Warszawa

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie – co nas czeka?

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie – co nas czeka?

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie będą trwały 7 dni – od 26 do 31 lipca 2016r. Ich program przewiduje cały wachlarz atrakcji dla młodych i starszych, daje im możliwość zintegrowania się, wspólnej modlitwy i przeżywania spotkań z Ojcem Świętym.


Obchody rozpoczną się we wtorek 26 lipca zaplanowaną na popołudnie Mszą św. I ceremonią otwarcia, której przewodniczył będzie kard. Stanisław Dziwisz. To właśnie wtedy Polska oficjalnie zaprezentuje się jako gospodarz ŚDM w Krakowie. Również we wtorek działać zacznie Centrum Powołaniowe i rozpocznie się Festiwal Młodych – będą one trwały aż do piątku.


Festiwal Młodych to wydarzenia artystyczno-kulturalne z programem religijnym. Wszystko trwać będzie popołudniami i wieczorami. W ramach Festiwalu zaplanowano koncerty, wystawy, warsztaty, wydarzenia sportowe i teatralne. Przed ŚDM uruchomiona zostanie aplikacja, przez którą uczestnicy będą mogli zgłaszać swoje propozycje na Festiwal Młodych. Do tej pory propozycje można przesyłać mailowo. Swoją chęć udziału w Festiwalu zgłosili przedstawiciele kościoła z Kinszasy, Wysp Wielkanocnych i Korei oraz utalentowana Inese Sulzanoka – artystka nagrała wraz z Jurisem Vizbulisem łotewską wersję hymnu ŚDM w Krakowie. O duchowy aspekt Festiwalu Młodych zadbają wspólnoty, zgromadzenia i ruchy religijne. To właśnie w ŚDM krakowskie kościoły, place, parki, skwery i ogrody, boiska, hale, stadiony i instytucje kulturalne staną się miejscem spotkać modlitewnych oraz ewangelizacyjnych.


Na jednym z krakowskich stadionów powstanie Międzynarodowe Centrum Ewangelizacji (ICE). Wspólnoty ewangelizacyjne zaprezentują tam pokazy filmowe, tańce, teatr i pantomimę, cykle świadectw i pisanie ikon. Każda ze wspólnot ma również w programie czynną ewangelizację Krakowa.


Kolejną atrakcją będzie wydarzenie, które miało miejsce już w poprzednich edycjach ŚDM, mi.in. W Kolonii, Madrycie i Rio – Indigo Film Festiwal.
Polskich artystów reprezentować będą na swoich koncertach m.in. Darek Malejonek z zespołem oraz Arkadio – pomysłodawcy akcji „Rób to, co kochasz”. Centrum Powołaniowe to okazja do zaprezentowania swojej działalności dla zgromadzeń zakonnych, katolickich szkół i uczelni wyższych, wydawnictw religijnych, organizacji misyjnych, ruchów i wspólnot krajowych i międzynarodowych. Celem inicjatywy jest wskazanie młodym pielgrzymom przeróżnych sposobów realizacji powołania w Kościele.


W środę, czwartek i piątek odbywać się będą Katechezy. W godzinach porannych młodzież będzie spotykać się na katechezach głoszonych w różnych językach przez biskupów z całego świata. Mają one wprowadzać w tematykę XXXI ŚDM - „Błogosławieni miłosierni albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5, 7). Spotkania odbywać się będą na terenie całego miasta. Podczas katechez księża przygotują młodzież do sakramentów pokuty i pojednania, do których młodzi będą mogli przystąpić każdego dnia przed południem. Wszystkie katechezy będą zakończone Mszą św.


Papież Franciszek przyleci do Krakowa w czwartek po południu. Nabożeństwo ze słuchaniem Słowa Bożego i pierwszym przemówieniem Ojca Świętego odbędzie się na Błoniach. W piątkowy wieczór na Błoniach odbędzie się Droga Krzyżowa pod przewodnictwem Papieża. W sobotę młodzież przejdzie w pielgrzymce z Błoni na Pole Miłosierdzia (Campus Misericordiae) w podkrakowskich Brzegach, gdzie rozpocznie się czuwanie z Ojcem Świętym. W niedzielę odprawiona zostanie Msza Posłania. Będzie to uroczyste podsumowanie ŚDM - moment kulminacyjny wszystkich spotkań. Podczas tej Eucharystii Papież "pośle młodych na cały świat". Na sam koniec Franciszek tradycyjnie ogłosi miejsce i datę kolejnych Światowych Dni Młodzieży.


Na niedzielne popołudnie zaplanowano spotkanie Franciszka z wolontariuszami. ŚDM będą także ważnym wydarzeniem kulturalnym. Podczas wielu wydarzeń pielgrzymi z różnych zakątków globu będą mogli nie tylko poznać kulturę polską, lecz także zaprezentować własną. Już teraz odbywa się szereg wydarzeń poprzedzających ŚDM. Na motto tych przedsięwzięć wybrano słowa Jana Pawła II: "Kultura jest narzędziem zrozumienia i solidarności". Przykładowo 2 kwietnia w Tauron Arena Kraków odbędzie się koncert "Polska 1050" - wyjątkowe wydarzenie, którego celem jest przedstawienie w sposób nowoczesny historii naszego kraju od chrztu w 966 r. aż do obecnych czasów, kiedy przygotowujemy się do spotkania młodych z całego świata z papieżem Franciszkiem.


Planowane jest dynamiczne, nowoczesne widowisko na światowym poziomie z udziałem ok. 300 artystów.


Około 20 lipca do polskich diecezji przybywać zacznie młodzież z całego świata. Przygotowywany dla niej program przewiduje m.in. warsztaty muzealne, pokazy regionalnej sztuki i rzemiosł, przedstawienia plenerowe, inscenizacje historyczne i międzynarodowe dyskusje o tradycjach i kulturach.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć