Warszawa

Bezpłatne konto KRD Fairplay - co można sprawdzić?

Bezpłatne konto KRD Fairplay - co można sprawdzić?

Krajowy Rejestr Długów kojarzy nam się raczej negatywnie. W końcu cały czas jesteśmy nim straszeni przez dostawców energii, telefonii komórkowej, a także pożyczkodawców i kredytodawców. Sam KRD służy weryfikacji, a też nie czujemy się komfortowo, gdy ktoś nas sprawdza, wolimy uproszczone procedury. Czy słusznie jednak postrzegamy Krajowy Rejestr Długów jako narzędzie przeciwko nam?

 

Konto KRD Fairplay ma być pomocne tym, którzy do tej pory byli stroną bierną, czyli konsumentom. Ma uświadamiać nas o zagrożeniach, ale również informować, gdy ktoś będzie wysyłać zapytanie o nas. Będziemy mogli bardzo szybko zareagować, gdyby doszło do próby wyłudzenia pożyczki na nasze dane osobowe.

 

 

Po co powstały rejestry dłużników?

 

Po zmianie ustroju przez jakiś czas brakowała platformy wymiany informacji między bankami i instytucjami kredytowymi o nierzetelnych klientach. Najpierw powołano BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej. Ma ono jednak dość ograniczoną liczbę podmiotów korzystających i uprawnionych do umieszczania ocen. Telefonie komórkowe, parabanki oraz inne podmioty prowadzące działalność gospodarczą potrzebowały własnych baz danych.

Według ekspertów z portalu Chwilowo.pl Krajowy Rejestr Długów BIG jest jednym z pięciu działających w Polsce biur informacji gospodarczej, pozostałe to:

 

  • ERIF Biuro Informacji Gospodarczej,
  • BIG InfoMonitor,
  • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej (KBIG),
  • Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych (KIDT).

 

Biura w podstawowym założeniu mają pomóc w weryfikowaniu wiarygodności potencjalnego klienta lub kontrahenta. Można sprawdzić, czy w przeszłości nie miał problemów ze spłatą zobowiązań i jaka ewentualnie była skala tego problemu. Oczywiście nie musimy rezygnować z transakcji, ale za to będziemy mogli uwzględnić to w negocjacjach lub podjąć wcześniej środki zaradcze (na przykład dodatkowe ubezpieczenie).

 

Mając zarejestrowane konto w biurze informacji gospodarczej możemy bez żadnych

przeszkód weryfikować jednostki gospodarcze. Żeby sprawdzić informacje na temat osoby prywatnej, musimy mieć na to jej zgodę. Ta często jest wymagana w procesie składania wniosku o pożyczkę (na przykład Vivus, Tani Kredyt i Ofin), zdecydowana większość parabanków i pośredników sięga właśnie do KRD.

 

 

Po co generować raport  KRD na swój temat?

 

Czasem część osób przechodzi obojętnie obok możliwości sprawdzenia danych na swój temat. Taka postawa występuje zwłaszcza, jeśli niezbyt często sięga się po pożyczki lub kredyty. Albo wręcz przeciwnie - gdy sytuacja finansowa jest dość trudna, a podejmowane decyzje nie zawsze trafne. Wtedy towarzyszyć może uczucie strachu i ewentualnego wstydu przed tym, co odnotowane zostało w rejestrze.

 

Tymczasem raport KRD może być bardzo pomocny po pierwsze w określeniu tego, jak jesteśmy postrzegani jako potencjalni klienci. Po drugie zaś, w razie trudności finansowych może być pomocny w opracowywaniu działań naprawczych. Widać wówczas, co jest największym problemem dla ewentualnych pożyczkodawców, mamy możliwość zmodyfikowania niektórych zapisów.

 

Ponadto mając podstawowe chęci możemy być odbiorcami działań edukacyjnych prowadzonych przez KRD. Można wówczas poszerzyć swoją wiedzę z zakresu zarządzania finansami domowymi, korzystania z narzędzi finansowych, postawy ograniczonego zaufania podczas zawierania transakcji. Takie dodatkowe instrumenty bardzo mogą się przydać w codziennym życiu i pomóc w podejmowaniu bardziej racjonalnych decyzji finansowych.

 

 

Co można sprawdzić w KRD?

 

Założenie konta na stronie Krajowego Rejestru Dłużników pozwala w praktyce zastosować wszystkie rady odnoście ograniczonego zaufania. Możemy wtedy dość dokładnie prześwietlić naszego kontrahenta. Co ważne, w KRD widnieją wpisy negatywne, jak i pozytywne. W ten sposób możemy obserwować też tendencje w danej firmie.

 

W rejestrze pojawiają się nie tylko firmy - mogą się tam znaleźć gminy i urzędy, spółki Skarbu Państwa. W ten sposób możemy na przykład przed przeprowadzką rzetelność opinii o włodarzach danego miasta. Kiedy mieszkańcy cieszą się z nowych inwestycji, a od wykonawców zaczynają spływać informacje o niezapłaconych fakturach, to poziom życia może się obniżyć. No a inwestycje, którymi byliśmy kuszeni, nie zostaną ukończone.

 

KRD może być dla nas bardzo pomocne wówczas, gdy w grę wchodzi zmiana pracy. Obietnice to jedno, ale czy nowy pracodawca na pewno jest wypłacalny? Szokujące były również podawane przez media informacje o turystach pozostawionych na pastwę losu, gdy biuro turystyczne ogłosiło upadłość. Można było uniknąć takiej sytuacji właśnie dzięki weryfikacji spółki w rejestrze.

 

Nie należy jednak żywić obaw, że KRD może stać się źródłem wiedzy o nas dla osób przypadkowych lub ciekawskich. Konsumenci nie mogą sprawdzić informacji o sobie wzajemnie, firmy zaś mogą sprawdzać konsumentów tylko za ich zgodą.

 

 

KRD a zapytania o PESEL

 

Konto FairPlay KRD umożliwia kontrolowanie tego, kto wysłał zapytanie podając nasz numer PESEL. Dlatego bardzo łatwo można byłoby wytropić zbyt ciekawskiego sąsiada (kary za taki czyn są wpisane w regulamin korzystania z rejestru).

 

Dzięki KRD możemy mieć o wiele bardziej spokojny sen. Mając raporty zapytań wiemy, czy ktoś nie próbuje wyłudzić na nasze dane pożyczki lub kredytu. Mamy możliwość zareagowania od razu, bez zbędnej zwłoki. Można wtedy od razu poinformować daną instytucję pożyczkową i policję. Jak najszybciej należy wówczas zastrzec dowód osobisty.

 

Szybka informacja jest tutaj kluczowa - lepiej zablokować wydanie pożyczki, niż o całej sprawie dowiedzieć się później, na przykład gdy przyjdzie monit spłaty chwilówki. Trudniejsza i bardziej stresująca jest wówczas procedura wyjaśniania, podczas której musimy udowodnić, że to rzeczywiście nie my zaciągnęliśmy zobowiązanie.

 

 

Pozytywna historia kredytowa w KRD

 

Warto mieć na uwadze to, że Krajowy Rejestr Długów, to nie tylko zbiór negatywnych informacji i ostrzeżeń. Za pomocą tego rejestru możemy budować również swoją wiarygodność kredytową. W innych biurach odnotowywane są tylko opóźnienia, dobrą sytuacją jest brak wpisów na nasz temat. Za pomocą KRD można zbierać także pochlebne informacje na temat terminowych wpłat. Rzetelność jest zatem nagradzana.

 

Pozytywna historia kredytowa może być bardzo przydatna zwłaszcza wtedy, kiedy chcemy zaciągnąć zobowiązanie na wyższą sumę i chcemy przekonać do siebie bank lub parabank. Zwłaszcza, gdy jest on wysoko oceniany przez innych klientów, jak na przykład Filarum, ale też Aasa, NetCredit i HaloPożyczka.

 

Na wspomnienie zasługuje również Wonga, która jako jedna z pierwszych firm pożyczkowych, zaproponowała swoim klientom pomoc w budowie pozytywnej historii kredytowej.

 

 

KRD - użyteczne narzędzie dla firm i konsumentów
 

Kojarzenie Krajowego Rejestru Długów wyłącznie z negatywnymi cechami jest mylne. Obecnie KRD dba zarówno o inwestorów, jak i konsumentów. Działania finansowe stają się dzięki temu coraz bardziej transparentne. Dla podmiotów gospodarczych to ostrzeżenie, by większą uwagę przykładały do terminowości spłat, ponieważ mogą ich sprawdzać zarówno kontrahenci, ale również klienci, dla których ważna jest odpowiedzialność społeczna.

 

Działanie KRD ma również zachęcić konsumentów do bycia wiarygodnymi klientami - nie tylko poprzez unikanie opóźnień, ale również pozytywne opinie za rzetelność. Dodatkowo podejmowane są inicjatywy poszerzające wiedzę na temat finansów. Budując pozytywną historię kredytową możemy negocjować lepsze warunki umów - jako wiarygodni klienci powinniśmy przecież być traktowani lepiej.

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć