Warszawa

Dlaczego dzieci kłamią?

Dlaczego dzieci kłamią?

Rodzice chcą wiedzieć o swoim dziecku jak najwięcej. Z kim się spotyka, jakie ma zainteresowania, gdzie lubi wychodzić. Jest to całkowicie zrozumiałe. Żaden rodzic nie chce, aby jego dziecku stała się jakaś krzywda. Nie dysponują oni jednak zbyt dużą ilością środków, które mogą zagwarantować bezpieczeństwo ich pociech. Szczególnie, gdy dziecko jest coraz starsze. To właśnie szczerość dziecka zapewnia rodzicom wiedzę o tym, co dzieje się w jego życiu.

 

Poczucie zaufania między dziećmi a rodzicami jest fundamentalne dla relacji rodzinnych. Jednak co można zrobić, jeśli dzieci nie są z rodzicami szczere? Dorośli często obwiniają za to siebie. Pojawiają się u nich myśli, że są złymi rodzicami. Zastanawiają się, czym kłamanie u dzieci może być spowodowane. Czy to przez to, że pozwalamy im się spotykać z nieodpowiednimi osobami? A może dzieci nie są w stanie powiedzieć nam prawdy, gdyż nie potrafimy słuchać? Rodzice nie powinni obwiniać się o to, że ich dziecko kłamie. Powodów takiego zachowania może być wiele.

 

Bardzo często dzieci przy pomocy kłamstwa chcą uniknąć konsekwencji swojego postępowania. Nie chcą wpaść w kłopoty, więc kłamią. Widzą to jako proste rozwiązanie ich problemu. Dlatego na pytanie: „Czy odrobiłeś już zadanie domowe?”, często usłyszymy twierdzącą odpowiedź, pomimo że nie jest to prawdą. Skoro maluch wie, że nieodrobienie lekcji wiąże się z karą, a skończenie nauki przykładowo z oglądaniem bajek, to niejednokrotnie będzie próbował uchylić się od swoich obowiązków. Dzieci nie zdają sobie spawy z tego, że ich kłamstwa mogą ranić bliskich. Szczególnie wtedy, gdy dotyczą poważniejszych spraw.

 

Zdarza się też, że dzieci kłamią, gdyż nie chcą rozczarować rodziców. Łatwiej jest utrzymywać, że mają dobre oceny, niż przyznać, iż nie radzą sobie w szkole. Przyznanie się do swoich słabości czy popełnionych błędów wymaga dużo odwagi. Niekiedy nawet dorośli mają z tym problem, dlatego nie należy szczególnie surowo je osądzać.

 

Należy wziąć pod uwagę to, że dzieci mogą inaczej postrzegać prawdę. Jeśli są przyzwyczajone do pewnej codziennej rutyny, czasami nie są świadome tego, że zaniedbały swoje obowiązki.

 

Bardzo częstym problemem jest to, że dzieci kłamią, gdyż chcą zaimponować rówieśnikom. Nie czują się zbyt pewnie w grupie swoich znajomych i chcą w ten sposób wykreować się – w ich zamyśle – na lepszych, odważniejszych, ciekawszych.

 

Istnieją też mniej poważne powody. Maluchy często wymyślają nieprawdopodobne historie, aby zdobyć uwagę rodziców. „Mamo, widziałem dzisiaj smoka zionącego ogniem!”. „Tato, w naszym domu mieszkają skrzaty”. Zdania tego typu są oznaką posiadania bogatej wyobraźni, nie zadatków na kłamcę.

 

Jak należy postępować, gdy dziecko kłamie? Jedną z najważniejszych zasad, o której trzeba pamiętać jest dawanie dobrego przykładu. Jeśli dzieci zauważą, że rodzice uchylają się od mówienia prawdy, to będą ich naśladować. Skoro dorośli mogą kłamać, to na pewno nie ma w tym nic złego – takie myślenie będzie towarzyszyć maluchom. Rodzice cieszą się u nich niepodważalnym autorytetem i muszą o tym pamiętać. Jeśli zachowanie dzieci sprowadza na nie jakieś ryzyko, a dodatkowo próbują one to ukryć i okłamują rodziców, należy koniecznie przeprowadzić z nimi poważną rozmowę. Do takiej konwersacji dorośli powinni się wcześniej przygotować i przemyśleć, co dokładnie chcą dziecku powiedzieć, jakie tematy poruszyć. Należy pamiętać, że upominanie i wytykanie błędów w postępowaniu dziecka nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Trzeba zachować spokój i wykazać się cierpliwością oraz zrozumieniem. Aby zachęcić dziecko do powiedzenia prawdy, można obiecać mu, że nie jego zachowanie nie będzie miało konsekwencji. Taka postawa z pewnością przyniesie większe korzyści w relacjach z pociechą.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć