Warszawa

Recenzja gry planszowej WYPRAWA PO SKARB (wyd. Trefl)

Gdy pogoda nie dopisuje i zabawa w poszukiwaczy pirackich skarbów jest utrudniona przez padający deszcz, trafia się doskonała okazja do zagrania w planszówki. Na przykład w grę Wyprawa po skarb wydaną przez Trefla. Solidne pudełko z kolorową okładką przedstawiającą małpką w pirackim stroju zdecydowanie zachęca do zajrzenia do środka.

 


Gra przeznaczona jest dla 2-4 graczy w wieku od 5 roku życia, a cała rozgrywka będzie trwać około 15 min. Brzmi dobrze.


Wrażenie wizualne


Otwieramy pudełko i znajdujemy w nim 2 duże kostki, 3 pionki (pirat, małpa pirata i poszukiwacz skarbów), 7 wysp i mnóstwo żetonów z drogocennymi kamieniami. Wszystko jest bardzo kolorowe i naprawdę solidnie wykonane. Elementy gry pokryte są bardzo przyjemną w dotyku folią aksamitną i błyszczącym lakierem – całość sprawia wyjątkowe wrażenie!


Zasady


Instrukcja jest bardzo krótka i składa się niemal z samych przykładów.
Wyspy układamy w okrąg, pionki umieszczamy na trzech wyspach, a na środku stołu kładziemy stos płytek z drogocennymi kamieniami. Zadaniem graczy będzie zdobycie jak najwięcej tych skarbów.


Zasady są bardzo proste: gracz w swojej turze rzuca najpierw kostką piracką, na ściankach której znajdują się banany i szable. Jeśli wypadnie jedna lub dwie szable, przesuwamy pirata o odpowiednią liczbę wysp, a jeśli jeden lub dwa banany, to przestawiamy pionek małpy. Potem gracz rzuca drugą kostką (z cyframi 1-3) i przesuwa poszukiwacza skarbów.


Jeśli poszukiwacz zakończy swój ruch na wyspie, na której nie ma ani pirata ani pirackiej małpy, to bierze skarb. Następnie podejmuje decyzję, czy chce ponownie rzucać kostką czy nie. Ryzykuje utratę zdobytego skarbu – stanie się tak, jeśli poszukiwacz zakończy swój ruch na wyspie z piratem lub jego małpą.
Zasady są bardzo proste. Gracz za każdym razem podejmuje decyzję czy rzuca kostką kolejny raz (ryzykując utratę skarbu) czy też nie rzucać (i zabrać posiadany skarb). Zbyt zachłanni i mało ostrożni gracze szybko przekonują się, że ta ścieżka się nie opłaca.


Podsumowanie


Na pewno niewątpliwym plusem gry jest grafika i wysoki poziom produkcji. Plusem jest również to, że rodzice mogą elastycznie regulować długość rozgrywki – wystarczy zmniejszyć liczbę dostępnych skarbów. Poza tym, gra uczy umiaru i pokazuje, że zachłanność często nie popłaca.  Z pewnością gra może okazać się fajnym przerywnikiem i urozmaiceniem rodzinnego wieczoru.


Grażyna Kościelna

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć