Warszawa

Depresja dziecięca

Depresja dziecięca

Wielu dorosłych uważa, że dziecko nie może mieć depresji. Nie jest to jednak prawda. Nawet bardzo małe dziecko może być narażone na depresję, dlatego trzeba zwracać uwagę na jego zachowanie.

 

Nie można oczywiście utrzymywać, że dziecko ma depresję, jeśli jest po prostu smutne. Depresja nie objawia się tymczasowymi wahaniami nastroju. Jeśli dziecko jest smutne z powodu jakiejś konkretnej sytuacji, nie należy się tym przesadnie martwić. Depresja przejawia się brakiem energii i  zapału, który może trwać tygodnie, miesiące, a nawet (w niewielu przypadkach) lata. Niepokojące objawy to często powtarzające się sytuacje, kiedy dziecko płacze, jest zmęczone, odmawia posiłków, ma problemy ze snem, nie ma ochoty się bawić, wykazuje mało zainteresowania otoczeniem, ma zmniejszoną koncentrację. Zastanawiać mogą także momenty, gdy dziecko odczuwa bezradność, nie chce przebywać wśród rówieśników, silnie reaguje na porażki i odmowy, ma niskie poczucie wartości.

 

Depresji często towarzyszą stany lękowe. Mogą one negatywnie wpływać na relacje z innymi ludźmi. Lęk przed interakcjami społecznymi, pójściem do szkoły, zamartwianie się ocenami może wywoływać ból brzucha, głowy czy biegunkę.

Nieleczona depresja może prowadzić do samookaleczania się, a nawet do samobójstwa. Szacuje się, że 4 procent dzieci w wieku do dziewięciu lat miało myśli samobójcze, nawet wtedy, gdy zażywały one antydepresanty. Dla dzieci w wieku od dziesięciu do czternastu lat samobójstwa są główną przyczyną śmierci. Nie można ignorować podejrzeń, że dziecko ma depresję. Jeśli coś zauważymy, powinniśmy się skontaktować z pediatrą, psychologiem lub psychiatrą dziecięcym i postępować zgodnie z ich zaleceniami.

 

Wiele osób z depresją ma w rodzinie kogoś kto również cierpi na tę chorobę. Dziecko, którego rodzic ma depresję, ma 25-procentową szansę na to, że samo będzie się z nią zmagać. Jeśli oboje rodziców mają depresję, ryzyko wzrasta nawet do 75 procent. W wielu przypadkach zdarza się również, że dziecko, które przejawia depresyjne skłonności, może być bardziej podatne na depresję w dorosłym życiu.

 

Leczenie depresji u dzieci jest trudniejsze niż u dorosłych głównie z powodu problemów z doborem i dawkowaniem leków. Nie wiadomo, czy podanie dziecku antydepresantów nie wywoła długoterminowych efektów. Bezpieczniejszym sposobem jest terapia, która prawdopodobnie zacznie się od zebrania pełnej historii rodzinnej dziecka. Ważne jest również to, aby sami rodzice dowiedzieli się od terapeuty o czym rozmawiać z dzieckiem i na co zwracać szczególną uwagę. Nie można dziecka pozostawiać samego z chorobą. Rodzice muszą wiedzieć jak odpowiednio zadać o zdrowie swoich dzieci.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć