Warszawa

Tabela żywienia niemowląt – jak ją czytać?

Tabela żywienia niemowląt – jak ją czytać?

Świeżo upieczeni rodzice, szczególnie przy pierwszym dziecku, są zagubieni i bardzo często w wielu sytuacjach mają wątpliwości, dotyczące prawidłowej opieki nad maluchem. Jedną z trudniejszych kwestii jest odżywianie. Kiedy i jakie ilości pokarmów podawać, jak prowadzić dietę dziecka, aby było one najedzone oraz zdrowe, prawidłowo rozwijało się i przyjmowało odpowiednią ilość substancji odżywczych. Właśnie na te pierwsze miesiące grupa lekarzy i dietetyków opracowuje tabelę żywienia dla niemowląt, która ułatwia karmienie dziecka.

 

Dziecko ma głos
Na przestrzeni lat na podstawie badań i obserwacji tabela żywienia zmieniała się oraz ewaluowała. Najnowsza wersja stawia bardzo mocno na zdanie dziecka. Choć to rodzice decydują, co, kiedy i jak będzie podane pożywienie, to maluch określa ile zje i czy w ogóle zje. Oznacza to, że coraz bardziej podążamy za potrzebami oraz umiejętnościami dziecka. Wcześniej tabela zawierała dokładne ilości miligramów i gramów w każdej porcji, ale przecież wiadomo, że każdy niemowlak jest inny oraz ma inny apetyt. Brak ochoty na jedzenie w danej chwili lub konkretnego smaku mógł prowadzić do frustracji rodziców, czy aby maluch prawidłowo reaguje. Dzisiaj wybór pozostawia się dziecku. Coraz częściej praktykuje się także metodę BWL, czyli Boba Lubi Wybór. Polega ona na położeniu przed dzieckiem kilku rodzajów pokarmów i pozwoleniu na to, aby wybrał sobie ulubiony. Należy jednak pamiętać, żeby uzupełniać dietę we wszystkie pokarmy.

 

Poradnik żywienia
Przygotowana przez specjalistów tabela żywienia ma przede wszystkim pomagać oraz naprowadzać rodziców na prawidłowy tryb odżywiania dziecka. Podzielona jest na poszczególne miesiące życia – od 1 do 12-tego. Do wieku przypisane są sugerowane ilości posiłków oraz ich gramatura. Oczywiście, jak już było wspomniane, to dziecko zdecyduje ile w rzeczywistości zjedzą.  Dla ułatwienia w tabeli żywienia znajdziemy także umiejętności, jakie nabywa maluch wraz z przybywającymi miesiąca. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czy dodanie kolejnej pozycji do diety jest w danym momencie możliwe oraz odpowiednie. Tabela podaje też rodzaj i konsystencję poszczególnych posiłków oraz, co najważniejsze przykładowe pokarmy. To bardzo duże ułatwienie dla początkujących rodziców. Z tabelą żywienia będzie im o wiele łatwiej zaplanować dietę dziecka, a następnie modyfikować ją zgodnie z wiekiem malucha. Bardzo ważna jest obserwacja umiejętności niemowlaka. Niektóre rozwijają się szybciej, więc nie będziemy musieli czekać, np. z przejściem na kolejny żywieniowy poziom. Inne potrzebują więcej czasu, mają trudności z siadaniem czy gryzieniem. Bardzo cenną informacją jest przypisanie konkretnych produktów do wieku dziecka oraz podanie od jakich warzyw i owoców zacząć w pierwszej kolejności, a które wprowadzać do diety później.

 

Tabela żywienia to idealny przewodnik po pierwszej diecie dziecka.

Dzięki niej stres związany z przygotowywaniem odpowiednich posiłków minie. Jest to bardzo duże ułatwienie, zwłaszcza dla świeżo upieczonych rodziców, którzy mają przed sobą jeszcze wiele innych pierwszych doświadczeń z maluszkiem.

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć