Warszawa

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o biegunce

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o biegunce

Biegunka (zwana potocznie rozwolnieniem) jest reakcją obronną na występowanie w organizmie toksycznych substancji. Jest jednym z najpopularniejszych schorzeń i prawdopodobnie każdy z nas miał z nią kiedykolwiek do czynienia.

 

Zwykle nie jest groźna, zwłaszcza dla osoby dorosłej, a jej wyleczenie możliwe jest nawet w ciągu kilkudziesięciu godzin. Jednak żadnego przypadku nie wolno lekceważyć – tym bardziej, jeśli nie wiemy jakie są przyczyny częstej biegunki. Przypadłość ta jest również każdorazowo bardzo groźna dla małych dzieci i osób w podeszłym wieku, z uwagi na fakt, że bardzo łatwo się odwadniają, a w efekcie tego zaburzają swoją gospodarkę elektrolitową.

 

Czym jest biegunka i co ją wywołuje?


Biegunka objawia się płynnym lub półpłynnym stolcem, oddawanym częściej niż trzy razy na dobę. Jego występowanie spowodowane jest przyspieszonym przesuwaniem się pokarmu w jelitach, przez co pozostaje w nim nadmierna ilość wody. Jednak nasze obawy powinno wywoływać już jednorazowe rozwolnienie, w którym znalazłaby się krew, ropa, śluz lub pasożyty, albo jeśli towarzyszy mu ostry ból brzucha, wymioty czy gorączka. Bardzo duże znaczenie ma wówczas określenie przyczyn, ponieważ to od nich w dużej mierze będzie zależało leczenie biegunki. Objawowo należy reagować zażyciem leku hamującego luźny stolec oraz spożywaniem dużej ilości wody (w celu zapobiegania odwodnieniu), jednak bardzo możliwe, że nie rozwiąże to problemu, gdyż w ten sposób nie zwalczamy przyczyny biegunki. A może ją wywoływać wiele czynników – od wirusów i bakterii, poprzez stres i leki, na nieodpowiedniej diecie i niezachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas podróży kończąc. Więcej szczegółowych informacji na ten temat można znaleźć tutaj: https://www.stoperan.pl/przyczyny-biegunek.html.

 

 

Leczenie biegunki


Większość rodzajów biegunki można wyleczyć stosunkowo szybko i sprawnie. Zwykle jest ona krótkotrwałym i samoograniczającym się stanem, ale bywa że objawy się przedłużają. Jeżeli rozwolnienie trwa dużej niż 14 dni to mamy do czynienia z tak zwaną biegunką ostrą, a jeśli powyżej 4 tygodni to z biegunką przewlekłą. Wówczas bezwzględnie konieczna jest wizyta u lekarza, który zdiagnozuje przyczynę i zaaplikuje odpowiednie leczenie. W przeciwnym wypadku może dojść do bardzo poważnych konsekwencji, bo o i ile kilkudniowa biegunka nie stanowi dla organizmu zbyt dużego obciążenia (choć to zależy oczywiście również od natężenia problemu), o tyle długotrwałe rozwolnienie może doprowadzić do groźnego odwodnienia (którego następstwem może być obniżenie ciśnienia krwi czy ogólne osłabienie organizmu) lub utraty ważnych dla organizmu minerałów, w tym również tych niezbędnych do zachowania funkcji życiowych. Szczególnie niebezpieczne jest wypłukanie sodu i potasu, które w przypadku wystąpienia biegunki trzeba wraz z wodą regularnie uzupełniać.

 

Poza odpowiednim nawadnianiem i uzupełnianiem elektrolitów bardzo istotne jest leczenie biegunki odpowiednią dietą. W przypadku tak zwanych biegunek niepowikłanych (bez dodatkowych objawów poza luźnym stolcem) wysoce prawdopodobne jest ich zatrzymanie za pomocą dobrze dobranego jedzenia, które przywróci odpowiednią mikroflorę w jelitach. Lekarze coraz częściej zalecają również regularne przyjmowanie posiłków (nawet w obliczu braku apetytu) złożonych ze składników łatwo i szybko wchłaniających wodę (np. gotowany ryż, zupa z marchewki, suchar czy czerstwa bułka). Warto jadać częściej (nawet sześć razy dziennie), ale w mniejszych porcjach i unikać cukru oraz potraw mocno obciążających układ trawienny.

 

Profilaktyka biegunki


Aby nie stanąć przed koniecznością leczenia się z tej przykrej dolegliwości, warto zastosować kilka zasad bezpieczeństwa, które pomogą nam zapobiec biegunce. Przede wszystkim należy unikać potraw, z którymi nasz organizm miewał już w przeszłości problemy, a na wyjazdach ufać tylko wodzie z butelek i przegotowanej – zdecydowanie lepiej zrezygnować z wody z kranu i kostek lodu. Jeżeli wybieramy się do kraju, gdzie panuje gorący klimat, wszystkie owoce i warzywa dokładnie myjmy i obierajmy ze skórki, a ponadto unikajmy przekąsek, które przed dłuższy czas przebywały na świeżym powietrzu. Aby uniknąć biegunki polekowej, po każdej kuracji antybiotykowej zażywajmy leki przywracające odpowiednią mikroflorę bakteryjną w jelitach i popijajmy je wodą, a nie słodkimi czy kwaśnymi sokami.

 

Biegunka jest problemem, z którym corocznie zmagają się miliony osób na świecie, bez względu na strefę geograficzną, w której żyją. Jest ona szczególnie groźna dla małych dzieci – szacuje się, że jest drugą (poza zapaleniem płuc) przyczyną umieralności dzieci do 5 roku życia na świecie (szczególnie w krajach nisko rozwiniętych). Istnieje kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa (szczególnie dotyczących diety, zwłaszcza na wyjazdach), które pomagają uniknąć tej przykrej dolegliwości. Jeśli jednak już zachorujemy, pamiętajmy o odpowiednim nawodnieniu, przyjmowaniu elektrolitów i prawidłowej diecie, a jeśli mamy do czynienia z częstymi biegunkami, niezwłocznie zasięgnijmy porady lekarza, bo tylko odpowiednie zdiagnozowanie jej przyczyn pozwoli nam całkowicie wyeliminować problem.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć