Warszawa

Zapalenie krtani u dziecka może być groźne. Jak z nim walczyć?

Zapalenie krtani u dziecka może być groźne. Jak z nim walczyć?

Ból i drapanie w gardle to bardzo częste symptomy zapalenia krtani. Choroba zazwyczaj wymaga innego leczenia niż w przypadku osób dorosłych. Jak pomóc dziecku i zminimalizować objawy infekcji?

 

Zapalenie krtani jest wywołane obrzękiem i rozwijającym się stanem zapalnym błony śluzowej, które podrażniają krtań. Często towarzyszy ono przeziębieniom i infekcjom jamy ustnej, nosa oraz gardła. Rodzice powinni jednak wiedzieć, że niekiedy zapalenie krtani występuje również jako powikłanie innych schorzeń.

 

Warto też zwrócić uwagę, że choroba może rozwijać się pod wpływem oddziaływania różnego rodzaju czynników. Podatność dziecka na infekcje mogą zwiększać alergie, nawracające stany zapalne górnych dróg oddechowych i zaburzenia hormonalne.

 

Należy również zauważyć, że przebieg zapalenia krtani u małego dziecka może mieć zdecydowanie inny przebieg niż u osoby dorosłej. Jest to spowodowane różnicami w budowie anatomicznej krtani. U maluchów jest ona mniejsza i wyżej położona. Co więcej, pod śluzówką znajduje się większa ilość tkanki łącznej, która łatwo ulega obrzękom.

 

Kiedy podejrzewać zapalenie krtani?

 

Występujące jako pierwsze objawy zapalenia krtani są nierzadko diagnozowane jako symptomy przeziębienia. Wśród najczęstszych dolegliwości wymienia się suchość i pieczenie w gardle, trudności z przełykaniem, ból, chrypka, a w niektórych przypadkach także podwyższona temperatura.

 

Objawy te bywają bardzo mylące, więc z uwagi na ryzyko powikłań nie należy ich bagatelizować. Jeśli chcemy mieć pewność, czy dziecko dopadła niegroźna infekcja, czy też przyjdzie nam walczyć z zapaleniem krtani, powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

 

Mama z dzieckiem u lekarza

 

Specjalista na podstawie rzetelnie przeprowadzonego wywiadu będzie w stanie prawidłowo zdiagnozować chorobę. W związku z tym przed wizytą przypomnijmy sobie, jakie objawy i jak długo utrzymują się u naszego dziecka. Lekarz może też zlecić wykonanie specjalistycznych badań, które mogą być niezbędne w ustaleniu rozpoznania.

 

Jak wygląda leczenie zapalenia krtani u dziecka?

 

Skuteczne leczenia zapalenia krtani u dziecka najczęściej wymaga zastosowania kuracji farmakologicznej. Zazwyczaj przepisywane są leki o działaniu rozkurczającym, odczulającym i przeciwzapalnym, przy czym warto mieć na uwadze, że konieczne może okazać się podanie antybiotyku.

 

W przypadku zapalenia krtani dobrym pomysłem będzie też zakup tabletek do ssania, np. Sebidin, które wspomagają leczenie infekcji i łagodzą towarzyszące jej objawy. Pamiętajmy jednak, że niektóre środki mogą być przyjmowane wyłącznie przez starsze dzieci. Wszelkie przeciwwskazania znajdziemy w ulotce.

 

Jeśli nie możemy podać dostępnych w aptece leków, alternatywnym rozwiązaniem mogą być inhalacje, które bez większego problemu przygotujemy w domu. W tym celu warto sięgnąć po suszone liście jeżyny, szałwii, rumianku oraz innych ziół.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć