Warszawa

Inhaluj, na zdrowie!

Inhaluj, na zdrowie!

Inhalacje to coraz powszechniej stosowana, łatwo dostępne i skuteczna metoda walki z infekcjami górnych dróg oddechowych. Jej efektywność sprawia, że bardzo chętnie sięgają po nią rodzice młodszych i starszych dzieci – wziewanie zdecydowanie ułatwia podanie większości leków na kaszel, wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych łagodząc podrażnienia błony śluzowej oraz rozrzedzając ewentualną wydzielinę. Kiedy, jak i czym inhalować dziecko?

 

 

Po pierwsze: rozpoznanie
Szybka i właściwa diagnoza jest niezwykle ważna, zwłaszcza w wypadku najmłodszych dzieci, u których infekcje i wszelkie choroby mogą rozwijać się dużo szybciej niż u dzieci starszych i osób dorosłych. Katar i kaszel to dwa podstawowe objawy zwykłego przeziębienia, z którym możemy poradzić sobie sięgając po domowe sposoby uzupełnione sprawdzonymi lekami dostępnymi w aptekach bez recepty. Istotne jest dopasowanie leku do rodzaju kaszlu – należy pamiętać, że kaszel suchy (nieproduktywny) można skutecznie łagodzić sięgając np. po przeciwkaszlowy Supremin, natomiast kaszlu mokrego (produktywnego) nie należy hamować, a jedynie ułatwiać odkrztuszanie nadmiaru wydzieliny. Jeżeli jednak katarowi i kaszlowi towarzyszą: złe samopoczucie, wysoka gorączka, a maluch jest mocno osłabiony i skarży się dodatkowo na bóle mięśni i stawów – lepiej nie zwlekać z wizytą u pediatry.

 

Inhalacyjne ABC
Inhalacje można przeprowadzać używając do tego celu miski lub większego garnka oraz ręcznika – to tradycyjny sposób, z którego z powodzeniem korzystały nasze matki i babcie. Obecnie mamy na rynku spory wybór nebulizatorów z różnymi, dopasowanymi do wieku i potrzeb dziecka, końcówkami: od najpopularniejszej maseczki i ustników (dla starszych dzieci), po specjalistyczny smoczek do inhalowania niemowląt. Młodsze dzieci powinny być inhalowane w pozycji półleżącej, a starsze – w siedzącej. Aby inhalacja była skuteczna – maluch powinien być spokojny i nie płakać. Nie inhalujmy dzieci „na siłę” – inhalację można przeprowadzić również podczas snu dziecka. Zabiegi można przeprowadzać około 3 razy dziennie, a każdorazowo po inhalacji wskazany jest około półgodzinny odpoczynek. Aby wzmocnić efekt leczniczy – dobrze jest dodatkowo oklepać dziecko po inhalacji, co pozwala skuteczniej odkrztusić zalegającą wydzielinę. Należy również pamiętać o umyciu twarzy malucha po wziewaniu, zwłaszcza tym z użyciem leków. Aby nebulizator służył nam długo i był bezpieczny, konieczne jest dokładne mycie (z dodatkiem odpowiedniego detergentu) i suszenie wszystkich elementów urządzenia po każdym użyciu. Idealnym rozwiązaniem jest, gdy każdy domownik ma swój zestaw końcówek i przewodów – sam nebulizator może być wspólny.

 

Inhalacje dla dzieci
Dziecko kaszle i kicha, jest przeziębione i wszystko wskazuje na infekcję górnych dróg oddechowych? A może maluch cierpi na przewlekle zapalenie zatok, męczy go alergiczny nieżyt nosa, albo nie potrafi skutecznie oczyścić nosa, gardła i oskrzeli? We wszystkich tych sytuacjach możemy sięgnąć po nebulizator! Inhalacje dla dzieci to sprawdzony i doceniany przez rodziców sposób wspomagania leczenia różnego rodzaju infekcji dróg oddechowych oraz przeziębień.  To również skuteczna metoda podawania niektórych leków, które dzięki niej trafiają bezpośrednio do zainfekowanych miejsc, nie obciążając delikatnego układu pokarmowego dziecka. Co do inhalacji dla dzieci? Przed przygotowaniem nebulizacji z lekami należy koniecznie skonsultować się z pediatrą, który szczegółowo określi odpowiednie dla konkretnego dziecka dawkowanie specyfiku. Samodzielnie możemy natomiast przygotować inhalację z roztworem soli fizjologicznej, którą bez problemu kupimy w każdej aptece. Sól fizjologiczna ma działanie antyseptyczne i odkażające, a inhalacja z jej użyciem nawilży śluzówkę oraz rozrzedzi wydzielinę. Najmłodszym dzieciom można dodatkowo rozcieńczyć sól fizjologiczną z 0.9% NaCl do 0,45% NaCl – używając do tego wody destylowanej (w proporcjach 1:1). Sól fizjologiczną można stosować wymiennie z mniej znaną mgiełką solankową jodowo – bromową. Bezpieczne w inhalacji są również zioła w postaci różnego rodzaju olejków eterycznych (m.in. tymiankowy, eukaliptusowy, anyżkowy, czy sosnowy) – pod warunkiem jednak, że dziecko nie jest uczulone na żadne z ziół. Inhalacje z użyciem olejków eterycznych lepiej przeprowadzać nad tradycyjną miską niż z użyciem nebulizatora, którego elementy mogą się przytykać. Więcej o inhalacjach dla dzieci można dowiedzieć się z filmiku zamieszczonego na stronie: http://www.kaszeludzieci.pl/inhalacje-dziecka.html .

 

Podsumowując: inhalacje dla dzieci to świetny sposób na ekspresowe nawilżenie śluzówki, rozrzedzenie wydzieliny oraz podanie leków mukolitycznych, które rozrzedzają wydzielinę i ułatwiają jej odkrztuszanie. A dzieci? Dzieci to lubią!

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć