Warszawa

Odpowiednia dieta dla mózgu

Odpowiednia dieta dla mózgu

Każdy rodzic chce, by jego pociechy były mądre i zdobywały dobre oceny w szkole. To oczywiście w dużym stopniu zależy od tego czy dziecko przykłada się do nauki. Nie bez znaczenia jest tu jednak dieta, która jeśli będzie bogata w pewne składniki, usprawni pracę mózgu.

 

Mózg jest najważniejszym narządem w organizmie człowieka. Pochłania około 20% dostarczanej do organizmu energii. Dlatego też naukowcy od lat głowią się nad tym czy to, co jemy ma wpływ na ewentualne zwiększenie naszych zdolności intelektualnych. Okazuje się, że są pewne składniki, po spożyciu których praca mózgu staje się efektywniejsza. Warto o nich pamiętać robiąc codzienne zakupy oraz w czasie przygotowywania posiłków.

 

Przez żołądek do … mądrości?

 

Aby nasz organizm funkcjonował prawidłowo należy zadbać o to, co sami jemy i podajemy dzieciom. Przede wszystkim nie należy pomijać żadnego posiłku w ciągu dnia i zadbać o to, aby żywność, którą spożywamy była jak najmniej przetworzona. Jak najczęściej zatem sięgajmy po świeże owoce i warzywa, ponieważ są cennym źródłem witamin.

 

 

 

Szczególnie dobry wpływ na pracę naszego mózgu mają:

- węglowodany złożone – będące dobrym źródłem energii. Są to m. in. wszystkie produkty pełnoziarniste, brązowy i dziki ryż, kiełki, ziemniaki.

- kwasy tłuszczowe – są cenne dla zdrowia, ponieważ odgrywają znaczącą rolę w budowaniu komórek. Warto zatem często sięgać po ryby, pestki dyni, migdały czy mięso.

- produkty bogate w lecytynę i żelazo – poprawiają pamięć i koncentrację. Jedzmy więc często orzechy (w tym także orzeszki ziemne), rośliny strączkowe, soję w różnych postaciach czy czerwone mięso.

- zielone i czerwone owoce i warzywa – te pierwsze bogate są przede wszystkim w żelazo. Drugie natomiast swój kolor zawdzięczają barwnikowi, likopenowi, który pozytywnie wpływa na nasz mózg, chroniąc go i opóźniając procesy starzenia.

- picie wody – odpowiednie nawodnienie organizmu sprawia, że jesteśmy odporniejsi na stres oraz nasz mózg pracuje sprawniej. Dlatego warto wypijać ok. 1,5 litra wody dziennie.

 

 

Jedzenie to nie wszystko. Rusz się!

 

Ćwiczenia pozytywnie wpływają na nasze zdolności intelektualne, a także pomagają pozbyć się stresu. Najlepiej ćwiczyć na świeżym powietrzu, ponieważ dzięki temu dotlenimy nasz organizm. Ponadto mózg działa jak mięsień. Im bardziej wykorzystujemy jego możliwości, tym sprawniejszy się staje. Dlatego warto od czasu do czasu zadbać o ”intelektualny aerobik”, rozwiązując łamigłówki, grając w szachy, a nawet ucząc się na pamięć.

 

Jeśli zadbamy o naszą dietę i aktywność fizyczną nasz mózg będzie pracował sprawniej i długo będziemy cieszyć się zdrowiem. Warto więc pamiętać o tym, by dobrze komponować dietę naszych pociech i dbać o to, by nie zabrakło im na co dzień ruchu. To zapewni im prawidłowy rozwój intelektualny i fizyczny.

 

Agnieszka Sęk

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć