Warszawa

Spokojnie, to tylko alergia...

Spokojnie, to tylko alergia...

Alergie pokarmowe niemowląt to schorzenie, które potrafi spędzać sen z oczu świeżo upieczonym rodzicom. Stanowią one coraz powszechniejszy problem, dotykający nawet 1 na 15 dzieci. Moment ujawnienia się alergii może być różny, w zależności od organizmu, jednak zdecydowana większość z nich pojawia się już w pierwszym roku życia malucha. Jakie zatem czynniki decydują o tym, czy nasze dziecko będzie alergikiem? Czy jesteśmy w stanie zapobiec występowaniu alergii pokarmowych?

 

Na czym polega alergia pokarmowa?

Gwałtowna, immunologiczna odpowiedź organizmu, wynikająca z kontaktu z alergenem, w tym przypadku określonym pokarmem – to, najprościej rzecz biorąc, definicja alergii pokarmowej. O tym, czy nasze maleństwo będzie alergikiem decyduje wiele czynników. Etiologia schorzenia cały czas pozostaje w kręgu zainteresowania nauki i nie do końca została jeszcze poznana. Wiadomo jednak na pewno, że problem alergii znacznie częściej dotyka dzieci z rodzin, gdzie schorzenie to występowało już wcześniej, zarówno u rodziców jak i rodzeństwa.

 

 

Jakich produktów unikać?

Do najczęstszych alergenów pokarmowych zaliczane są: mleko, ryby, jaja, orzechy, soja, zboża, skorupiaki, kakao. W przypadku niemowląt karmionych piersią, zazwyczaj konieczne jest stosowanie przez mamę diety eliminacyjnej, co oznacza unikanie w jadłospisie produktów o działaniu alergizującym. Dla dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym zalecane są produkty o odpowiedniej hydrolizie białka.

 

 

Jakie objawy powinny niepokoić?

Objawy alergii pokarmowej bywają bardzo zróżnicowane. Do najczęstszych należą: biegunka, wzdęcia, wymioty, nieżyt nosa, astma, obrzęki, pokrzywka i atopowe zapalenie skóry. Rodzice powinni mieć także świadomość, że w szczególnych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, któremu towarzyszy gwałtowny spadek ciśnienia krwi, a ponadto pokrzywka, zaburzenia krążenia oraz skurcz oskrzeli. Stan taki wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej, gdyż może stanowić bezpośrednie zagrożenie życia dziecka.

 

 

Czy mogę pomóc swojemu dziecku?

Niewątpliwie wspomniane wyżej objawy alergii pokarmowej powodują duży dyskomfort u dzieci i rodziców. Z tego względu warto zasięgnąć porady lekarskiej. Ordynacja odpowiednich leków może złagodzić uporczywe objawy, jednak nie wyleczy przyczyny. Mimo to, większość dzieci „wyrasta” z alergii przed ukończeniem 5 roku życia. Należy jednak pamiętać o pewnej ostrożności, m.in. przy wprowadzaniu stałych pokarmów. U dzieci alergicznych nowe produkty spożywcze powinny być wprowadzane do diety stopniowo, w odpowiednich odstępach czasu, umożliwiających zaobserwowanie ewentualnej reakcji alergicznej organizmu. Na początkowym etapie, przy sporządzaniu posiłków dla dziecka, warto unikać dodatku soli, cukru czy ostrych przypraw. Także sposób przygotowywania potraw jest nie bez znaczenia. Posiłki powinny być lekkostrawne, z jak najmniejszą ilością tłuszczu.  Dodatkowo karmienie piersią może stanowić naturalny czynnik ochronny, ze względu na obecność w mleku matki odpowiednich przeciwciał, zapewniających ochronę przed licznymi infekcjami. Warto upewnić się, że problem dotykający nasze dziecko to rzeczywiście alergia, a nie nietolerancja pokarmowa. Ta druga, w przeciwieństwie do alergii, nie jest związana z reakcją immunologiczną i charakteryzuje się przede wszystkim objawami ze strony układu pokarmowego, takimi jak biegunka, kolki, wzdęcia i bóle brzucha (więcej na temat nietolerancji pokarmowej na www.bebiprogram.pl ). 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć