Warszawa

Które zabawki są eko?

Zabawki – nieodłączny element w życiu każdego dziecka – wspierają rozwój od pierwszych miesięcy życia, ćwiczą koncentrację, zabijają nudę, integrują, uczą szacunku do rzeczy oraz cierpliwości. Producenci i konstruktorzy zabawek prześcigają się w coraz to nowszych formach, materiałach i technologiach. W sklepach z zabawkami półki uginają się od kolorowych pudełek, w których znaleźć można kreatywne klocki, płaczące lalki, elektroniczne zwierzątka reagujące na dotyk i głos. Wybór jest ogromny, ale które z nich są rzeczywiście dobre dla naszych dzieci?

 

 

Z pewnością wielu z was spotkało się z określeniem „zabawki ekologiczne”. Są to takie zabawki, które w żaden sposób nie zagrażają środowisku, zostały wykonane z poszanowaniem praw człowieka oraz z myślą o bezpieczeństwie ich przyszłych właścicieli. Wykonane są zazwyczaj z naturalnych materiałów, których pozyskanie nie zakłóca równowagi naszej planety i które mogą zostać poddane recyklingowi. Co ważne, również opakowania zabawek są ekologiczne, ograniczone do niezbędnego minimum i łatwe do przetworzenia.

Pamiętaj! Zepsute lub niepotrzebne zabawki elektroniczne to elektrośmieci. Nie wolno wyrzucać ich do kosz z innymi odpadami. Należy je zutylizować w odpowiedni sposób.

 

W przeszłości, wytwarzane z drewna klocki, domki dla lalek, materiałowe lalki-szmacianki i inne zabawki naszych dziadków, dzięki naturalnym surowcom były bezpieczne zarówno dla zdrowia ludzi, jak i dla środowiska naturalnego. Dziś co trzeci rodzic ma obawy co do bezpieczeństwa produktów dla dzieci. Nic dziwnego – wciąż słyszymy doniesienia o niepokojących wynikach kontroli zabawek. Testy pokazują, że zabawki mogą zawierać groźne substancje rakotwórcze albo nie spełniać norm bezpieczeństwa. Dlatego warto przed kupnem zabawki sprawdzić, czy jest ona wykonana z bezpiecznych, ekologicznych materiałów, które nie zrobią krzywdy naszym dzieciom.

 

Kiedyś zabawki służyły dzieciom przez lata. Każde uszkodzenie było na bieżąco reperowane lub zszywane. Dziś uszkodzona zabawka wyrzucana jest do śmieci. Na jej miejsce przychodzą nowe, modne w danym sezonie zabawki, by po chwili trafić znowu do kosza na śmieci, a następnie na wysypisko. Starajmy się zatem wybierać zabawki ponadczasowe, wyjątkowe, piękne i praktyczne. Nie kierujmy się chwilową modą.

 

Materiałem ekologicznym do produkcji zabawek jest przede wszystkim drewno. Z niego wykonuje się klocki, puzzle, układanki, różnego rodzaju figurki lub pojazdy. Równie bezpieczna jest bawełna organiczna. Po zabarwieniu naturalnymi barwnikami, można z niej wyprodukować przytulanki i maty edukacyjne. Popularnym materiałem jest również karton, który daje szerokie pole do kreatywnej zabawy. Można z niego stworzyć dużych rozmiarów pałac księżniczki albo auto, które dziecko samodzielnie ozdobi. Mniej popularnymi materiałami ekologicznymi wykorzystywanymi przez producentów zabawek są len, wełna i bambus.

 

W wielu miejscach (np. szkołach, kawiarniach dla dzieci) istnieją kąciki wymiany niepotrzebnych zabawek. Można tam przynieść zabawkę lub książeczkę, która znudziła się dziecku i wymienić ją na inną. Jeśli w Twoim mieście nie ma takiego miejsca – zachęcamy do stworzenia go samemu w pobliskiej szkole, bibliotece lub domu kultury.

 

Co, poza bezpieczeństwem, może nas przekonać do zakupu ekologicznej zabawki? Przede wszystkim ich funkcja edukacyjna. Ekologiczne zabawki często przypominają te z przed lat, które do spełnienia swojej funkcji potrzebowały przede wszystkim wyobraźni i kreatywnego myślenia dziecka. Są zatem niezastąpionym źródłem inspiracji dla dzieci i rodziców. Prostota, estetyka wykonania i unikalność tych przedmiotów sprawiają, że dziecko rozwija swoje poczucie piękna i wyrabia dobry gust.


Warto również już od najmłodszych lat uczyć dzieci, jak ważna jest troska o środowisko naturalne i co my sami możemy zrobić, by chronić naszą planetę przed zanieczyszczeniami.
 


Artykuł pochodzi z kwartalnika edukacji ekologicznej MiniLO&Aniela nr 12 pt. Zabawki ekologiczne

 

www.minilo.org   

www.facebook.com/minilo.aniela

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć