Warszawa

Jaki dom dla młodej rodziny?

Jaki dom dla młodej rodziny?

Każda młoda rodzina staje przed dylematem, gdzie zamieszkać. Przy wyborze należy uwzględnić kilka kwestii, nie tylko ekonomicznych. Na pewno trzeba wszystko dobrze przemyśleć, aby nie żałować podjętej decyzji.

 

Mieszkanie w centrum miasta czy dom za miastem?

Wielu młodych ludzi coraz chętniej ucieka z wielkich aglomeracji i wybiera dom na terenach podmiejskich. Podstawowym walorem nawet niewielkiego domu za miastem będzie możliwość znalezienia ciszy, spokoju i odpoczynku od codziennego gwaru wielkomiejskiego, a także smogu, gdyż powietrze jest czystsze ze względu na dużą ilość zieleni. W takim otoczeniu łatwiej też o zrelaksowanie się po ciężkim dniu w pracy. Wystarczy wyjść przed dom, na taras lub do ogrodu i wsłuchać się w śpiew ptaków, aby poczuć się jak na wakacjach. Dom z ogrodem to również raj dla zwierząt domowych, które nie mają ograniczonej przestrzeni czterech ścian. Pary planujące potomstwo doceniają też możliwość zorganizowania placu zabaw dla dzieci na własnym terenie. Praktycznie każdy projekt domu dla młodej rodziny uwzględnia garaż bądź miejsce na samochód, więc nie ma problemu z parkowaniem, co często zdarza się w miastach. Nie tylko stare, ale również nowe osiedla nie mają zazwyczaj wystarczającej ilości miejsc parkingowych, tym bardziej, że wiele rodzin posiada więcej niż jeden pojazd. Przestrzeń nawet stosunkowo niewielkiego domu pozwala na wygospodarowanie garderoby oraz miejsca na gabinet do spokojnej pracy przed komputerem. W przypadku mieszkania dwu- lub trzypokojowego raczej trudno o realizację tego typu pomysłów.

 

Kolejnym aspektem, który przyciąga na obrzeża miasta albo nawet poza jego granice będą ceny nieruchomości. Niejednokrotnie okazuje się, że zakup gruntu i zbudowanie domu wychodzi taniej w porównaniu z ceną mieszkania w najbardziej atrakcyjnych częściach dużych miast. W związku z tym, że zdolność kredytowa młodej rodziny niekoniecznie musi prezentować się rewelacyjnie, to właśnie rozwiązania najbardziej ekonomiczne w momencie zakupu stają się szczególnie pożądane.

 

Tyle zalety, jednak mieszkanie poza miastem ma także swoje wady. Najbardziej uciążliwą kwestią będą oczywiście codzienne dojazdy do pracy. Drogi prowadzące do centrum aglomeracji z reguły korkują się rano i w godzinach powrotów, więc trzeba wygospodarować więcej czasu na dostanie się do miasta, bez względu na to, czy dojeżdża się własnym samochodem czy komunikacją podmiejską. W tym drugim przypadku dochodzą jeszcze ewentualne przesiadki, no i stanie w mrozie lub deszczu na przystanku. Warto pamiętać, że oprócz czasu, to należy przy dojazdach uwzględnić koszty związane z wydatkami na paliwo lub bilety. W takiej sytuacji na pewno warto rozważyć możliwość pracy w domu. Coraz częściej pracodawcy stają się bardziej elastyczni i pozwalają na pracę zdalną. Jeżeli ktoś wykonuje swoje zadania wykorzystując jedynie laptop i ewentualnie telefon, to przecież nie ma znaczenia, czy zrobi to w swoim domu czy w biurze.

 

Dla niektórych młodych ludzi pewną uciążliwością będzie również znaczna odległość od pubów, restauracji czy kina, przede wszystkim w kontekście wieczornych albo nocnych powrotów. Komunikacja podmiejska niekoniecznie kursuje w ciągu nocy, a taksówki oznaczają spory wydatek. W każdym razie własny dom na terenach podmiejskich ma swoje wielkie zalety, ale nie można zapominać o wszelkiego typu kłopotach związanych z mieszkaniem poza miastem.

 

Jaka wielkość domu?

To w zasadzie jeden z podstawowych dylematów przy wyborze projektu, ponieważ niezmiernie trudno wyważyć najbardziej optymalną wielkość budynku i koszty jego budowy. Warto przy tym mieć na uwadze fakt, że obecnie coraz częściej domu nie buduje się z myślą o następnych pokoleniach, co jest związane z większą mobilnością ludzi, którzy nie mają oporów przed zmianą pracy i miejsca zamieszkania, jak to było jeszcze kilkanaście lat temu. Wydaje się, że projekt domu dla młodej rodziny nie musi uwzględniać budowy od razu wszystkich pomieszczeń. Lepszym pomysłem będzie projekt małego domu, który daje możliwość późniejszej rozbudowy bądź podzielenia prac na etapy. Na początku można zamieszkać na parterze, a po jakimś czasie wykończyć poddasze. To również bardzo ekonomiczne rozwiązanie.

 

Dom parterowy, z poddaszem czy piętrowy?

Każdy wybór ma swoje plusy, jednak młoda rodzina zazwyczaj patrzy na kwestie ekonomiczne. Na pewno domy parterowe wymagają większej działki, a to oznacza wyższe koszty zakupu. Ponadto nie są zbyt energooszczędne. Z kolei nie mają uciążliwych schodów. Domy piętrowe sprawdzają się na małych działkach, kiedy potrzebna jest duża przestrzeń mieszkalna. Łatwo się je buduje, gdyż nie mają skomplikowanej konstrukcji dachu. To również rozwiązanie najbardziej energooszczędne i trwałe. Problemem mogą okazać się wyższe koszty budowy. Domy piętrowe też zacieniają ogród i niekiedy nie ma możliwości stawiania takiego budynku ze względu na ograniczenia zawarte w planach zagospodarowania przestrzennego działki. Jak już wcześniej wspomniano, dla młodej rodziny najbardziej optymalny byłby wybór domu z poddaszem użytkowym, gdyż budowa takiego domu jest najbardziej ekonomiczna. Domy z poddaszem mają również dobre parametry energooszczędnościowe. Jedynym kłopotem bywają skosy, które zabierają przestrzeń użytkową.

 

Na co się zdecydować? To pytanie, na które każda rodzina musi sobie sama odpowiedzieć po uwzględnieniu wszelkich plusów i minusów konkretnych rozwiązań, a także możliwości finansowych. Warto też pamiętać, że znaczenie ma technologia budowy. Domy klasyczne stawia się dłużej w porównaniu z domami szkieletowymi. Istotne będą też zastosowane materiały, nie tylko przy budowie, ale także przy wykończeniu budynku.

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć