Warszawa

Łuszczyca - nowe metody leczenia

Łuszczyca - nowe metody leczenia

Do niedawna łuszczyca była chorobą bardzo trudną do wyleczenia, na ogól genetyczną, cechującą się reemisjami. Choroba ta wpływa poważnie na jakość życia cierpiących. Cechą łuszczycy są płaskie grudki mające tendencje do rogowacenia, pokryte nierzadko srebrzystą łuską. Łuszczyca należy do najczęstszych chorób skóry. Wyróżnia się co najmniej kilkanaście typów łuszczycy, choćby pospolitą, plackowatą i krostkową. Do najgroźniejszych należy łuszczyca stawowa (łuszczycowe zapalenie stawów), która może spowodować trwałe kalectwo.

 

Tradycyjne leczenie łuszczycy polega głównie na leczeniu doraźnym, czyli na usunięciu łusek. Do tego służą różne maści, m.in.: mocznikowa, salicylowa, solankowa oraz dziegcie.

 

Kiedy terapia ogólna zawodzi stosuje się inne preparaty, choćby: retinoidy, metotreksat, hydroksymocznik, cyklopsporynę A i antybiotyki. Jednakowoż te preparaty mogą powodować skutki uboczne.

 

Coraz częściej mówi się w leczeniu łuszczycy o terapii biologicznej, głównie za przyczyną odkryć amerykańskich naukowców. Choć proponowana przez nich metoda, przy dłuższym stosowaniu może powodować poważne skutki uboczne, nawet w postaci nowotworu. Odkryli bowiem oni, że objawy łuszczycy ustępują poprzez usunięcie białka zwanego S100A9 oraz, że inhibicja niekodującego mikroRNA, nazywanego miR-21, łagodzi objawy choroby.

 

Zatem póki co chyba nie należy zbytnio zachłystywać się tymi metodami, choć przy okazji amerykańscy naukowcy pogłębili wiedzę na temat roli genów w wypadkach zachorowań na łuszczycę.

 

Bardziej bezpieczną wydaje się propozycja innego specjalisty, który w leczeniu łuszczycy kładzie nacisk na dietę. Ów specjalista twierdzi m.in.: W menu ograniczyć należy źródła nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu, kolei warto wzbogacić ją w nienasycone kwasy tłuszczowe - pochodzące np. z tłustych ryb. Proponuje natomiast unikanie cytrusów, konserw, kofeiny, alkoholu, czekolady i glutenu, bowiem występowanie łuszczycy w dużej mierze wiąże się z osłabieniem układu odpornościowego. Zatem dieta powinna być tak komponowana by układ immunologiczny wzmocnić.

 

Dermatolog może zaproponować w leczeniu łuszczycy fototerapię, nawet solarium, ponieważ promienie ultrafioletowe zabijają limfocyty, co wstrzymuje się rozmnażanie komórek naskórka.

 

Warto jednak wszelkie działania mające powodować wstrzymanie lub leczenie łuszczycy najpierw skonsultować z dermatologiem.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć