Warszawa

Gorączka i ból głowy? Weź aspirynę!

Gorączka i ból głowy? Weź aspirynę!

Lekarstwo z tradycją
Pierwsze zapiski o leczniczym wykorzystywaniu roślin bogatych w salicylany, pojawiają się już na egipskich papirusach z II wieku p.n.e. Wspomina je także Hipokrates ok. 400 roku p.n.e, a konkretnie korę wierzby, jako środek obniżający gorączkę i niwelujący ból. Po raz pierwszy kwas acetylosalicylowy pozyskał 1853 roku chemik Charles Frédéric Gerhardt. Dalsze badania nad tym związkiem prowadził od roku 1897 Felix Hoffman, zatrudniony przez firmę Bayer and Company. W toku doświadczeń, udało mu się uzyskać pierwszą trwałą chemicznie postać kwasu acetylosalicylowego, wprowadzonego następnie na rynek pod nazwą Aspirin. Dziś aspiryna to najpopularniejszy lek na gorączkę i ból głowy, a także bóle stawów, mięśni, stany zapalne, przeziębienie i grypę.

 

Jak powstaje gorączka i ból głowy?
Ból głowy to dolegliwości odczuwane zarówno na jej powierzchni, np. w okolicach skroni, jak i te we wnętrzu czaszki. Mogą przebiegać z różną intensywnością i czasem trwania. Większość osób odczuwa ten ból sporadycznie, np. w wyniku nadmiaru stresu, przemęczenia, niewyspania, ale szacuje się, że u ok. 15% populacji ból głowy powtarza się, bywa nie do opanowania domowymi sposobami i często wymaga pomocy lekarza.

 

Gorączka natomiast jest stanem wywoływanym przez wiele czynników, ale najczęstsze z nich to bakterie i wirusy powodujące przeziębienie oraz grypę. O gorączce jest mowa wtedy, gdy temperatura ciała przekroczy 38°C.

Powstawanie bólu i gorączki to podobny proces. Ludzki organizm wyposażony jest w liczne receptory bólowe. Kiedy zostają one pobudzone, np. w wyniku bodźców chemicznych, fizycznych lub termicznych, tkanki zaczynają wytwarzać tzw. prostaglandyny, wywołujące stan zapalny. Jednocześnie do mózgu trafia informacja, że w ciele dzieje się coś niepokojącego, na co należy zwrócić uwagę. Na podobnej zasadzie powstaje gorączka. Wirusy lub bakterie atakujące komórki, powodują wytwarzanie prostaglandyn, wpływających na podniesienie temperatury ciała, obrzęk i uwrażliwienie nerwów.

 

Jak na gorączkę i ból głowy działa aspiryna?
Jak już wspomniano, w komórkach, w których zachodzą niepożądane zmiany, dochodzi do produkcji prostaglandyn, interpretowanych przez mózg jako niepokojący sygnał, zamieniany następnie w dolegliwości bólowe. Ale wytwarzanie tych substancji nie jest możliwe bez udziału tzw. cyklooksygenazy. Kwas acetylosalicylowy zawarty w aspirynie, łączy się z tym związkiem, uniemożliwiając syntezę prostaglandyn. Tym samym niweluje ból, ponieważ bodźce z receptorów nie docierają do mózgu. Jednocześnie kwas blokuje powstawanie obrzęku i gorączki oraz zwalcza stan zapalny.

 

Aspiryna a bezpieczeństwo
Aspiryna jest od ponad 100 lat stosowana na całym świecie w leczeniu dolegliwości bólowych, stanów zapalnych, a także przeziębienia i grypy. Jest w związku z tym doskonale przebadana i jeśli stosuje się ją zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce, nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Trzeba jednak zachować pewne środki ostrożności. Przede wszystkim aspiryną można doraźnie leczyć ból głowy i gorączkę, jednak nie dłużej, niż przez 5 dni. Jeśli do tego czasu dolegliwości nie ustępują, należy skonsultować się ze specjalistą. Nie powinny przyjmować jej dzieci, kobiety w ciąży, a także karmiące piersią, ponieważ kwas acetylosalicylowy przenika do mleka matki. Ponadto aspiryny nie powinny zażywać osoby z czynną chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy, z zaburzeniami czynności nerek i wątroby, a także uczulone na acetylosalicylany. W przypadku wątpliwości dotyczących stosowania leku, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć