Warszawa

15 sposobów na niejadka

Gdy my byliśmy mali, mama kroiła kanapki w kwadraciki i obcinała skórki.
Czy dziś to wystarcza? Czy też jesteście śniadaniowymi artystami i tworzycie na talerzach maluchów wyśnione światy, by tylko coś zjadły?

 

Zapytaliśmy naszego psychologa co działa najlepiej. Poniżej w galerii kilka zasad, które mogą pomóc.

 

napiszcie też jakie są Wasze doświadczenia z niejadkami i jakie sposoby?
Przyślijcie też przepisy na zdrowe śniadania, którym nie oparły się wasze dzieci. Nie muszą być dziełami sztuki! Ważne, by działały.
Najciekawsze opublikujemy i nagrodzimy smacznymi płytami DVD.

Czekamy: redakcja@czasdzieci.pl

 

1/15
1/15

Nie zmuszaj
”Za mamusię, za tatusia”, „Jak nie zjesz to nie obejrzysz bajki” – znasz ten sposób? Niestety może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Spożywanie posiłków zacznie się źle kojarzyć i niechęć będzie jeszcze większa. Również chwalenie dziecka za każdym razem jak coś zje jest niebezpieczną drogą – może doprowadzić w nieco starszym wieku do otyłości. Dziecko uczy się bowiem schematu, że jak będzie jadło, to będzie akceptowane. Warto również pamiętać, że niejedzenie to dla dziecka sposób na podkreślenie własnej odrębności. W takie sytuacji zachowaj cierpliwość. Nie pokazuj dziecku, że to Tobie bardziej zależy na zjedzonym posiłku. Bądź cierpliwy, spokojny, a z czasem dziecko zrozumie, że musi jeść, aby się dobrze rozwijać.

2/15
2/15

Świeć przykładem
Nie wyobrażasz sobie, żeby dziecko wyszło z domu bez śniadania, ale sam go nie jesz? Nie jest to zbyt wychowawcze. Warto zadbać o to, aby posiłki spożywać wspólnie. To nie tylko okazja do spędzenia czasu razem, ale też do wytworzenia w dziecku przekonania, że jedzenie jest naturalnym elementem codzienności całej rodziny.

3/15
3/15

Telewizji mówimy nie
Pamiętaj również o tym, żeby Twoje dziecko nie spożywało posiłków przed telewizorem. Oglądanie telewizji i jednoczesne jedzenie, może wytworzyć nawyk podjadania za każdym razem, gdy będzie coś oglądało. Dodatkowo, to rozprasza malucha i sprawia, że nawet pięknie podane ulubione danie, może przegrać z tym, co dzieje się na ekranie.

4/15
4/15

Czas ma znaczenie
Wprowadź stałe pory spożywania posiłków. Dzieci potrzebują uregulowanego trybu życia – to samo dotyczy jedzenia. Jeśli pory posiłków będą sensownie rozłożone, dostosowane do potrzeb dziecka, jest szansa, że poczuje głód. Nie przejmuj się jednak, jeśli dziecko odmówi zjedzenia któregoś z posiłków – to się może zdarzyć i nie ma powodu do niepokoju. Nie pozwalaj jednak na podjadanie i nie spędzaj dnia na proponowaniu coraz to nowych dań czy przekąsek. Cierpliwość przyda się również rodzicom, których dzieci jedzą swój posiłek naprawdę długo. Warto im na to pozwolić.

5/15
5/15

Mamo mogę pomóc?
Przygotowując posiłek, warto zaangażować również najmłodszych członków rodziny. Wspólne gotowanie to świetny sposób na spędzenie czasu. Jest duża szansa, że dziecko chętniej skosztuje posiłek, który pomogło przygotować.

6/15
6/15

Mamo – ja sam...
Pozwól maluchowi na odrobinę samodzielności podczas posiłków. Często dziecko przeraża wielkość porcji, jaką widzi na swoim talerzu. Jeśli jest taka możliwość, na przykład w trakcie obiadu czy kolacji, pozwól mu samodzielnie nałożyć sobie porcję. Jeśli jest zbyt małe, pomóż mu, ale nie wyręczaj. Nie protestuj, gdy porcja na talerzu jest zbyt mała. Pozwól mu również jeść rękoma czy pić przez słomkę. I nie karm dziecka, jeśli je już samo – czasem potrwa to dłużej, ale warto poświecić ten czas.

7/15
7/15

Różnorodność to podstawa
Twoje dziecko nie przepada za rosołem i nie chce tknąć kaszy? Ma do tego prawo. Rodzice często zapominają, że to, co im smakuje, wcale nie musi smakować młodszym domownikom. Dlatego warto eksperymentować i serwować różnorodne dania lub podawać je w innej formie. Być może okaże się, że maluch polubi zupę z soczewicy albo pulpety z ryżu, a zamiast makaronu z kurczakiem poprosi o wersję z krewetkami. Rzadko też zdarzają się sytuacje, że wszystkie warzywa czy owoce są na czarnej liście. Ważne, aby dziecko mogło swobodnie próbować, z korzyścią dla rodziców, którzy odetchną z ulgą, gdy menu malucha rozszerzy się o nowe produkty, potrawy czy smaki. Często nieoczekiwanie.

8/15
8/15

Im bardziej kolorowo – tym lepiej
Dzieci lubią potrawy kolorowe i wyglądające apetycznie. Rodzic niejadka musi wykrzesać z siebie sporo pomysłowości. Zestawiaj barwy na talerzu. Surówka z marchewki może lepiej uzupełnić kompozycję niż ta z białej kapusty. Baw się formą. Kanapka przypominająca łódkę czy uśmiechniętą buzię może stanowić zachętę do zjedzenia zdrowego drugiego śniadania. Serwuj produkty w różnej postaci. Warzywa można pokroić w ciekawe kształty i podać je z jogurtowym dipem, który wzbogaci ich smak. Liczy się też sposób podania – ładna miseczka, kubek czy serwetka stworzą miłą atmosferę i pozwolą dziecku oswoić przestrzeń.

9/15
9/15
10/15
10/15
11/15
11/15
12/15
12/15
13/15
13/15
14/15
14/15
15/15
15/15

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć