Warszawa

Czas Dzieci przestrzega przed zagrożeniami w Internecie

Czas Dzieci przestrzega przed zagrożeniami w Internecie

Nic nie działa lepiej niż profilaktyka.

Dzień bezpiecznego internetu jest obchodzony 9 lutego z inicjatywy Komisji Europejskiej. Czas Dzieci jako portal informacyjno-rozrywkowy dla rodziców i dzieci również przyłącza się do tej akcji.

 

90% młodzieży w wieku 13–15 lat korzysta z portalu Facebook (źródło: Fundacja Orange). Świadome używanie portali społecznościowych jest podstawą bezpieczeństwa w Cyber Świecie. Cyberprzemoc, szkodliwe treści, są tylko dwoma z licznych zagrożeń na które mogą być narażone dzieci i młodzież.

 

My - rodzice, musimy być świadomi zasad bezpieczeństwa. Nie możemy wymagać aby nasze dzieci znały te złote reguły, skoro sami o nich nie wiemy, lub się do nich nie dostosowujemy.

 

Zastanówmy się jakie zdjęcia umieszczamy w portalach społecznościowych?


Czy zdjęcie mojego dziecka biegającego w majteczkach po plaży wypada umieszczać na Facebooku?

 

Jaki jest zasięg zamieszczonej przeze mnie fotografii, czy faktycznie trafia tylko do moich znajomych?

 

Czy dbamy o ustawienia prywatności na Facebooku?

 

W Trójmieście są prowadzone zajęcia dla młodzieży i dorosłych odnośnie Internetu i zapobiegania zagrożeniom.

 

-Profilaktyka zagrożeń w sieci jest niesamowicie ważna- podkreśla Daria Kikoła, prezes Fundacji Ocaleni- średnia wieku pierwszego kontaktu dziecka z Internetem w Polsce to 7 lat, jednak zagadnienie cyber-zagrożeń nie zostało skutecznie wdrożone w programie nauczania. Właśnie dlatego postanowiliśmy stworzyć program „Świadomie w sieci” – nasi wolontariusze odwiedzają trójmiejskie szkoły podstawowe i gimnazja, aby przeprowadzić warsztaty m.in. na temat hejtu, cyberprzemocy, szkodliwych treści. Uczniowie, tak jak ich rodzice i nauczyciele, podkreślają ogromną potrzebę poruszania tego tematu.

 

Niebywałe połączenie telefonu i Internetu sprawia, że treści, które mogą stanowić zagrożenie rozprzestrzeniają się jeszcze szybciej.  Rodzice, tak jak nauczyciele powinni zapoznać się z działaniem wiadomości multimedialnych, forów, jak i portali społecznościowych.


Kiedyś niebezpieczne sytuacje zastraszania i szykanowania można było zauważyć prościej, chociażby na korytarzu szkolnym. Dawny hol szkoły podstawowej, bądź gimnazjum przenosi się w świat komputerów. Wejście opiekuna w ten kawałek świata dziecka jest dużo trudniejsze.

 

Jak walczyć z falą internetowego hejtu? Przede wszystkim znowu zapobiegać.

 


-Mów dziecku o zasadach prowadzenia konstruktywnych dyskusji i dawaj dobry przykład uważnego słuchania oraz używania merytorycznych argumentów zamiast inwektyw. Zmniejszaj nieufność wobec odmienności i mniejszości ucząc, że każdy człowiek w trakcie swojego życia, w jakiejś sprawie, znajduje się w mniejszości oraz, że każdy zasługuje na szacunek- mówi Zuzanna Jakowicka z Fundacji Ocaleni.


Przyjrzyjmy się naszym wypowiedziom, komentarzom. Nie chcemy aby nasze dziecko było szykanowane z jakiegokolwiek powodu, ale zadbajmy też o to, aby samo nie stało się sprawcą przemocy.

 

Mówmy dzieciom i młodzieży o tym, iż w świecie Internetu nie jesteśmy anonimowi, a słowa wystukane na klawiaturze, mogą ranić tak samo jak w realu.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć