Warszawa

Rzuć wszystko i chodź na boisko! Dziś Światowy Dzień Aktywności Fizycznej

Rzuć wszystko i chodź na boisko! Dziś Światowy Dzień Aktywności Fizycznej

6 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Aktywności Fizycznej, któremu patronuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Dzięki inicjatywom promującym ruch, wzrasta świadomość roli aktywności fizycznej w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia zarówno wśród dzieci, młodzieży, jak i dorosłych.

 

Naukowcy podkreślają, że aktywność fizyczna jest jedną z podstawowych potrzeb biologicznych człowieka w każdym okresie życia. Szczególnie ważna jest w dzieciństwie i młodości, gdyż jest jednym z kluczowych czynników warunkujących prawidłowy rozwój i zdrowie.


Ruch stymuluje rozwój, ale także ma doskonałe działanie terapeutyczne, dodatnio wpływa na poczucie własnej wartości. Ruch to nie tylko zajęcia sportowe czy taneczne. Najprostszą i najbardziej przystępną jego formą jest spacer.

Ruch, to potęga!

 

Wiedzą o tym wszyscy, którzy odkryli radość płynącą z aktywności fizycznej. Aktywność ruchowa ważna jest od najmłodszych lat; w procesie rozwoju dziecka ma kluczowe znaczenie. Dlatego ważne jest, by zapewnić najmłodszym odpowiednią dawkę ćwiczeń każdego dnia.

Jak często dziecko powinno się poddawać aktywności ruchowej i jakie konkretnie wynikają z niej korzyści?

I dlaczego tak się dzieje, że wiele osób  stroni od ruchu?

 

Ruch, to naturalna potrzeba!

Ruch wynika z natury, ruch warunkuje poznawanie świata, ruch, to także  zabawa.

We wczesnym dzieciństwie, przy naturalnej spontanicznej aktywności i ruchliwości dziecka, wystarczy dzieciom stworzyć warunki do naturalnej ekspresji ruchowej  – przestrzeń, czas, zainteresowanie, zabawki i sprzęt do zajęć ruchowych.
Tylko w ten sposób ruch może być radosnym i efektywnym procesem, wspierającym prawidłowy rozwój maluchów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Okres wczesnego dzieciństwa charakteryzuje najbardziej dynamiczne tempo rozwoju motorycznego oraz ogromna ruchliwość dziecka. Im młodsze jest dziecko, tym ma większą potrzebę ruchu. Dziecko zaspakajając swój „głód” ruchu, ma także zdolność do samoregulacji wysiłku.

 

 

 

 

 

 

Zastanawiamy się, na jakie zajęcia ruchowe zapisać dziecko w wieku przedszkolnym?

Oprócz sekcji sportowych czy tanecznych, jest bardzo wiele zajęć ogólnorozwojowych, opartych na  łączeniu różnych aktywności (tańca, zabaw grupowych, śpiewu, plastyki). 

Przede wszystkim warto spędzać czas z dziećmi aktywnie – pamiętajmy, że to rodzice przez swoją postawę mają największy wpływ na wspieranie rozwoju fizycznego i kształtowanie pewnych postaw.

 

Ruch, to przyjemność!

"Usiądź, nie biegaj", "Uważaj, nie wchodź tam" - takie słowa słyszą dzieci nader często. Dobre intencje opiekunów niekiedy mają także ujemne skutki; dzieci słysząc takie komunikaty, z czasem zaczynają unikać aktywności ruchowej. Z ruchem wygrywa także komputer czy telewizor.

Jak dużo dziecko potrzebuje ruchu?


Aktywność ruchowa dziecka została zbadana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Według jej ustaleń ćwiczyć powinniśmy: 
- 60 minut dziennie (ćwiczenia różnorodne);
- 5 razy w tygodniu dziecko powinno wykonywać przez 30 minut intensywne ćwiczenia, podczas których się zmęczy;
- 3 razy w tygodniu najmłodsi powinni wykonywać 15-minutowe ćwiczenia wzmacniające mięśnie i poprawiające gibkość;

 

Dlaczego aktywność ruchowa jest taka ważna?
Aktywność ruchowa jest potrzeba osobom w każdym wieku. Ćwiczenia fizyczne działają na ciało, umysł  oraz rozwijają zdolności społeczne.
Przede wszystkim regularna aktywność ruchowa jest dobra dla zdrowia: nie do przecenienia jest jej dodatni wpływ na kondycję fizyczną, odpowiedni metabolizm, zdolności komunikacyjne, społeczne, większe poczucie własnej wartości, otwartość i wiele innych.


Wybierajmy i proponujmy takie aktywności, do których dzieci nie będą czuły się zmuszane, a wręcz przeciwnie - będą je wykonywać z radością.

Nie wiemy, co wybrać? Postawmy na różnorodność - po pewnym czasie dziecko tym wyborom samo nada kierunek!

 

Dziś, zamiast popołudnia na kanapie – zaproponujmy dziecku trening!

 

Lubicie spacery? Wspólne przejażdżki na rowerach czy rolkach? A może uprawiacie jakieś sporty walki albo gimnastykę? Pochwalcie się i bądźcie dla innych inspiracją. Pokażcie nam swoją radość z ruchu!

(post na naszym funpage, pod którym możecie zamieszczać swe zdjęcia, do czego gorąco zachęcamy).
Agnieszka Bińczycka

 

1/2
1/2
Rower, to doskonała forma rodzinnego spędzania czasu w plenerze. Pamiętajcie, aby wyposażyć dziecko w kask!
2/2
2/2
Akrobatyka wymaga zwinności, siły i elastyczności. Naturalne predyspozycje wskazane, ale formę można sobie wypracować dzięki regularnym treningom od najmłodszych lat

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć