Warszawa

Szkoła i jej wpływ na start zawodowy uczniów

Szkoła i jej wpływ na start zawodowy uczniów

Jednym z głównych zadań szkoły jest przygotowanie uczniów do dorosłego życia. Realizując swoje założenia w tym obszarze nie sposób pominąć istotnego aspektu związanego z przygotowaniem dzieci do życia zawodowego, a więc umiejętnością wyboru przez nich odpowiedniego dla siebie zawodu.

 

W szkołach poradnictwem zawodowym zwykle zajmuje się pedagog, który organizuje pogadanki i dyskusje na temat rynku pracy i planowania swojej kariery. Często młodzi ludzie mają okazję uczestniczyć w warsztatach, które w praktyczny sposób uczą ich umiejętności zarządzania swoim życiem zawodowym. Niektóre ze szkół organizują wycieczki do konkretnych zakładów pracy, gdzie młodzi ludzie mogą na własne oczy zobaczyć, jak wygląda dana branża w praktyce.

 

Szkoły korzystają także ze spotkań z doradcami zawodowymi, którzy w profesjonalny sposób przedstawiają młodzieży aktualną sytuację na rynku pracy i uczą jak podejmować słuszne wybory związane z własną karierą. Bardzo dobrą inicjatywą jest zapraszanie przedsiębiorców oraz ludzi różnych zawodów, którzy chcą opowiedzieć o swojej profesji i podzielić się ciekawymi sugestiami wynikającymi z codziennej praktyki w zawodzie. Wszystkie te inicjatywy są niezwykle cennymi lekcjami dla młodych ludzi, ponieważ dzięki nim stykają się oni z prawdziwym życiem prezentowanym za pomocą autentycznych przykładów. 


Pedagodzy w swojej pracy z dziećmi i młodzieżą powinni znaleźć czas na rozmowę z wychowankami odnośnie planowania swojej przyszłości zawodowej. Powinni uwrażliwiać młodych ludzi na możliwości, jakie daje współczesny rynek, przybliżać zawody, które nie są do końca znane oraz podawać perspektywy ich realizacji. Wiele młodzieży boryka się z dylematami dotyczącymi przyszłej szkoły czy kierunku studiów, ponieważ nie do końca zna swoje możliwości oraz specyfikę konkretnej branży.

 

Często, po latach okazuje się, że to, co w liceum wydawało się pracą marzeń, staje się jednym wielkim rozczarowaniem. Smutny jest także fakt, że bardzo niewiele osób wykonuje swój wyuczony zawód. Najczęściej ludzie pracują na stanowiskach zupełnie innych, niż te, które powinni zajmować zgodnie ze swoim wykształceniem. Idąc tym tropem można zadać pytanie, po co w takim razie robić studia, skoro po ciężkich pięciu latach nauki i tak nie pracuje się w wyuczonym zawodzie?

 

Praca z dziećmi i młodzieżą w zakresie doradztwa zawodowego powinna wychodzić od poznania samych siebie. Tylko wtedy, kiedy dzieci będą miały okazję popracować ze swoją osobowością, unikną niepewności, w postaci niewiedzy życiowej. Szkoła powinna dawać uczniom jasne i czytelne drogowskazy, dzięki którym będą oni mogli iść przez życie utartą ścieżką.

 

Jednak, aby młodzi ludzie nie błądzili w swoim życiu edukacyjnym, a później zawodowym muszą jasno sprecyzować swoje cele i dążenia. Muszą umieć określić czego naprawdę chcą i co sprawia im radość. Powinni rzetelnie ocenić swoje możliwości i szanse, a następnie przełożyć je na rynek pracy. Nie można działać po omacku, bo kiedy nie wie się dokąd zmierza, można zabrnąć w ślepy zaułek. Aby tego uniknąć  nauczyciele, wychowawcy i pedagodzy powinni dołożyć wszelkich starań w przygotowaniu młodzieży do mądrych życiowych wyborów. Nie jest to zadanie łatwe i wymaga dużo cierpliwości, trudu i pracy.

 

Przygotowanie młodych ludzi do wybierania obszarów zawodowych i dróg dalszego kształcenia jest jednym z najważniejszych celów wychowawczych szkoły.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć