Warszawa

Bogactwo zbóż w diecie malucha

Bogactwo zbóż w diecie malucha

Produkty zbożowe są bardzo ważnym elementem diety każdego człowieka. Niezwykle ważna jest także ich obecność w diecie najmłodszych dzieci. Dlaczego? 1000 pierwszych dni życia dziecka to czas, w którym kształtują się jego nawyki żywieniowe. Dlatego odpowiednia dieta, uzupełniona o składniki odżywcze obecne w zbożach, jest na tym etapie szczególnie istotna.

 

Drogocenne zboża

Produkty zbożowe, czyli takie, do których zaliczyć możemy między innymi mąkę, kaszę, ryż, różnorodne płatki i makarony czy pieczywo, są od lat jednymi z najpowszechniejszych składników diety ludzi na całym świecie. Także zdaniem dietetyków powinny one stale zajmować ważne miejsce w codziennym jadłospisie dorosłych oraz dzieci. Znajdziemy w nich np. stosunkowo duże ilości witaminy z grupy B (zwłaszcza witaminy B1)1, stanowią one również dla naszego organizmu ważne źródło energii.

 

Zboża w diecie dziecka

Intensywne zmiany, jakie zachodzą w organizmie dziecka we wczesnym dzieciństwie, wymagają odpowiedniej diety. W czasie intensywnego rozwoju, jest ono skore do poznawania i uczenia się nowych rzeczy, kształtują się również jego nawyki żywieniowe. Szczególną okazją do ich nauki jest czas rozpoczęcia rozszerzania diety niemowlęcia (nie wcześniej niż po ukończeniu 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu życia) – wtedy to dziecko odkrywa nowe smaki i uczy się regularności w jedzeniu. Aby mieć nie tylko chęć, ale i siłę do wzrostu, dziecko potrzebuje energii, m.in. tej produkowanej po spożyciu zbóż. Dlatego tak istotnym jest dostarczanie mu zbilansowanych posiłków powstałych na bazie kontrolowanych i różnorodnych zbóż.

 

Kontrolowane i różnorodne zboża

Na bezpieczeństwo produktów zbożowych wpływ ma m.in. każdy etap ich produkcji, począwszy od zapewnienia optymalnych warunków upraw. Szczególną grupą są produkty zbożowe dla niemowląt i małych dzieci, które spełniają znacznie bardziej rygorystyczne wymagania niż te przeznaczone dla żywności ogólnego spożycia. Przechodzą one nawet ponad 600 testów jeszcze przed przyjęciem do fabryki. Normy jakościowe żywności dla najmłodszych są wyjątkowo restrykcyjne – wszystko po to, aby rodzic mógł rozszerzać dietę dziecka bez obaw o jakość dostarczanego posiłku. „Odpowiadając na rekomendacje żywieniowe opracowano kaszki dla niemowląt BoboVita PORCJA ZBÓŻ. W swoim składzie zawierają one 8 różnorodnych zbóż (takich jak np. pszenica, owies, żyto, gryka), także tych z pełnego przemiału.” - mówi Mariola Darzycka, doradca żywieniowy marki.

 

Znajdź to, co najlepsze

Produkty zbożowe różnią się między sobą wartościami odżywczymi. Jest to uwarunkowane dwoma podstawowymi czynnikami: jakością rodzaju ziarna i stopniem jego przemiału. Korzystniejsze dla organizmu są produkty powstałe na bazie zboża z pełnego przemiału, których wprowadzenie do diety rekomendowane jest po 8. miesiącu życia. Dlatego komponując jadłospis dla dziecka, powinniśmy stale dbać o różnorodność wchodzących w jego skład zbóż. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w trakcie pierwszych 6 miesięcy życia dziecko powinno być karmione tylko mlekiem matki. Później należy kontynuować karmienie, jednocześnie stopniowo rozszerzając jego dietę. Po wprowadzeniu do niej warzyw i owoców, warto wzbogacić jadłospis dziecka o kaszki zbożowe.

 

1 Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3., oprac. H. Weker, M. Barańska, M. Strucińska, Zakład Żywienia, Instytut Matki i Dziecka, s. 24.

2,3 Zasady prawidłowego żywienia dzieci i młodzieży oraz wskazówki dotyczące zdrowego stylu życia, red. M. Jarosz, Instytut Żywności i Żywienia Warszawa 2008, s.271, s.30-31

4 Wartość odżywcza i możliwości wykorzystania gryki, K. Zarzecka, M. Gugała, I. Mystkowska, [w:] „Postępy Fitoterapii”, 2014, z. 1, s. 28-31.

 

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć