Warszawa

1-7 sierpnia. Międzynarodowy Tydzień Karmienia Piersią

1-7 sierpnia. Międzynarodowy Tydzień Karmienia Piersią

Karmienie piersią, jest jedynym sposobem żywienia niemowląt i małych dzieci zapewniającym im optymalny stan zdrowia i rozwój. Kobieta ma dyspozycji perfekcyjny mechanizm zapewniający rosnącemu dziecku tyle pokarmu, ile potrzebuje. Co roku przypominają o tym środowiska popierające naturalne karmienie: lekarze, doradczynie laktacyjne, a przede wszystkim same matki!

 

Pokarm kobiecy jest substancją unikalną, żywą, dostosowującą swój skład w każdej chwili do potrzeb wzrastającego organizmu noworodka, niemowlęcia i małego dziecka. Jest wspaniałą, wyjątkową, jedyną w swoim rodzaju substancją odżywczą, a dodatkowo zapewnia ochronę immunologiczną dziecku na cały okres karmienia, a nawet później.

 

Karmienie piersią to zadanie bardzo odpowiedzialne. Dlatego organizm kobiety powinien być do niego odpowiednio przygotowany - odżywiony i nawodniony. Nawyki te warto wprowadzić już w przed i w czasie ciąży i kontynuować podczas karmienia piersią: urozmaicone, regularne i lekkostrawne posiłki, około 2 litrów niegazowanych i niesłodzonych napojów dziennie oraz preparaty służące kobietom w tych szczególnych momentach.

 

Korzyści karmienia piersią? Oto najważniejsze z nich:

 

Emocjonalne:
Zapewnienie unikalnej, pozytywnej więzi między matką, a dzieckiem.
Świadomość dbałości o kondycję organizmu poprzez odpowiednią dietę, posiłki, kompozycję składników oraz regularność.

 

Zdrowotne:
Większa odporność na zachorowania: tak karmione niemowlę uznano za wzorzec wzrostu, zdrowia i rozwoju, z którym mają być porównywane inne metody żywienia. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby karmić wyłącznie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia, a następnie rozszerzając dietę dziecka kontynuować karmienie 2 lata lub dłużej.

 

Ekonomiczne, praktyczne:
Karmienie piersią jest tanie i wygodne. Mleko matki jest zawsze świeże, ciepłe, w każdej chwili gotowe do podania dziecku (w nocy, w podróży, u znajomych). Koszty są niewielkie (zdrowe odżywianie matki, ew. odciągacz pokarmu) w porównaniu z kosztami mleka modyfikowanego, akcesoriów do żywienia sztucznego.

 

Matki-karmicielki. Naturalne piękno

Matki karmiące piersią w przestrzeni publicznej wzbudzają skrajne emocje. A przecież karmiąc wiele miesięcy, nie sposób zamknąć się na ten czas w domu!  Matki karmiące bywały inspiracją artystów-malarzy, którzy uwiecznili je na swoich obrazach. Stanisław Wyspiański, Paul Cezanne, Pablo Picasso, Henri Matisse czy August Renoir – to słynni twórcy, którzy z wielkim namaszczeniem namalowali piękno pierwszych chwil macierzyństwa.

 

1 sierpnia 1990 roku 29 krajów, w tym Polska, podpisało deklarację Innocenti w sprawie "Ochrony, Propagowania i Wspierania Karmienia Piersią". Światowy Tydzień Karmienia Piersią obecny jest już w 120 krajach.

 

Opracowanie: Agnieszka Bińczycka w inspiracji Materiałów Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią laktacja.pl

 

Zobacz też:

Bank Mleka Kobiecego - szansa na lepszy start

 

1/3
1/3
Stanisław Wyspiański "Macierzyństwo"
2/3
2/3
Pablo Picasso "Macierzyństwo"
3/3
3/3
Henri Matisse "Macierzyństwo"

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć