Warszawa

11 października Międzynarodowym Dniem Dziewczynki

11 października Międzynarodowym Dniem Dziewczynki

Święto ustanowione w 2011 roku przez Międzynarodową Organizację ONZ, obchodzone 11 października, ma na celu zwrócenie uwagi na sytuację dziewczynek i młodych kobiet na całym świecie, w tym na dyskryminację i przemoc, z jakimi spotykają się tylko z powodu swojej płci.

 

Ważne, by tego dnia to dziewczynki poczuły swoją siłę, swoją wartość. Dlatego w wielu miastach organizowane są zajęcia, warsztaty, spotkania wolne od stereotypów.

 

Jestem żonglerką. Wiele razy spotkałam się ze zdziwieniem i społecznym oczekiwaniem, jakoby ta aktywność była przypisana wyłącznie mężczyznom. Dlatego bardzo lubię uczyć żonglować dziewczynki!


Dziewczyny doskonale radzą sobie w aktywnościach fizycznych, w sporcie oraz w zadaniach technicznych. Kultura wychowuje dziewczynki na „płeć piękną”, której cechą znamienną jest dbanie o urodę, przyjmowanie oczekiwanych ról społecznych oraz podległość.


Nie umniejszając typowych ról społecznych, warto zastanowić się, porozmawiać o tym, dlaczego ważne jest działanie na rzez praw dziewczynek, edukację wolną od stereotypów i uprzedzeń oraz bezpieczeństwo.

 

Są kraje, w których normą są dziecięce małżeństwa, mające znamienny wpływ na każdy aspekt życia dziewcząt. UNICEF od lat usiłuje zniwelować ten proceder, za czym idzie edukacja, zmiana postaw i nastawienia społeczności lokalnych, a także modyfikacja istniejących uregulowań prawnych. Dziecięce małżeństwa często skutkują zakończeniem edukacji dziewcząt. W społecznościach, gdzie praktyka ta jest powszechna, poślubienie dziewczynki jest częścią norm i postaw społecznych, które odzwierciedlają jej niską wartość  jako człowieka.

 

Ile z historii dowiedzieliśmy się o kobietach?

Jak dziewczynki, matki, babcie, córki przedstawiane są w podręcznikach szkolnych?

Żaden z nich rzetelnie nie dokumentuje dziejów kobiet.

Ile znamy sławnych kobiet, mających wpływ na historię kraju? A ilu mężczyzn? Ile dziewcząt rezygnuje z osiągania swoich celów słysząc, że „to nie dla bab”, „dziewczyny się do tego nie nadają”, co sprawia, że aby w danej „zarezerwowanej” rzekomo dla mężczyzn dziedzinie osiągnąć sukces, dziewczyna musi pokonać najpierw szereg stereotypów, którymi dana dziedzina jest otoczona.

 

Najpierw silne, potem śliczne
To fotograficzny projekt Kate T. Parker, który jest pewnego rodzaju manifestem. Fotografka robiła zdjęcia córkom pokazując, iż piękno wyraża się w tym, jakimi są ludźmi, a nie w tym, jak wyglądają.
Piękno dziewczynki, to nie stereotyp lansowany przez media: od różowej księżniczki przez wymuskaną Photoshopem panią na okładce pisma dla kobiet. Gdy dziewczynka zaczyna dojrzewać, przygasa w niej pewność siebie. Ważne staje się to, co o nas myślą koleżanki, czy podobamy się chłopcom. Samopoczucie dziewcząt jest często od tego uzależnione.

 

Na szczęście zmiany widać gołym okiem!
Doskonale w klubach sportowych funkcjonują żeńskie drużyny piłki nożnej, powstaje literatura dziecięca, w której dziewczynki, to nie tylko księżniczki.

 

Dzięki działaniom podejmowanym na poziomie światowym, ruchom społecznym, odpowiedniemu ustawodawstwu i lokalnym inicjatywom dziewczęta mają dorastać i rozwijać się w zdrowym i bezpiecznym społeczeństwie. Każda dziewczynka ma prawo do pełnej realizacji swojego potencjału z dala od uprzedzeń.

 

Świętujmy Dzień Dziewczynki codziennie!

 

opracowała: Agnieszka Bińczycka

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć