Warszawa

Co zrobić, aby dziecko czuło się dobrze podczas pierwszej wizyt w termach lub na basenie?

Co zrobić, aby dziecko czuło się dobrze podczas pierwszej wizyt w termach lub na basenie?

Pierwsza wizyta w termach czy na basenie jest stresującym przeżyciem zarówno dla dziecka, jak i przerażonych rodziców. W ich głowach nie raz rodzi się wiele pytań, na które ciężko zaleźć odpowiedź. Jak więc sprawić aby wodna wizyta okazała się świetnym rodzinnym wyjazdem, a nie wielką katastrofą?

 

Przebywanie w wodzie dostarcza dzieciom wiele korzyści, które wpływają zarówno na ich młody i rozwijający się organizm, jak i sprawność fizyczną. Wyprawa na basen to również świetny sposób na oderwanie się rodziców od codziennych obowiązków. Mają możliwość spędzenia aktywnie czasu ze swoimi pociechami. Jeśli zależy Ci, aby rodzinny wypad do term był udany, należy najpierw sprawdzić kompleks, który chcesz odwiedzić!

 

Od czego zacząć?


Cała wyprawę warto zacząć od uzyskania podstawowych informacji, najlepiej więc zadzwoń do miejsca, które przykuło Twoją uwagę i zapytaj o najważniejsze kwestie. Przede wszystkim powinnaś wiedzieć jaka jest temperatura wody, jej głębokość,  skład oraz czy posiadanie czepka na pływalni jest obowiązkowe. Najlepsza temperatura wody dla Twojego maluszka to taka, która waha się od 30 do 34 stopni. Wybierając się na basen z dzieckiem, pamiętaj również, aby zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria. Niezwykle ważną rzeczą jest wszystko to, co zabierzemy ze sobą. Zaraz po spakowaniu stroju kąpielowego dla dziecka, włóż do torby buty z pianki lub gumy, dzięki którym dziecko nie poślizgnie się na mokrej posadzce. Okulary do pływania to kolejny element, który umili dziecku nurkowanie i sprawi, że jego oczy będą chronione przed niechcianym kontaktem z wodą i zapobiegnie nieprzyjemnemu szczypaniu. Do oswajania dziecka z basenem przydatne będą również dmuchane dodatki, takie jak piłki, czy rękawki, które pozwolą  maluszkowi na stabilniejsze utrzymanie się na wodzie.

 

Jak się zachować podczas pierwszej wizyty z dzieckiem na basenie?


Jeśli Twoje dziecko, prócz kąpieli w wannie, nie miało styczności z większym zbiornikiem wodnym, to przed Tobą utrudnione zadanie. Z pewnością musisz dać maluchowi  czas na oswojenie się z wodą, przytulaj je, uśmiechaj się, mów spokojnie i polewaj delikatnie wodą, pokazując tym samym, że jest to bezpieczna i przyjemna zabawa. Nie okazuj zdenerwowania, ponieważ od razu wpłynie to negatywnie na nastrój Twojej pociechy. Nie zmuszaj dziecka, żeby weszło do wody,  jeśli się boi. Nie zrażaj się, gdy pierwsze wyjścia na basen będą kończyły się na zabawie w brodziku bądź siedzeniu na schodkach – widocznie Twoje dziecko potrzebuje trochę więcej czasu. Co ważne, cały czas bądź czujny  i pilnuj maluszka. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj go bez opieki, bacznie je obserwuj. Jeśli wybierasz się z dwójką dzieci, dobry pomysłem jest podzielenie się odpowiedzialnością – jedna osoba dorosła opiekuje się jednym dzieckiem.

 

Co wiesz o wodach termalnych?


Jeśli zdecydowałaś się na dłuższy wyjazd np. kilkudniowy odpoczynek w górach, to warto sprawdzić, czy w pobliżu prócz basenu nie znajdują się termy. „Jest to o wiele lepsza alternatywna na rodzinny wyjazd, ponieważ prócz zabawy, jednocześnie korzystają Państwo z leczniczych wód, których skład jest zróżnicowany fizykochemicznie z niską zasadowością”- doradza Anna Ciężobka Targosz, kierownik obiektu Termy Szaflary. Woda w tamtejszych termach to bogactwo składników naturalnych, takich jak: potas, sód, magnez, wapń, żelazo czy siarkę, z których powinni korzystać dorośli, a w szczególności dzieci. ”Kąpiele w wodzie o tak bogatym składzie zmniejszają  otyłość, eliminują bezsenność, stabilizują tętno, obniżają stres, poprawiają wewnętrzną przemianę materii oraz przyspieszą rekonwalescencję po zabiegach” – podkreśla pani Anna. Jeśli Twoje dziecko miewa problemy zdrowotne i często choruje, wizyta w termach jest dobrym pomysłem, bo pomoże podnieść odporność organizmu zarówno malucha, jak i całej rodziny.  Pływanie jest też świetnym zastępnikiem rehabilitacji. Podczas uprawiania wodnych sportów angażujemy wiele mięśni, nie obciążając przy tym stawów, co korzystnie wpływa na kręgosłup oraz kształtowanie sylwetki w szczególności u dzieci.

 

Najmłodsi bardzo cenią sobie czas spędzony z obojgiem rodziców, dlatego jeśli na co dzień żyjesz w  biegu, może warto poświęcić weekend na wspólną rodzinną wycieczkę. Z pewnością uśmiech dziecka pluskającego się w wodzie zrekompensuje Ci cały trud włożony w zaplanowanie wyjazdu.
 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć