Warszawa

Czym skorupka za młodu nasiąknie...

Czym skorupka za młodu nasiąknie...

… tym na starość trąci. Stąd też nawyki żywieniowe wpojone we wczesnym okresie życia mają ogromne znaczenie dla przyszłego rozwoju człowieka. Co jest jedną z najważniejszych nauk dotyczących zdrowego stylu życia przekazanych w dzieciństwie? Unikanie spożywania cukrów!


Spożywanie dużych ilości cukru, zwłaszcza w połączeniu z nieaktywnym trybem życia, skutkuje wzrostem wagi, ryzykiem zachorowań na cukrzycę, chorobami serca. Wpływa też na tolerancję glukozy, poziom tłuszczu, podwyższenie cholesterolu i ciśnienia oraz stan wątroby.


Gdzie znajdziemy cukier?

 

Niestety, prawie wszędzie. Dodawany jest on do produktów spożywczych dla poprawienie ich smaku, wydłużenia czasu zdatności do spożycia lub dla zmniejszenia kosztów produkcji. Na ogół pochodzi z trzciny cukrowej lub buraków, kukurydzy, miodu, syropu klonowego. Dlatego nie wystarczy zabronić dziecku jedzenia słodyczy. Na co trzeba zwrócić uwagę, układając menu dla swojej pociechy?


Unikaj napojów gazowanych, energetycznych czy napojów owocowych i herbat w butelkach, gdyż są one jednym z głównych źródeł cukru w diecie dzieci. Zamień je na soki owocowe albo koktajle, posiadające naturalne cukry, lepiej przyswajalne przez organizm.


Czytaj etykiety

 

To, że na okładce jest napisane „light” albo „bez dodatku cukru” wcale nie znaczy, że produkt jest zdrowy. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że syrop glukozowo-fruktozowy oddziałuje na organizm podobnie jak cukier, a produkty na półkach sklepowych są wręcz przesiąknięte tym składnikiem.  Efekt jest taki, że jedzenie jogurtów, galaretek, muesli, zup w proszku, itd., przy jednoczesnym zrezygnowaniu ze słodyczy, wcale nie zmniejszy ilości spożywanego cukru.


Dlatego najlepszym wyjściem jest samodzielne gotowanie. I choć zajmuje to więcej czasu niż przygotowanie dania z półproduktów, to jeśli naprawdę chcemy zadbać o zdrowie dzieci (i swoje), to powinniśmy częściej sami gotować... I piec ciastka! Własne wypieki będą dobrą alternatywą dla słodyczy kupowanych w sklepie. Nie tylko zyskujesz świadomość, co twoje dzieci jedzą, ale możesz też wykorzystać sytuację do zrobienia ciastek z mniejszą ilością cukru (wystarczy sprawdzić na internetowych stronach kulinarnych, o ile można w przepisie zmniejszyć ilość cukru bez uszczerbku na smaku).

 

Uświadamiaj swoje dzieci


Równie ważną sprawą jest to, jak nauczysz swoje dziecko postrzegać słodycze. Wiele z nas traktuje czekoladki jako nagrodę dla dzieci za zjedzenie pożywnego posiłku. A przecież takie stawianie sprawy sprawia, że dziecko uważa ziemniaczki na talerzu za „zło konieczne”, które trzeba znieść, by móc dostać to „lepsze” jedzenie. Może lepiej na deser przygotowywać gruszki lub pieczone jabłka, a czekoladę zostawić na weekend?

 

I ostatnia sprawa – dzieci zawsze biorą przykład z dorosłych. Dlatego jeżeli chcemy uczyć ich zdrowego stylu życia, sami powinniśmy stosować się do wyżej wymienionych zasad... Przynajmniej wtedy, kiedy dzieci patrzą.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć