Strefa rodzica » Artykuły » Bajka Małgosi. Rozmowa z aktorką Małgosią Kosik

Bajka Małgosi. Rozmowa z aktorką Małgosią Kosikpowiększ

Bajka Małgosi. Rozmowa z aktorką Małgosią Kosik

11. Grudnia ukazał się najnowszy audiobook Gosi Kosik: Bajki Małgosi. A to doskonały pretekst do spotkania i rozmowy z aktorką znaną z desek teatralnych i programów telewizyjnych!

 


CzasDzieci.pl: Pani Małgosiu, w tym roku ukazała się nowa płyta dla dzieci: Bajki Małgosi. To autorskie bajeczki nagrane w formie słuchowiska, które przypadają do gustu i małym, i dużym. Skąd pomysł na tę płytę?

 

Małgosia Kosik: Pierwsze Bajki Małgosi wyszły w marcu 2015r,druga część ukazała się pół roku później, zaledwie kilka dni temu. A to najlepszy dowód na to, że jest zapotrzebowanie na słuchowiska, które pobudzają wyobraźnię dziecka.
Propozycja, żebym napisała własne bajeczki, padła od Witolda Karolaka-
wydawcy, producenta i kompozytora w jednej osobie. To on mnie zmobilizował
do tego, żebym spróbowała własnych sił w tej dziedzinie. Efekt mnie zaskoczył i uważam, że duża w tym  zasługa dodanych dźwięków właśnie przez Witolda . Melodie, efekty dźwiękowe: szum lasu, śpiew ptaków, deszcz, burza to cudowne uzupełnienie napisanych bajek i wielka siła tego projektu. To niesamowite, jak bardzo dźwięki oddziałują na dzieci, jak kształtują ich wyobraźnię.

 


CzasDzieci.pl: Bajki Małgosi w mig podbiły serca maluchów. Co jest w tych bajeczkach takiego, że najmłodsi nie mogą im się oprzeć?

 

Małgosia Kosik:  Bajki Małgosi oprócz tego, że ukazały się na płytach, są też wgrane w lampkę nocną Króliczka Alilo. Przed snem prawie każde dziecko domaga się od rodzica opowiedzenia bajki. Niestety, nie każdy rodzic ma wenę twórczą i tę umiejętność, by z głowy, szybko, spontanicznie, na poczekaniu, wymyślić historię, która malucha porwie. Nie każdy też umie wrócić do bajki opowiedzianej kilka dni temu i odtworzyć ją raz jeszcze: tak jak życzyłoby sobie tego dziecko. Jeśli bajki są nagrane, jest możliwość wielokrotnych powtórzeń.

 

Sama pamiętam bajki z płyt analogowych i kaset magnetofonowych ,znam je na pamięć, bardzo je lubiłam. Chyba nie jest to tylko kwestia konkretnie moich bajek, że są tak bardzo lubiane przez dzieci. Ogólnie bajki cieszą się powodzeniem.

 

Czytając czy opowiadając dziecku bajki, wprowadzamy je w świat kompletnie mu nieznany i fascynujący : tam, gdzie ryby, ptaki, owady mówią ludzkim głosem,. Ten świat jest pełen  magii, tajemnicy. To dziecięca ciekawość powoduje, że maluchy nie chcą z tego świata wychodzić, że chcą bajek słuchać.

 

 

CzasDzieci.pl: Ten rok jest dla Pani bardzo pracowity: nowa płyta, nowe klipy, nowe piosenki na płytę DJ MIKI HITY. Co było dla Pani największym
wyzwaniem?

 

Gosia Kosik: To prawda, to był pracowity rok .Koncerty, prowadzenie eventów, pisanie nowych piosenek, bajek , nagrywanie ich. Jednak największym wyzwaniem dla mnie było zrobienie pierwszych teledysków animowanych od A do Z. Od ilustracji przez animacje, po reżyserię i scenariusz. Z Pawłem
Kozłowskim uczyliśmy się tworzenia animowanych teledysków od podstaw.
Wymagało to od nas dużej cierpliwości, nauki oprogramowania, nakładów
finansowych, uruchomienia wyobraźni. Ale opłaciło się bo dzieciom się podoba
Kilka klipów jednak zamówiłam u profesjonalistów, bo zapotrzebowanie jest duże, a my jako początkujący animatorzy nie nadążaliśmy z produkcją.

 

 

CzasDzieci.pl: Dźwięki, melodie, muzyka w ogóle, mają ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka. Ważne jednak, aby sięgać po muzykę odpowiednią, dobrą,

jakościową, dedykowaną najmłodszym. Dlaczego to takie ważne?

 

Małgosia Kosik: A co Pani zdaniem jest dobrą muzyką? Dobra muzyka to pojęcie względne. Śmiać mi się chce z tych odgórnych ram, wedle których muzyka klastyczna jest piękna i potrzebna, a gatunek dance i disco polo to tandeta. Okazuje się , że każde dziecko, które słyszy muzykę disco polo podryguje, śmieje się i jest szczęśliwe- nawet jak ma zaledwie rok i nic nie rozumie z tych piosenek i ich przekazu.

 

Wydaje mi się , że wszystkie dźwięki dla dziecka są dobre i potrzebne , zarówno te klasyczne jak i rytmy disco. Wszystkie  dźwięki   wzbogacają rozwój dziecka.

 

Problemem w tych piosenkach z gatunku disco polo jest przekaz tekstowy. Kiedy dziecko już rozumie, o czym jest piosenka, to dobrze by było, żeby te teksty coś wnosiły w jego życie, uczyły, bawiły, żeby nie były głupie czy po prostu źle stylistycznie napisane.


Jakość przekazu dźwiękowego zawsze była ważna, zwłaszcza dla dzieci ze słuchem absolutnym, kiedy każde nieczystości czy szmery są wychwytywane przez wrażliwe uszy dziecka uzdolnionego muzycznie.
Dla dzieci trzeba robić po prostu dokładnie i ładnie


CzasDzieci.pl: Czytelnicy portalu CzasDzieci chętnie korzystają z podpowiedzi, jak ciekawie i z sensem spędzać czas z pociechą. A co Pani lubi robić w wolnym
czasie? Jak spędzacie wspólnie czas?

 

Małgosia Kosik: My z Natalką od wczesnych lat lubimy rysować, malować, kleić. Zdecydowanie wybieramy plastyczne i manualne zajęcia. Widzę też , że lubi gotować ze mną i oglądać bajki, które komentuje na bieżąco i przeżywa. Lubi też wybiegać się z koleżankami, więc place zabaw nie są nam obce. Powoli wprowadzam ją w teatr i imprezy organizowane dla dzieci,

gdzie jest wiele atrakcji.

 

CzasDzieci.pl: Bardzo dziękuję za rozmowę.

 

Z Małgosią Kosik rozmawiała Ania Hacuś - Krawczyk


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Marry Poppins powraca - muzyka filmowa więcej » x
Zobacz » Artykuły
Marry Poppins powraca - muzyka filmowa

Marry Poppins powraca - muzyka filmowa

Disneyowski sequel ?Mary Poppins powraca? to musicalowa podróż przedstawiająca magiczne przygody najsłynniejszej niani na świecie! więcej »
Bajki czytane - Nowy album dla najmłodszych

Bajki czytane - Nowy album dla najmłodszych

Klasyki bajek w postaci opowieści audio! Przejdź się wspólnie na spacer z Czerwonym Kapturkiem do babci, popływaj w morzu z Małą Syrenką, zatańcz walca z Piękna i Bestią! więcej »
Królowa Śniegu: Po drugiej stronie lustra
Patronat CzasDzieci.pl

Królowa Śniegu: Po drugiej stronie lustra

W świecie rządzonym przez czary, Gerda jest jedną z niewielu osób pozbawionych magicznych zdolności. Choć fakt ten stale komplikuje jej życie, bohaterka nie podaje się i dzielnie pomaga rodzinie w prowadzeniu magicznego sklepiku z zaklęciami... więcej »
Zamiast sałaty jedz zimą kiełki

Zamiast sałaty jedz zimą kiełki

Skończyły się już zielone liście z grządki... Kto nie ma ochoty na pryskane produkty z uprawy hydroponicznej, które są zimą sprzedawane z mylną nazwą "sałata", temu można polecić kiełki. Ich przewaga nad innymi warzywami polega na tym, że można je uprawiać przez cały rok. więcej »
Świnka Peppa i Wielka Niespodzianka. Udane urodziny Peppy
Patronat CzasDzieci.pl

Świnka Peppa i Wielka Niespodzianka. Udane urodziny Peppy

W Operze Śląskiej w Bytomiu po raz pierwszy w Polsce odbył się spektakl Świnka Peppa i Wielka Niespodzianka. Zgromadzone na widowni dzieci przeniosły się w świat dobrze znany z popularnej kreskówki. więcej »
Wędrówki z Dinozaurami - spektakularne widowisko

Wędrówki z Dinozaurami - spektakularne widowisko

Będziesz mieć możliwość podziwiania historii dinozaurów, które żyły nawet ponad 200 milionów lat temu, m.in. podczas wędrówki kontynentów. Podczas show poznamy stworzenia żyjące głównie w epoce triasu i epoce jurajskiej. więcej »
Bezpieczeństwa uczę się z Kolejowym ABC

Bezpieczeństwa uczę się z Kolejowym ABC

Urząd Transportu Kolejowego wprowadza akcję "Kolejowe ABC". Towarzyszy jej szereg działań, mających na celu uświadomienie dzieci o zagrożeniach i nauczenia ich bezpiecznych zachowań. więcej »
Ubezpieczenia ważne także dla dzieci

Ubezpieczenia ważne także dla dzieci

W nasze życie na stałe wpisane jest ryzyko. A ponieważ na wiele sytuacji nie mamy wpływu i nie możemy się uchronić przed zdarzeniami. więcej »
Psiechadzka - rodzinna gra planszowa o psio-ludzkiej przyjaźni

Psiechadzka - rodzinna gra planszowa o psio-ludzkiej przyjaźni

Gra zabierze Cię na pełen przygód spacer z psim przyjacielem. W pudełku znajdziesz dwie plansze: SPACER Z PSEM i SPACER Z CZŁOWIEKIEM... więcej »
Wcześniaki - mali wielcy bohaterowie!

Wcześniaki - mali wielcy bohaterowie!

Narodziny dziecka to powód do radości dla całej rodziny. Szczególnej troski od swoich najbliższych wymagają maleństwa urodzone po 22. tygodniu życia. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Wspólne czytanki na dobranoc powinny stanowić obowiązkowy punkt w harmonogramie dnia każdej rodziny. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego, przedstawiamy korzyści płynące z czytania maluchom przed...  

Wideorecenzja na Czasie

Niemożliwi detektywi

Niemożliwi detektywi

Wszystkich fanów detektywistycznych historii zapraszamy do obejrzenia naszej nowej wideorecenzji!  

W domu z dzieckiem

Boże Narodzenie1 Prezenty1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018