Strefa rodzica » Artykuły » Jak skutecznie leczyć przeziębienie u dzieci?

Jak skutecznie leczyć przeziębienie u dzieci?powiększ

Jak skutecznie leczyć przeziębienie u dzieci?

Zatkany nosek, katar, ból głowy, ból gardła, kaszel, podwyższona temperatura - to objawy świadczące o tym, że nasze dziecko dopadło przeziębienie. Mimo, że samo w sobie nie jest niczym groźnym i zazwyczaj nie wymaga interwencji lekarza, nie wolno go bagatelizować. Pozostawione samo sobie może doprowadzić do rozwinięcia się znacznie poważniejszych chorób, jak zapalenie oskrzeli, angina czy zapalenie zatok. Przeziębienie u dzieci to dość częsta przypadłość. Najczęściej pojawia się w sezonie jesiennym oraz wiosennym. Borykają się z nią zarówno bardzo małe maluchy, jak również przedszkolaki i uczniowie szkoły podstawowej. Infekcjom sprzyja pogodowa huśtawka, a także obniżona odporność dziecka. Nie ma jednego specjalnego sposobu na przeziębienie u dzieci, jednakże istnieje szereg domowych sposobów na uporanie się z infekcją. Przeziębionemu dziecku dobrze jest podawać witaminę C i zapewnić odpoczynek. Wskazane jest także intensywne nawadnianie organizmu. Nie zaszkodzą leki na przeziębienie dla dzieci, zwłaszcza te na ból i gorączkę. Jakie są typowe objawy przeziębienia u dzieci? Kiedy należy udać się z dzieckiem do lekarza? Co na przeziębienie dla dziecka? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

 

Objawy przeziębienia u dzieci

Przeziębienie u dzieci może objawiać się na wiele sposobów. Wszystko uzależnione jest od malucha. Jedne dziecko będzie uskarżać się na zatkany nosek, inne na pieczenie, łaskotanie lub drapanie w gardle. Jeszcze inne będzie marudne, rozdrażnione, osłabione i zmęczone. Na pewno u większości dzieci, przeziębienie objawia się ciepłym czołem, które świadczy o podwyższonej temperaturze, szklistymi oczami i cieknącym katarem. W pierwszej fazie przeziębienia u dzieci pojawia się także ból gardła i kaszel. Na początku kaszel jest suchy, a dopiero później staje się mokry. Równie częstym sygnałem, że dzieje się coś złego jest niewysoka gorączka. Warto jednak wiedzieć, że wzrost temperatury ciała jest objawem pozytywnym. Świadczy bowiem o tym, że uruchomione zostały siły obronne organizmu i zaczyna się walka z chorobą. Przeziębienie u dzieci może objawiać się także nagłym brakiem apetytu, biegunką i wymiotami.

 

 

Kiedy warto skonsultować się z lekarzem?
Mimo, że przeziębienie u dzieci nie jest niczym groźnym, to jednak w przypadku wystąpienia niektórych objawów, warto zaczerpnąć porady specjalisty. Jakie to symptomy? Przede wszystkim wyraźna zmiana zachowania malucha - nadmierna apatia lub drażliwość, a także odmowa przyjmowania płynów, niedrożność nosa trwająca dłużej niż 14 dni oraz gorączka utrzymująca się ponad 3 dni. Zaniepokoić powinny odczuwane przez dziecko duszności i przyspieszony oddech. Ponadto, jeśli maluch choruje na astmę lub cukrzycę, wówczas również należy skonsultować się z lekarzem pediatrą. Wynika to głownie z faktu, że objawy astmy mogą się bardzo nasilać podczas przeziębienia i konieczne będzie zastosowanie innego leczenia. To samo tyczy się cukrzycy. Podczas przeziębienia, zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na insulinę, dlatego warto być czujnym i uważnie obserwować dziecko.

 

 

Sposoby na przeziębienie u dzieci
Już pierwsze objawy przeziębienia powinny skłonić nas do reagowania. Przede wszystkim przeziębione dziecko należy pozostawić w domu, zwłaszcza jeśli chodzi do żłobka, przedszkola lub szkoły. O ile temperatura ciała nie jest zbyt wysoka (nie przekracza 38 stopni), należy wstrzymać się z lekami obniżającymi gorączkę. Niech organizm zacznie sam zwalczać chorobę. W przypadku, gdy temperatura sięga powyżej 38 stopni Celsjusza, wówczas można podać lek przeciwgorączkowy dla dzieci. Wysoką temperaturę obniżą także kąpiele w chłodnej wodzie i zimne okłady na czoło. Przy przeziębieniu u dzieci, podobnie z resztą jak i u dorosłych, nie stosuje się antybiotyków. Lekarze zalecają stosowanie leczenia objawowego, które przyniesie dziecku ulgę. Jeśli domowe sposoby na przeziębienie u dzieci zawiodą, wówczas można sięgnąć po preparaty z aptecznej półki.

 

 

Płyny, herbatki, domowe syropy
Naturalnym, ale skutecznym sposobem na przeziębienie u dzieci jest syrop z cebuli. Podawały nam go nasze mamy, a naszym mamom ich mamy, itd. Cebula działa bakteriobójczo i wykrztuśnie. Podawana najpóźniej 2 godziny przed snem, pozwala uporać się z kaszlem. Bardzo ważne w leczeniu przeziębienia u dzieci jest nawadnianie organizmu. Małemu pacjentowi należy zapewnić wystarczająco dużą ilość płynów. Pomocne będą herbatki z sokiem malinowym, a także herbatki sokiem z czarnego bzu lub z miodem i cytryną. Miód działa profilaktycznie, a przy okazji jest bardzo skuteczny w leczeniu bólu gardła. Należy jednak pamiętać, że miód dodaje się do ciepłej, a nie gorącej herbatki tak, aby nie stracił swoich cennych właściwości. Ulgę w zatkanym nosku przyniosą krople lub woda morska w aerozolu. Dobrym preparatem na przeziębienie dla dzieci jest również roztwór izotoniczny soli fizjologicznej w aerozolu, który zapewni prawidłowe nawilżenie i oczyszczenie nosa. Ulgę w zatkanym nosie, a co za tym idzie - swobodne oddychanie przyniosą także plastry z olejkami eterycznymi oraz inhalacje.

 

 

Nawilżanie powietrza i witamina C
W trakcie choroby dziecka, należy pamiętać o nawilżaniu pomieszczenia, w którym przebywa maluch. Jeśli powietrze będzie zbyt suche, wówczas nasili nieprzyjemne objawy przeziębienia, a zwłaszcza wysuszy śluzówkę gardła i nosa. Powietrze nawilżać można przy użyciu specjalnego urządzenia lub rozwieszając na grzejnikach mokre ręczniki. Nie wolno zapomnieć także i odpowiedniej diecie. W trakcie przeziębienia, menu dziecka powinno obfitować w produkty bogate w witaminę C. Cennym jej źródłem są warzywa i owoce. Najlepszym owocem na przeziębienie dla dzieci jest kiwi. 

 

 

Jakie leki na przeziębienie u dzieci?
Rodzice często zastanawiają się, jakie leki na przeziębienie dla dzieci będą najbardziej odpowiednie. Otóż, wszelkie leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe mogą być stosowane, ale dopiero od 3 miesiąca życia. Warto jednak podawać je w momencie, kiedy domowe sposoby zawiodą. U dzieci bezwzględnie zakazana jest aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy. Sięgnąć można z kolei po syropy przeznaczone dla dzieci, które zawierają ekstrakty roślinne z bzu czarnego, pelargonii afrykańskiej czy malin, jak np. preparaty PELAVO (więcej na ich temat tutaj: http://www.pelavo.pl/przeziebienie-u-dziecka.html). Tego typu preparaty uzupełniają dietę podczas infekcji, łagodzą i zwalczają nieprzyjemne objawy choroby takie, jak zatkany nos i niedrożne zatoki, kaszel mokry i suchy. Dodatkowo, preparaty PELAVO na przeziębienie dla dzieci dostarczają substancje, które wspomagają organizm w dietetycznym postępowaniu podczas przeziębienia i grypy.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Wonderland Festival - Baśniowe Kraje więcej » x
Zobacz » Artykuły
Wonderland Festival - Baśniowe Kraje
Patronat CzasDzieci.pl

Wonderland Festival - Baśniowe Kraje

Festiwal stanowi edukacjno-artystyczny projekt skierowany do polskich i węgierskich dzieci i młodzieży oraz ich rodziców i pedagogów, zachęcający do aktywnego udziału w tworzeniu oraz kultywowaniu kultury i sztuki obu narodów.
więcej »
Ferie z dzieckiem

Ferie z dzieckiem

Sprawdź, jak w łatwy sposób spakować siebie i dziecko. Spakowanie na ferie całej rodziny to nie lada wyzwanie. więcej »
Nowe dzieło twórcy Kapitana Majtasa - Dogman już w Polsce

Nowe dzieło twórcy Kapitana Majtasa - Dogman już w Polsce

Nowe dzieło twórcy Kapitana Majtasa: Dogman, numer #1 na liście bestsellerów New York Timesa. więcej »
Mia i Biały Lew
Patronat CzasDzieci.pl

Mia i Biały Lew

Wzruszająca, tętniąca przygodą i przepięknie nakręcona w samym sercu dzikiej Afryki, opowieść o wielkiej przyjaźni dziewczynki i niezwykłego białego lwa... więcej »
Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Już za chwilę wyjątkowe Święto ? Dzień Babci i Dziadka. To osoby, które w życiu każdego człowieka pełnią niezwykle ważną rolę. Warto więc, aby w takich momentach podziękować im za to kim dla nas są, za to jacy są i za to, że po prostu są. więcej »
Jakie produkty w dziecięcej wyprawce często się nie przydają?

Jakie produkty w dziecięcej wyprawce często się nie przydają?

Kiedy dwoje ludzi dowiaduje się, że na świat ma przyjść ich dziecko zaczynają istny szał zakupów. W sklepach z akcesoriami dla maluchów oferta jest tak bogata, że łatwo wydać fortunę. Tylko czy na pewno wszystko się przydaje? więcej »
Wędrówki z Dinozaurami - spektakularne widowisko

Wędrówki z Dinozaurami - spektakularne widowisko

Będziesz mieć możliwość podziwiania historii dinozaurów, które żyły nawet ponad 200 milionów lat temu, m.in. podczas wędrówki kontynentów. Podczas show poznamy stworzenia żyjące głównie w epoce triasu i epoce jurajskiej. więcej »
Jak kupić bezpiecznie auto używane?

Jak kupić bezpiecznie auto używane?

Mimo iż rośnie w Polsce rynek sprzedaży nowych samochodów, większość społeczeństwa szuka sobie auta na rynku wtórnym. Nie tylko przeglądając oferty sprzedaży w Polsce, ale też importując je z zagranicy. więcej »
5 sposobów na pielęgnowanie więzi międzypokoleniowych

5 sposobów na pielęgnowanie więzi międzypokoleniowych

Dzieci uwielbiają słuchać historii swoich krewnych. Fascynują ich dawne zwyczaje, zabawne sytuacje z życia dziadków. Pytają skąd pochodzą i kto należy do ich drzewa genealogicznego. Cóż, opowieści wzmacniają więzi. Jak wpleść je w codzienność? Dowiedz się tego przy okazji święta
Dziadków. więcej »
Kiedy oni byli mali

Kiedy oni byli mali

Wzruszające, zabawne, prawdziwe, pełne miłości. Takie są historie o Babciach i Dziadkach. Te pisane przez dzieci i te pisane przez... trochę starsze dzieci. Spędźcie wieczór z tymi poruszającymi opowieściami. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Wspólne czytanki na dobranoc powinny stanowić obowiązkowy punkt w harmonogramie dnia każdej rodziny. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego, przedstawiamy korzyści płynące z czytania maluchom przed...  

Filmy na Czasie

2019 w kinie

2019 w kinie

Przedstawiamy Wam 23 filmy animowane i familijne które pojawią się w kinach w 2019 - a to jeszcze nie wszystko co ten rok przyniesie w kinie, więc sprawdzajcie nasze aktualizacje!  

W domu z dzieckiem

Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Niezapominajka1 Pierwsze Książeczki1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019