Warszawa

Jak dbać o podrażnioną skórę dzieci i niemowląt?

Jak dbać o podrażnioną skórę dzieci i niemowląt?

Skóra niemowląt i małych dzieci jest niezwykle wrażliwa i delikatna. Jest też cienka, więc gdy zostanie podrażniona wskutek np. reakcji alergicznej, może dojść do jej uszkodzenia, które powoduje u dziecka dyskomfort, a nawet bywa bolesne. Troszcząc się o skórę malucha sięgamy po specjalne produkty, przy czym są to nie tylko hipoalergiczne kremy czy delikatne kosmetyki do kąpieli, ale również sprawdzone i bezpieczne proszki do prania. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza, jeśli nasze dziecko cierpi z powodu zmian skórnych.

 

 

Zmiany o podłożu alergicznym

Przyczyn problemów skórnych u dzieci jest wiele. Uszkodzenia przewlekłe, wywołane alergią czy zapaleniem, mogą być dla malucha bardzo przykrą dolegliwością. Najczęściej spotykaną u dzieci dermatozą jest ta związana z atopowym zapaleniem skóry (AZS). Zwykle pojawia się u maluchów do 3 roku życia, a powoduje ją alergia pokarmowa – w tym przypadku uczulenie na białko mleka krowiego. AZS objawia się swędzeniem, zarumienieniem i suchością skóry, na której powstają grudki lub pęcherzyki. Dziecko bywa rozdrażnione i niespokojne, mogą pojawić się też zaburzenia snu. Atopowe zapalenie skóry dotyczy głównie policzków, skóry głowy, zgięć łokci i kolan, ale czasami zmiany pojawiają się na całym ciele. Leczenie obejmuje wykluczenie z diety uczulających produktów oraz zabezpieczenie uszkodzonej skóry. Alergie skórne u dzieci mogą wywoływać również inne czynniki, takie jak kosmetyki czy proszek do prania. Dlatego tak ważne jest stosowanie bezpiecznych i sprawdzonych produktów.

 

Łojotokowe zapalenie skóry
Inną dermatozą, równie nieprzyjemną, jest dziecięce łojotokowe zapalenie skóry. Często spotykane u niemowląt, zwykle mija samoistnie po kilku tygodniach, ale w tym czasie podrażniona skóra wymaga naszej opieki. Łojotokowe zapalenie skóry powoduje zaburzenie pracy gruczołów łojowych. Zmiany pojawiają się w obrębie skóry głowy pod postacią, tzw. ciemieniuchy. Mogą jednak rozprzestrzenić się na czoło, szyję, tułów, a nawet kończyny. Na ciele obserwujemy wtedy czerwone grudki, zaczerwienienia i łuszczenie się skóry. Zaniedbane łojotokowe zapalenie skóry może doprowadzić do rozległego stanu zapalnego, nadżerek lub zakażenia.

 

Jak chronić wrażliwą skórę?
Uszkodzenia skóry lub wysypkę u dziecka może spowodować zwykłe otarcie czy przegrzanie. Lecz nawet wtedy podrażniony naskórek wymaga specjalnej troski. Po pierwsze dlatego, aby leczenie zmian skórnych przebiegało szybko i bez powikłań, a po drugie – by dziecko odczuwało jak najmniejszy dyskomfort związany z tymi przykrymi dolegliwościami. Miękkie ubranka z delikatnych, naturalnych tkanin oraz hipoalergiczne, łagodne kosmetyki to najlepsze rozwiązanie. Również produkty, których używamy do prania powinny być bezpieczne. Proszki i płyny do prania Lovela możesz stosować już od pierwszych dni życia swojej pociechy. Przeznaczone są dla osób o wrażliwej skórze skłonnej dla alergii, lecz dbają nie tylko o delikatny naskórek, ale również o ubrania. Zdrowa skóra może prawidłowo spełniać swoje funkcje, dlatego nawet na co dzień warto stosować produkty ochronne. Dzięki temu maluch będzie mógł bez przeszkód odkrywać otaczający go świat.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć