Warszawa

Jak przygotować dziecko do szkoły?

Jak przygotować dziecko do szkoły?

Chociaż wakacje dopiero na półmetku, to nieubłaganie każdy dzień przybliża nas do rozpoczęcia roku szkolnego. Czy warto końcówkę wakacji wykorzystać na przygotowanie dziecka do nauki?


Wrześniowy początek roku to wyzwanie dla każdego ucznia. Są jednak momenty, gdy jest on jeszcze bardziej stresujący. To rozpoczęcie nauki w zerówce, pierwszej, czwartej klasie szkoły podstawowej czy w gimnazjum.

 

Idąc do zerówki dziecko zacznie mieć nowe obowiązki. Będzie uczyć się czytania, pisania, wypełniać ćwiczenia. Trzeba będzie skoncentrować się na pracy w określonym przez nauczyciela czasie.


Dobrze jest przygotować dziecko do tego momentu. Porozmawiać z nim o tym co teraz się zmieni, powiedzieć do czego przydadzą mu się nowe umiejętności (będzie mogło samodzielnie przeczytać książkę, napisać kartkę do babci, policzyć na co wystarczy kieszonkowego), czego będzie od niego oczekiwał prowadzący zajęcia (skupienia na jednej czynności, zaangażowania, może współpracy z kolegami), powiedzieć dziecku o jego prawach (może zadawać pytania gdy czegoś nie rozumie, najlepiej najpierw podnosząc do góry rękę, może prosić o więcej czasu, jeśli nie zdążyło z wykonaniem zadania), zapewnić o swoim wsparciu (zawsze może z nami porozmawiać o tym co je niepokoi, co sprawia trudność, wspólnie możemy poćwiczyć rzeczy, z którymi sobie nie radzi).


Jeśli do szkoły potrzebna będzie wyprawka – wybierzmy ją razem z dzieckiem. Na rynku jest bardzo wiele produktów szkolnych, które mogą umilić czas spędzony na nauce. Kolorowe gumki, zeszyty z ulubionymi bohaterami, pachnące pisaki, świecąca plastelina, wyginające się ołówki – dla nas to może niepotrzebne zupełnie gadżety, a dla dziecka mogą być łącznikiem pomiędzy światem zabawek, a przyborów niezbędnych żeby odrobić zadanie domowe albo wykonać pracę na zajęciach.
Pozwólmy dziecku skomponować swój ulubiony zestaw.

 

Chociaż pierwsza klasa nie wiele różni się od zerówki często może oznaczać dla dziecka zmiany. Np. szkoły. Zadbajmy o komfort dziecka w nowym miejscu. Możemy wybrać się na zwiedzanie budynku i okolicy. Wspólnie odwiedzić szkolną szatnię, łazienkę czy stołówkę.


Zapoznajmy się z harmonogramem zajęć. Zastanówmy się wspólnie z dzieckiem, jak powinno wyglądać jego drugie śniadanie. Zobaczmy gdzie dzieci jedzą posiłki i dopasujmy do miejsca zawartość śniadaniówki. Jeśli dzieci jedzą je np. w stołówce, mając dostęp do sztućców talerzyków – możemy zapakować na drugie śniadanie owocową sałatkę, albo jogurt. Jeśli dzieci jedzą je w klasie, nad stolikami przy których potem będą pracować – włóżmy do pudełka z kanapkami serwetkę jednorazową albo listek ręcznika papierowego. Zapewnijmy dziecko o naszym wsparciu niezależnie od tego z czym będzie miało problem. Porozmawiajmy co powinno zrobić kiedy przytrafi się niespodziewana sytuacja np. zapodzieje mu się jakiś przedmiot, wypisze mu się długopis, a nie ma zapasowego, zgubi się w labiryncie szkolnych korytarzy czy ktoś będzie mu dokuczał.


Kolejną ważną zmianą jest dla dziecka rozpoczęcie nauki w klasie czwartej.
Zamiast jednego nauczyciela będzie ich kilku, zmieni się sposób oceniania, zwiększy liczba przedmiotów i wymagań. Dlatego w klasie czwartej dobrze jest… nauczyć dziecko uczenia się. W pierwszych tygodniach i miesiącach może być ono zagubione i przytłoczone. Pomóżmy dziecku w zaplanowaniu co odrobić w pierwszej kolejności, co w drugiej, jak uczyć się do sprawdzianu i klasówki. Zadbajmy my wykształciło w sobie nawyk systematyczności. Jeśli jednego dnia nie ma nic zadane, to zamiast bawić się albo grać na komputerze całe popołudnie może odrobić zadania na kolejny dzień. Uniknie wtedy sytuacji, gdy na jeden wieczór skumulują się zadania z różnych przedmiotów. Uczmy dziecko ustalania priorytetów: czy ważniejsze jest zrobienie szkolnej gazetki, czy zrobienie ćwiczeń z przyrody. Możemy zasugerować dziecku wspólną naukę z kolegą lub koleżanką i sprawdzić czy jest ona bardziej efektywna niż samodzielna.


No i przede wszystkim  bądźmy dla dzieci wsparciem w każdej sytuacji, niezależnie czy rozpoczyna ono klasę szóstą czy liceum.


Zaufanie, świadomość, że zawsze mogę liczyć na mamę i tatę, że będą sprawiedliwi a kiedy trzeba staną po naszej stronie – to bardzo ważne dla każdego dziecka.

 

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem Nauka to zabawa wspierającym nowoczesną edukację i oferującym praktyczne rozwiązania dla rodziców, nauczycieli i uczniów.

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć