrowersji. Z jednej strony może wydawać się, że nie warto poświęcać mu wiele uwagi ? przecież każdy wie, jak chwalić, to proste!... więcej »
Bajkowe ferie pełne zabawek

Bajkowe ferie pełne zabawek

Spędźcie z dziećmi bajkowe ferie. Wyruszcie razem z nami szlakiem polskich muzeów zabawek i bajek. W niemal każdym zakątku naszego kraju czekają na Was zaskakujące miejsca pełne wspomnień i magicznych opowieści. więcej »
Zobaczyć niewidzących

Zobaczyć niewidzących

Rozpoczynamy cykl tekstów na temat różnych rodzajów niepełnosprawności. Został on stworzony z myślą o rodzicach, wychowawcach, którzy zadaniem jest rozmawianie z dziećmi i pomoc im w zrozumieniu i zaakceptowaniu inności. Zapraszamy do towarzyszenia nam przez ten czas. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

Zobacz co zyskujesz

Dzień Babci i Dziadka

5 najpiękniejszych Ekartek

5 najpiękniejszych Ekartek

Dzień Babci i Dziadka już tuż tuż... jesteście gotowi? Jeśli jeszcze nie, nie martwcie się! Mamy dla Was pomysł na last minute!  

Ferie na czasie

Choć pogoda nie rozpieszcza zimową aurą, w Galerii Północnej dobra zabawa jest gwarantowana.  

Czas na czytanie

Najlepsze książki 2017

Najlepsze książki 2017

Szczęśliwa ?15?, czyli zestawienie najlepszych wg nas książek wydanych w 2017 roku. Wybór nie był łatwy, nie uwzględnia też wszystkich dobrych książek? Zobaczcie sami!  

Temat na czasie

Idealne przyjęcie urodzinowe dla dzieci

Idealne przyjęcie urodzinowe dla dzieci

Jak zorganizować idealne przyjęcie urodzinowe dla naszej pociechy? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców.  

W domu z dzieckiem

Cudowny chłopak1 Robico1 Dolce Gusto1 Gry Nasza Księgarnia1 Pamiętnik Zuzy Łobuzy1 Kapitan Nauka1 Domowa Akademia1 Niezapominajka1 Prezenty1

Sonda – Czas Dzieci

Jaki jest wiek Twojego Dziecka?
Twój głos pomoże nam lepiej wyprofilować nasze informacje.
do 3 latek
od 3 do 7 lat
od 7 do 10 lat
od 10 do 14 lat
powyżej 14 lat


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018