Warszawa

Domowe pole walki, czyli co łączy, a co dzieli rodzeństwo?

Domowe pole walki, czyli co łączy, a co dzieli rodzeństwo?

Czy posiadanie rodzeństwa jest fajne? Oczywiście, że tak! Choć czasem pokój dziecięcy staje się istnym polem walki! Zanim powiemy jak rozwiązywać konflikty między rodzeństwem, przedstawiamy kilka zalet, jakie niesie za sobą jego posiadanie.


Dzieci mające rodzeństwo uczą się asertywności, szacunku dla drugiego człowieka i funkcjonowania w grupie. Kłótnie i spory umożliwiają rodzeństwu poznawanie drugiego człowieka, jego cech charakteru, zachowań, a w konsekwencji - osiągania kompromisu.

 

Starsze rodzeństwo staje się dla młodszych członków rodziny wzorem, motywuje do pracy i samorozwoju. Młodsze rodzeństwo uczy cierpliwości i wytrwałości. Konflikty pozwalają uodpornić się na stres, co jest cenną umiejętnością w dorosłym życiu.

 

Kontakty między rodzeństwem wymagają od dzieci większych umiejętności społecznych i emocjonalnych – uczą komunikacji, negocjacji i rozwiązywania konfliktów. Pozwalają na rozpoznawanie i nazywanie emocji.

 

Konflikt między rodzeństwem vs rodzice


Każde dziecko ma inny temperament. Podczas gdy pierworodny jest "żywym srebrem", jego młodszy brat może być bardziej nieśmiały. Konflikt staje się nieunikniony ze względu na sprzeczne interesy. Żeby ułatwić rodzicom pokonywanie braterskich i siostrzanych sporów, przedstawiamy kilka cennych wskazówek, które staną się wsparciem w chwilach kryzysu wychowawczego.


1. NIE PORÓWNUJ
Każde dziecko jest inne. Jedno dojrzewa szybciej, drugie wolniej, jedno ma talent artystyczny, drugie będzie wyśmienitym inżynierem. Uznając tę zasadę oszczędzimy dzieciakom niepotrzebnych stresujących sytuacji.


2. MIŁOŚCI TYLE SAMO
W konfliktowej sytuacji musimy zadbać o to, aby każde dziecko czuło się kochane, przytulamy zarówno pokrzywdzone jak i krzywdzące.


3. PRAWO DO GŁOSU
Kiedy dochodzi do nieporozumienia między rodzeństwem, dajmy możliwość wypowiedzenia się każdemu.


4.PUNKTY ZA UCZCIWOŚĆ
Wówczas, gdy któraś ze stron konfliktu przyznaje się do błędu, powinniśmy to docenić. Uczciwość to ważna cecha, warto ją premiować.


5. WSTYD, WINA I INNE PIEKIELNE PRZYMIOTY…
Podczas, gdy próbujemy znaleźć przyczynę konfliktu, nie możemy mówić, że jedno dziecko jest winne i powinno się wstydzić, bo to osłabia jego poczucie wartości i upokarza w oczach potencjalnego „przeciwnika”, co może prowadzić do jeszcze większej rywalizacji, a w konsekwencji do wzmożonej agresji wobec rodzeństwa.


6. GARŚĆ OPTYMIZMU
Spokojnie… Poklep się po ramieniu - wychowanie dzieci to ciężka praca. Dopuść do siebie myśl, że rodzic też człowiek i ma prawo do chwili słabości. 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć