Warszawa

Jakie ułatwienia czekają na pracujących rodziców?

Jakie ułatwienia czekają na pracujących rodziców?

Uprawnienia do urlopu macierzyńskiego, dni wolnych na opiekę nad dzieckiem czy też możliwość wzięcia L4 podczas choroby swojej pociechy i skrócony czas pracy dla kobiet karmiących piersią to ułatwienia ustawowo zapewnione pracującym rodzicom. Jednak firmy zatrudniające rodziców mogą same zaoferować im pewne profity, które pozwolą jeszcze lepiej łączyć obowiązki zawodowe z rodzinnymi.

 

Polityka wspierania zatrudnionych rodziców

Wiele przedsiębiorstw, nie tylko europejskich, ale i naszych rodzimych, polskich, jest otwartych na wprowadzanie nowych rozwiązań do swojego zakładu pracy, aby ułatwić życie rodzicom. Dzięki temu pracodawca może zachować cennego pracownika, a ten ma możliwość sprawowania właściwej opieki nad swoim dzieckiem.

 

Wśród stosowanych mechanizmów pomocowych znajdują się przedszkola i żłobki przyzakładowe, wydzielone pomieszczenia do zabawy lub wypoczynku dla dzieci zatrudnionych, którzy z przyczyn losowych musieli zabrać swoje pociechy do miejsca pracy.

 

Powszechną praktykę stanowi dofinansowanie wypoczynku letniego lub zimowego dzieci pracowników (na koloniach i obozach lub zimowiskach) czy dopłaty do tak zwanych wczasów pod gruszą. Dzięki pieniądzom od pracodawcy można wysłać dziecko na wakacje i zyskać czas na pracę. W okresie letnim wielu rodziców ma problem z zapewnieniem należytej opieki swoim dzieciom. Zamiast brać wolne i wykorzystywać na zmianę z drugim rodzicem urlopy wypoczynkowe, można wyprawić dziecko na wymarzone kolonie, w przystępnej cenie, z dofinansowaniem zakładowym.

 

Pomoc także dla ciężarnych

Pracodawca może dofinansowywać specjalistyczną opiekę medyczną ciężarnych podwładnych, przenosić je do pracy lżejszej, która nie stwarza zagrożenia, oraz stosować ruchomy czas pracy. Takie rozwiązania stają się powoli standardem w firmach, które chcą ułatwiać swoim pracownikom godzenie obowiązków zawodowych i rodzicielskich.

Polityka prorodzinna wdrażana w strukturach przedsiębiorstw opłaca się nie tylko samym pracownikom - rodzicom, ale i pracodawcom. Rośnie bowiem zaangażowanie podwładnych w należyte wykonywanie obowiązków zawodowych oraz ich lojalność wobec zakładu pracy. Szefowie kształtują w ten sposób swój pozytywny wizerunek w bliższym i dalszym otoczeniu, stając się pracodawcami z wyboru. Można to postrzegać jako element akcji wizerunkowych, czyli Employer Brandingu. Wówczas potencjalni kandydaci na pracowników sami szukają sposobności, aby zatrudnić się w danej firmie, a właściciel przedsiębiorstwa nie ma problemu z ich znalezieniem.

 

Artykuł przygotowany przez serwis GoWork.pl

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć