Strefa rodzica » Artykuły » Bajka Małgosi. Rozmowa z aktorką Małgosią Kosik

Bajka Małgosi. Rozmowa z aktorką Małgosią Kosikpowiększ

Bajka Małgosi. Rozmowa z aktorką Małgosią Kosik

11. Grudnia ukazał się najnowszy audiobook Gosi Kosik: Bajki Małgosi. A to doskonały pretekst do spotkania i rozmowy z aktorką znaną z desek teatralnych i programów telewizyjnych!

 


CzasDzieci.pl: Pani Małgosiu, w tym roku ukazała się nowa płyta dla dzieci: Bajki Małgosi. To autorskie bajeczki nagrane w formie słuchowiska, które przypadają do gustu i małym, i dużym. Skąd pomysł na tę płytę?

 

Małgosia Kosik: Pierwsze Bajki Małgosi wyszły w marcu 2015r,druga część ukazała się pół roku później, zaledwie kilka dni temu. A to najlepszy dowód na to, że jest zapotrzebowanie na słuchowiska, które pobudzają wyobraźnię dziecka.
Propozycja, żebym napisała własne bajeczki, padła od Witolda Karolaka-
wydawcy, producenta i kompozytora w jednej osobie. To on mnie zmobilizował
do tego, żebym spróbowała własnych sił w tej dziedzinie. Efekt mnie zaskoczył i uważam, że duża w tym  zasługa dodanych dźwięków właśnie przez Witolda . Melodie, efekty dźwiękowe: szum lasu, śpiew ptaków, deszcz, burza to cudowne uzupełnienie napisanych bajek i wielka siła tego projektu. To niesamowite, jak bardzo dźwięki oddziałują na dzieci, jak kształtują ich wyobraźnię.

 


CzasDzieci.pl: Bajki Małgosi w mig podbiły serca maluchów. Co jest w tych bajeczkach takiego, że najmłodsi nie mogą im się oprzeć?

 

Małgosia Kosik:  Bajki Małgosi oprócz tego, że ukazały się na płytach, są też wgrane w lampkę nocną Króliczka Alilo. Przed snem prawie każde dziecko domaga się od rodzica opowiedzenia bajki. Niestety, nie każdy rodzic ma wenę twórczą i tę umiejętność, by z głowy, szybko, spontanicznie, na poczekaniu, wymyślić historię, która malucha porwie. Nie każdy też umie wrócić do bajki opowiedzianej kilka dni temu i odtworzyć ją raz jeszcze: tak jak życzyłoby sobie tego dziecko. Jeśli bajki są nagrane, jest możliwość wielokrotnych powtórzeń.

 

Sama pamiętam bajki z płyt analogowych i kaset magnetofonowych ,znam je na pamięć, bardzo je lubiłam. Chyba nie jest to tylko kwestia konkretnie moich bajek, że są tak bardzo lubiane przez dzieci. Ogólnie bajki cieszą się powodzeniem.

 

Czytając czy opowiadając dziecku bajki, wprowadzamy je w świat kompletnie mu nieznany i fascynujący : tam, gdzie ryby, ptaki, owady mówią ludzkim głosem,. Ten świat jest pełen  magii, tajemnicy. To dziecięca ciekawość powoduje, że maluchy nie chcą z tego świata wychodzić, że chcą bajek słuchać.

 

 

CzasDzieci.pl: Ten rok jest dla Pani bardzo pracowity: nowa płyta, nowe klipy, nowe piosenki na płytę DJ MIKI HITY. Co było dla Pani największym
wyzwaniem?

 

Gosia Kosik: To prawda, to był pracowity rok .Koncerty, prowadzenie eventów, pisanie nowych piosenek, bajek , nagrywanie ich. Jednak największym wyzwaniem dla mnie było zrobienie pierwszych teledysków animowanych od A do Z. Od ilustracji przez animacje, po reżyserię i scenariusz. Z Pawłem
Kozłowskim uczyliśmy się tworzenia animowanych teledysków od podstaw.
Wymagało to od nas dużej cierpliwości, nauki oprogramowania, nakładów
finansowych, uruchomienia wyobraźni. Ale opłaciło się bo dzieciom się podoba
Kilka klipów jednak zamówiłam u profesjonalistów, bo zapotrzebowanie jest duże, a my jako początkujący animatorzy nie nadążaliśmy z produkcją.

 

 

CzasDzieci.pl: Dźwięki, melodie, muzyka w ogóle, mają ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka. Ważne jednak, aby sięgać po muzykę odpowiednią, dobrą,

jakościową, dedykowaną najmłodszym. Dlaczego to takie ważne?

 

Małgosia Kosik: A co Pani zdaniem jest dobrą muzyką? Dobra muzyka to pojęcie względne. Śmiać mi się chce z tych odgórnych ram, wedle których muzyka klastyczna jest piękna i potrzebna, a gatunek dance i disco polo to tandeta. Okazuje się , że każde dziecko, które słyszy muzykę disco polo podryguje, śmieje się i jest szczęśliwe- nawet jak ma zaledwie rok i nic nie rozumie z tych piosenek i ich przekazu.

 

Wydaje mi się , że wszystkie dźwięki dla dziecka są dobre i potrzebne , zarówno te klasyczne jak i rytmy disco. Wszystkie  dźwięki   wzbogacają rozwój dziecka.

 

Problemem w tych piosenkach z gatunku disco polo jest przekaz tekstowy. Kiedy dziecko już rozumie, o czym jest piosenka, to dobrze by było, żeby te teksty coś wnosiły w jego życie, uczyły, bawiły, żeby nie były głupie czy po prostu źle stylistycznie napisane.


Jakość przekazu dźwiękowego zawsze była ważna, zwłaszcza dla dzieci ze słuchem absolutnym, kiedy każde nieczystości czy szmery są wychwytywane przez wrażliwe uszy dziecka uzdolnionego muzycznie.
Dla dzieci trzeba robić po prostu dokładnie i ładnie


CzasDzieci.pl: Czytelnicy portalu CzasDzieci chętnie korzystają z podpowiedzi, jak ciekawie i z sensem spędzać czas z pociechą. A co Pani lubi robić w wolnym
czasie? Jak spędzacie wspólnie czas?

 

Małgosia Kosik: My z Natalką od wczesnych lat lubimy rysować, malować, kleić. Zdecydowanie wybieramy plastyczne i manualne zajęcia. Widzę też , że lubi gotować ze mną i oglądać bajki, które komentuje na bieżąco i przeżywa. Lubi też wybiegać się z koleżankami, więc place zabaw nie są nam obce. Powoli wprowadzam ją w teatr i imprezy organizowane dla dzieci,

gdzie jest wiele atrakcji.

 

CzasDzieci.pl: Bardzo dziękuję za rozmowę.

 

Z Małgosią Kosik rozmawiała Ania Hacuś - Krawczyk


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Co robić kiedy dziecko kaszle? Skuteczne sposoby... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Co robić kiedy dziecko kaszle? Skuteczne sposoby na kaszel u dzieci

Co robić kiedy dziecko kaszle? Skuteczne sposoby na kaszel u dzieci

U dzieci najczęściej pojawiają się katar i kaszel, które choć nie zawsze zwiastują poważne choroby, potrafią być wyjątkowo uciążliwe. Powody do niepokoju budzi jednak zwłaszcza kaszel, zarówno ten suchy jak i mokry. więcej »
13 zachowań, których unikają silni psychicznie rodzice

13 zachowań, których unikają silni psychicznie rodzice

Wychowywanie silnych psychicznie dzieci, które są przygotowane do podejmowania wyzwań w realnym świecie, wymaga od rodziców unikania niektórych zachowań, podpowiada psychoterapeutka i autorka książek. więcej »
Zabawki wspierające integrację sensoryczną, które można wykonać w domu

Zabawki wspierające integrację sensoryczną, które można wykonać w domu

Dzieci do 5 lat
Zebraliśmy kilkanaście rodzicielskich pomysłów na zabawki sensoryczne. Wspierają rozwój dotyku, a co za tym idzie integracji sensorycznej, tak istotnej we wszystkich czynnościach i zadaniach. więcej »
Czy istnieje lekarstwo na otyłość i choroby cywilizacyjne?

Czy istnieje lekarstwo na otyłość i choroby cywilizacyjne?

Już niewielka zmiana codziennych przyzwyczajeń może uchronić dziecko przed otyłością i chorobami cywilizacyjnymi. więcej »
Przez otyłość do "zdrowego odżywiania" - Historia 16 letniej Oli

Przez otyłość do "zdrowego odżywiania" - Historia 16 letniej Oli

Przeczytajcie historie Oli, jej mama poprosiła o pomoc specjalistów. więcej »
"Kuba i Kanga" - przyjaźń na krańcu świata

"Kuba i Kanga" - przyjaźń na krańcu świata

"Kuba i Kanga" to wzruszająca opowieść o spotkaniach, które zmieniają nas na zawsze. Stworzyła ją Ursula Dubosarsky uznawana za jedną z czołowych australijskich autorek dla dzieci i młodzieży... więcej »
Czytanie to recepta na wyważony dialog społeczny! Pierwsza akcja upowszechniania czytania pod patronatem Ministra Zdrowia!
Patronat CzasDzieci.pl

Czytanie to recepta na wyważony dialog społeczny! Pierwsza akcja upowszechniania czytania pod patronatem Ministra Zdrowia!

Mniej niż 40% dorosłych Polaków czyta zaledwie jedną książkę rocznie. To dwa razy mniej niż w Czechach. Akcja "Książka na receptę. Recepta na sukces", to pierwszy krok w stronę zaangażowania neonatologów i pediatrów w popularyzację czytania. więcej »
Pierwsze podróże małego dziecka

Pierwsze podróże małego dziecka

Gdy w życiu młodych osób pojawia się niemowlę często wydaje im się, że z niektórych czynności, które dotychczas sprawiały im przyjemność trzeba będzie zrezygnować. więcej »
15 prostych upominków i dekoracji DIY na Walentynki

15 prostych upominków i dekoracji DIY na Walentynki

Jeśli chcecie sprawić bliskiej osobie niespodziankę z okazji Walentynek, zobaczcie nasze propozycje. więcej »
Książki na Czasie - Styczeń

Książki na Czasie - Styczeń

Styczeń to czas, kiedy z nadzieją wchodzimy w nowy rok, snujemy plany na przyszłość i cieszymy się z pełni zimy (szczególnie jeśli mamy ferie).
Na styczniowe poranki, popołudnia i wieczory wydawcy przygotowali nam publikacje odpowiednie dla czytelników w każdym wieku, skrzące się od emocji, pełne ciekawych informacji oraz dobrej zabawy. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Pomysły na Czasie

Zabawki wspierające integrację sensoryczną, które można wykonać w domu

Zabawki wspierające integrację sensoryczną, które można wykonać w domu

Zebraliśmy kilkanaście rodzicielskich pomysłów na zabawki sensoryczne. Wspierają rozwój dotyku, a co za tym idzie integracji sensorycznej, tak istotnej ze wszystkich czynnościach i zadaniach.  

Ferie na Czasie

Jeśli zarówno Wy, jak i dzieciaki macie ochotę na solidną dawkę śmiechu, a także wzruszające opowieści o przyjaźni, nie przegapcie nowych propozycji Multikina.  

Temat na Czasie

Poznajcie historię Oli

Poznajcie historię Oli

Ola próbowała też chyba każdej diety, jednak bez rezultatów. Była załamana: po pierwszych pozytywnych efektach waga zawsze wracała, dziewczynka potrzebowała profesjonalnej pomocy.  

Temat na Czasie

Dlaczego jestem postrzegany jako "inny"?

Dlaczego jestem postrzegany jako "inny"?

Mama Wojtka nie zdawała sobie sprawy, że konsekwencje otyłości jej syna pociągają za sobą tak poważne problemy zdrowotne i społecznościowe.  

W domu z dzieckiem

Odchudzamy dzieci1 Gry Nasza Księgarnia1 Chłopiec z burzy1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019