Warszawa

Autyzm - rzeczy, o których powinniście wiedzieć

Autyzm - rzeczy, o których powinniście wiedzieć

Możliwość wystąpienia u dziecka jakiejkolwiek choroby jest dla rodzica przerażającą myślą. Jeśli jednak istnieją jakieś podejrzenia co do prawidłowego rozwoju malucha, najlepiej jak najwcześniej zdiagnozować zaburzenia i zapoznać się z tym, co oznaczają. Jednym z takich zaburzeń jest autyzm.

 

Czym jest autyzm dziecięcy?

 

Autyzm to złożone zaburzenie rozwoju ośrodka układu nerwowego. Należy do grupy zaburzeń spektrum autyzmu (ASP). Związany jest z trudnościami w kontaktach społecznych, komunikacji werbalnej i niewerbalnej oraz powtarzalnością zachowań. Może przejawiać się zwiększoną wrażliwością na dźwięki, dotyk, zapachy. Wiąże się także z niepełnosprawnością intelektualną, trudnościami z utrzymywaniem uwagi, problemami zdrowotnymi takimi, jak zaburzenia żołądkowo-jelitowe czy problem ze snem. Ma on bardzo rożny przebieg i wywołuje inne zachowania w zależności od osoby dotkniętej tym zaburzeniem. Niektóre dzieci mogą mieć bardzo duże problemy z komunikacją i prawie nie używać słów, a inne są w stanie prowadzić rozmowy z wykorzystaniem barwnego i bogatego języka. Część dzieci może nie lubić, gdy się je przytula, a nawet dotyka, natomiast inne same szukają kontaktu z ludźmi. Warto nadmienić, że dzieci cierpiące na autyzm mogą przejawiać wyjątkowe umiejętności muzyczne, artystyczne czy matematyczne.

 

Co wywołuje autyzm?

 

Jeszcze niedawno nic nie wiedzieliśmy na ten temat. Wierzono wówczas, że autyzm może być wynikiem złego wychowania. Obecne badania pozwalają na lepsze rozeznanie się w przyczynach występowania tego zaburzenia i wskazują w dużym stopniu na czynniki genetyczne. Jednak wciąż dużo na ten temat pozostaje nieodkryte. Czasami autyzm występuje w rodzinie i wiążą się z tym genetyczne zależności. W innych przypadkach rodzinne powiązania nie występują lub są znikome. W tych drugich wypadkach najprawdopodobniej genetyczne relacje także są ważnym czynnikiem, ale działają w inny sposób. Nie jest znana jedna definitywna przyczyna autyzmu, ale ogólnie przyjmuje się, że jest on spowodowany nieprawidłowościami w budowie mózgu. Skany mózgu dzieci autystycznych pokazują różnice w jego strukturze w porównaniu do osób niedotkniętych tym zaburzeniem.

 

Jak wspomagać rozwój dzieci z autyzmem?

 

Autyzm jest zazwyczaj diagnozowany w pierwszych kilku latach życia dziecka i trwa przez całe jego życie. Chociaż nie ma lekarstwa, które może definitywnie wyleczyć to zaburzenie, nie znaczy to, że nie ma sposobów na poprawę kondycji dziecka. Istnieją terapeutyczne i edukacyjne strategie, które pomagają dzieciom rozwinąć swoje zdolności poznawcze, intelektualne i motoryczne. Programy te muszą być wysoko zindywidualizowane, gdyż każdy przypadek jest inny.

 

Jak zachowują się dzieci z autyzmem?

 

Każde dziecko jest wyjątkowe i zachowuje się inaczej, ale są pewne podobieństwa, które da się zauważyć. Przykładowo dzieci z autyzmem są bardzo szczere i rzadko okazują uprzedzenia czy stronniczość. Wiele osób ma niezwykle dobrą pamięć, są pracowite, lojalne. Część z nich w dorosłym życiu znajduje pracę i staje się w miarę samodzielna, a część wymaga stałej opieki. Nie można zapominać, że każde dziecko dotknięte autyzmem wymaga dużo uwagi i pracy, aby jak najlepiej dostosować się do warunków codziennego życia.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć