Warszawa

Bezsenność w dziecięcym pokoju

Bezsenność w dziecięcym pokoju

konsultacja medyczna: lek. med. Ewa Wojciechowska

 

Sen jest bardzo ważny dla zdrowia każdego człowieka, dla dzieci w szczególności. Aby móc zapewnić im spokojny i zrównoważony rozwój, należy dopilnować, aby się wysypiały. Jeżeli dziecko ma kłopoty ze snem, należy skonsultować to ze specjalistą.

 

Malutki Jaś i bezsenne noce

 

Jaś nie miał kłopotów ze snem do piątego roku życia, gdy na świecie pojawiła się jego siostrzyczka. Mama poświęcała  noworodkowi dużo więcej uwagi niż synowi, a Jaś w ciągu dnia kumulował wiele trudnych emocji, przez co wieczorem nie mógł zasnąć. Nie pomagało mu  nawet to, że tata siedział przy nim wieczorami i czytał mu bajki. Chłopiec nie mógł w łóżku spokojnie leżeć i zasnąć.

 

Homeopatia pomogła Jasiowi

Rodzice chłopca poradzili się znajomej farmaceutki i zaczęli podawać mu homeopatyczne leki uspokajające, które wyciszały nadmiar emocji i sprawiały, że wieczorem był spokojniejszy. Po dwóch tygodniach stosowania leków Jaś łatwiej zasypiał. Poza tym rodzice:

 

  • ograniczyli ilość słodyczy (bo od urodzenia siostry chłopiec dostawał ich zbyt dużo),
  • nie pozwalali mu korzystać z komputera na godzinę przed planowanym pójściem spać.

 

Obie te rzeczy pomogły odzyskać spokój i ułatwiły zasypianie.

 

By być zdrowym, należy się wysypiać

 

Dr Ewa Wojciechowska, lekarz medycyny, stosujący leki homeopatyczne, opowiada:

Sen jest warunkiem prawidłowego rozwoju. Im mniejsze dziecko, tym więcej potrzebuje snu:

 

  • noworodek powinien przesypiać 16-18 godzin na dobę,
  • dziecko sześciomiesięczne około 14 godzin,
  • dopiero nastolakowi wystarczy 8 godzin snu.

 

Jak zadbać o prawidłowy komfort snu dziecka?

 

Gdy pojawiają się problemy z zasypianiem u małego dziecka warto najpierw sprawdzić, czy ma ono zapewniony komfort np.:

 

  • nie jest głodne,
  • nie ma mokrej pieluszki,
  • nie jest mu za zimno lub za gorąco.

 

Po zaspokojeniu potrzeby może zasnąć. Niektóre niemowlęta lepiej zasypiają zawinięte kocykiem, a inne lekko okryte. Pomóc może także kołysanka, a po szóstym tygodniu życia smoczek. Leki homeopatyczne są poza tym jedyną leczniczą drogą eliminacji problemu. Nie ma alternatywy dla leczenia homeopatycznego w przypadku zaburzenia snu u dzieci. Dopóty nie zostanie postawiona diagnoza, dotycząca choroby, nie należy dzieciom podawać leków chemicznych, bo zaburzenia snu mogą być przejściowe, związane z etapem rozwoju, przeżyciami itd. Lepiej skonsultować się z psychologiem.

 

Jakie są praktyki zwalczania bezsenności u dzieci

 

Wielu lekarzy wypisuje dzieciom, które mają kłopoty ze snem recepty na środki nasenne, leki antyhistaminowe, antydepresanty lub na preparaty na ADHD. Tylko po to, aby dziecko wyciszyć przed snem. Trudno oszacować zyski i straty zdrowotne w przypadku takiej terapii. Pewne jest natomiast, że leki homeopatyczne nie wywołują skutków ubocznych, a oddziałując na cały organizm pomagają dziecku uporać się zarówno z problemami emocjonalnymi, jak i uzyskać spokojny, warunkujący prawidłowy rozwój sen.  

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć