Warszawa

Przepis na stylowy i bezpieczny dom

Przepis na stylowy i bezpieczny dom

Moment, w którym w domu pojawia się dziecko – zmienia nasz sposób patrzenia na wiele rzeczy. Pod lupę bierzemy między innymi sposób w jaki urządziliśmy nasz dom i często okazuje się, że jest on kiepsko przystosowany do potrzeb, oczekiwań i możliwości nowego członka rodziny. Zdecydowana większość rocznych maluchów przemieszcza się już samodzielnie - mniej lub bardziej wprawnie, otwiera co tylko można otworzyć, przesuwa co tylko przesunąć się da… Kilkulatek to wulkan energii, żądny wrażeń i nieustannie eksperymentujący. Jak zaaranżować dom, by był równocześnie ładny, funkcjonalny i bezpieczny dla dziecka?

 

Postawmy na stylowy minimalizm
W domach rodzin z dziećmi raczej nie sprawdzi się raczej styl glamour - pełen przepychu, błyszczących dodatków i efektownych dekoracji. Ciężko będzie również zaaranżować wnętrza w stylu boho, który polega na zestawianiu ze sobą pozornie nie pasujących do siebie wzorów i kolorów – może okazać się zbyt pstrokaty dla malucha i starszaka. Shabby chic to z kolei styl oparty na delikatnych meblach, starych lub celowo postarzanych oraz jasnych, pastelowych kolorach, na których… wszelkie dziecięco-pochodne plamy będą zdecydowanie bardziej widoczne niż na kolorach ciemniejszych. A zatem: na jaki styl się zdecydować? Idealną odpowiedzią na potrzeby rodzin z dziećmi wydaje się być bijący obecnie rekordy popularności styl skandynawski. Oba style stawiają na prostotę i minimalizm. Styl skandynawski to przestronne wnętrza, których podstawą jest naturalne drewno (to materiał idealny, bo można je bezproblemowo odświeżać – szlifując i lakierując powierzchnie) w towarzystwie chromowanej stali i wysokiej jakości plastiku (oba materiały są łatwe do utrzymania w czystości i hipoalergiczne). Wnętrza urządzone w stylu skandynawskim to pomieszczenia jasne i naturalnie oświetlone, w których najlepiej zrezygnować z jakichkolwiek dekoracji okiennych – to dodatkowy plus, bo dzieci uwielbiają ciągnąć za zasłony i firanki, co często skutkuje wyrwanymi ze ścian karniszami. Styl skandynawski uzupełniają nieliczne dekoracje i dodatki, ale nie są jego kluczowym elementem, więc można z nich zrezygnować lub umieścić poza zasięgiem dziecięcych rąk (np. na wysoko zawieszonej, drewnianej półce).

 

Funkcjonalne trakty komunikacyjne
Trakty komunikacyjne w domu i mieszkaniu powinny zostać tak zaprojektowane, by poruszanie się nimi było w miarę bezproblemowe i bezpieczne. Korytarze, hole, przedpokoje i schody najlepiej wykończyć trwałymi materiałami i wysokiej jakości farbami plamoodpornymi. Podłoga nie powinna być śliska, wszelkie maty, wykładziny chodnikowe lub dywaniki należy bezwzględnie podkleić i przymocować do podłogi (świetnie sprawdzają się tutaj dwustronne taśmy do dywanów). Budujemy schody? Najbardziej przyjazne dzieciom są schody drewniane, z łagodnie zakończonymi stopniami. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na inne – zadbajmy o to by wykończyć je odpowiednimi materiałami antypoślizgowymi (możemy zdecydować się np. na antypoślizgowe paski samoprzylepne), a ostre krawędzie zabezpieczyć specjalnymi nakładkami lub piankami. Schody w domu, w którym są dzieci muszą bezwzględnie posiadać balustradę – najlepiej taką, która uniemożliwi wychylanie się między „szczeblami” i nie będzie zachęcała do podejmowania prób zjeżdżania po niej. Można również zamontować dodatkową, tymczasową poręcz, na odpowiedniej dla dziecka wysokości – dzięki niej maluch będzie mógł w miarę szybko samodzielnie korzystać ze schodów. Aby trakty komunikacyjne były maksymalnie bezpieczne – dobrze jest zrezygnować z jakichkolwiek dekoracji i dodatków, przede wszystkim z różnego rodzaju stoliczków i konsol, które mogą zaburzać trakt, zmuszając do omijania „przeszkód”. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby na ścianach zawisły ramki ze zdjęciami lub obrazy – pamiętajmy jednak o powieszeniu ich na odpowiedniej wysokości (poza zasięgiem rąk dziecka) i solidnym ich przymocowaniu do ścian, a na tzw. wszelki wypadek, lepiej zrezygnować z antyram, oraz ciężkich ram ze szkłem.

 

Przyjazne kuchnie i łazienki
Wedle statystyk najwięcej nieszczęśliwych domowych wypadków z udziałem dzieci zdarza się w kuchni i łazience. Kuchnię i łazienkę urządzamy na lata, a ewentualne zmiany w tych pomieszczeniach wymagają z reguły sporych nakładów finansowych – to zdecydowanie bardziej kosztowne niż ewentualna zmiana stylu w salonie. Warto więc dołożyć wszelkich starań, by nasze kuchenne i łazienkowe wnętrza były dokładnie takie jak chcemy, uniwersalne i funkcjonalne, ale równocześnie odpowiednio wyposażone i zabezpieczone. Nie warto rezygnować z rozwiązań, które najbardziej nam odpowiadają. Uwielbiamy zlewy ceramiczne? Zamontujmy je w kuchni, a w okresie, w którym nasze dzieci będą kucharzyć z nami – zabezpieczmy je (np. plastikowymi wkładkami) i dostawmy do nich odpowiedniej wysokości podesty, na które maluch bez problemu będzie wchodził (zlewy ceramiczne, a dokładniej ceramiczne umywalki, sprawdzą się również w łazienkach, ale tutaj należy pamiętać o solidnym ich zamontowaniu i oczywiście wygodnych podestach dla dzieci – tak, by maluchy nie musiały „wieszać się” na umywalkach, próbując do nich dosięgnąć). Zlewy ceramiczne świetnie wyglądają w blatach drewnianych (to materiał, który łatwo uszkodzić, ale też najłatwiej naprawić) i można zestawiać je z dowolnymi meblami. Ciekawe przykłady zlewów ceramicznych znaleźć można na stronie: https://in360.pl/kuchnia/zlewy-ceramiczne.html. Przy wyborze mebli również nie idźmy na kompromisy - postawmy na te, które najbardziej nam się podobają i zabezpieczmy je korzystając z różnego rodzaju czasowych, dodatkowych specjalistycznych zatrzasków. W łazience nie zapomnijmy o matach antypoślizgowych do wanny i brodzika. Pamiętajmy, że nasze kuchnie i łazienki możemy też po prostu zamknąć przed ciekawskim maluchem korzystając z bramek.

 

 

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć