Warszawa

Na czym polega dieta bezglutenowa?

Na czym polega dieta bezglutenowa?

Dieta bezglutenowa, jak sama nazwa wskazuje, to dieta która polega na całkowitym wykluczeniu z jadłospisu glutenu. Jeśli zatem mamy unikać glutenu, to trzeba wiedzieć czym on jest i w jakich produktach się znajduje.

 

Gluten to nic innego, jak specyficzna grupa białek pochodzenia roślinnego, występujących w dużych ilościach w ziarnach zbóż. Pod pojęciem glutenu kryją się więc gluteina i gliadyna obecne w pszenicy, hordeina znajdująca się w jęczmieniu, sekalina występująca w życie oraz awenina obecna w owsie.

 

Dla kogo jest dieta bezglutenowa?

 

Dieta bezglutenowa jest adresowana głównie do osób cierpiących na alergię na gluten oraz celiakię. Bardzo istotne jest zróżnicowanie tych dwóch schorzeń i prawidłowa ich diagnoza.

 

Alergia na gluten jest obok nietolerancji laktozy jedną z najczęściej występujących alergii pokarmowych. Jej objawy zmieniają się w zależności od wieku i w większości przypadków całkowicie ustępują. U dzieci przeważnie przyjmują postać atopowego zapalenia skóry, rzadziej pojawiają się dolegliwości pokarmowe. U dorosłych alergia na gluten objawia się w formie pokrzywki, biegunki, a w skrajnych przypadkach obrzęku naczyniowego lub wstrząsu anafilaktycznego (więcej o alergii na gluten możesz dowiedzieć się z lektury strony http://slimeria.pl/diety/ ).

 

Z kolei celiakia jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym, w przebiegu której organizm wytwarza przeciwciała skierowane przeciwko glutenowi. W wyniku tych procesów dochodzi do uszkodzenia, a nawet całkowitego zniszczenia kosmków jelitowych, za pośrednictwem których organizm wchłania substancje odżywcze obecne w pokarmie. Celiakia objawia się szeroko pojętymi problemami gastrycznymi, począwszy od bólów brzucha, przewlekłych wzdęć, a skończywszy na biegunkach oraz spadku masy ciała.

 

 

Co można jeść będąc na diecie bezglutenowej?

 

Będąc na diecie bezglutenowej nie można spożywać ziaren pszenicy, żyta, owsa i jęczmienia, ale także produktów z nich otrzymywanych takich, jak kasza, płatki, mąka, otręby, pieczywo czy makarony. Z kolei bez żadnych obaw można jeść produkty z mąki gryczanej, kukurydzianej, sojowej, ryżowej, amarantusa, komosy ryżowej czy prosa, gdyż ziarna tych zbóż nie zawierają glutenu. W jadłospisie mogą także znaleźć się siemię lniane, ziarna słonecznika, soczewica, ciecierzyca czy orzechy.
 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć