Warszawa

Dieta w ciąży

Dieta w ciąży

Wiele kobiet w ciąży zmienia diametralnie swoje życie.
Zaczynając od stylu życia, diety, upodobań, a kończą na wymianie garderoby. Ciąża to piękny okres, aby doświadczyć pewnych rzeczy na nowo, a także móc uporządkować to na co wcześniej nie było czasu.

 

Dieta jest istotnym czynnikiem wpływającym na jakość życia i samopoczucie każdego z nas. To "paliwo", które dostarczamy każdego dnia naszemu organizmowi, przekłada się na nasze działania, tok myślenia, pracę i plany.

 

Kobiety, które spodziewają się dziecka, bądź są na etapie starań, tym bardziej muszą liczyć się z odpowiedzialnym i prawidłowym żywieniem, które wpłynie na rozwój ich przyszłego potomstwa.

 

 

Nie bój się jeść!

 

Kobiety najbardziej obawiają się, że przybędzie im kilka dodatkowych kilogramów, które będą musiały zrzucać przez kolejne miesiące po porodzie. Nie obawiaj się, że przytyjesz. Ważne, by dostarczyć Twojemu dziecku jak najwięcej potrzebnych substancji odżywczych dla prawidłowego wzrostu i rozwoju, a Ty musisz mieć siły, aby mu w tym pomóc. Zrównoważona dieta nie wpłynie znacząco na Twoją wagę, a pomoże spokojnie przejść przez kolejne miesięcy ciąży, a także okres, kiedy będziesz miała już maluszka koło siebie. W prawdzie nie zawsze uda się uniknąć problemów z zaparciami czy tez porannymi mdłościami, ale na pewno łatwiej będzie można je przetrwać i zwalczać.

 

Rozpoczynając wędrówkę na szlaku prawidłowego odżywiania się warto pamiętać o kilku prostych zasadach:

- staraj się, aby Twoje posiłki były urozmaicone, z różnych grup spożywczych. Najlepiej, aby w tygodniu pojawiły się dania z ryb, dania z mięsem, produkty.
- pamiętaj o regularnych porach spożywania posiłków. Twój organizm przyzwyczaił  się do takiego trybu jaki mu narzucisz. Zalecane jest 5 posiłków dziennie.
- jedz często, a mniej. Umiarkowanie jest ważne, aby organizm miał czas na przyswojenie wartości odżywczych oraz i prawidłowe trawienie.

unikaj cukrów prostych w swoje diecie. Ogranicz produkty typu fast-food czy też instant. A także alkoholu, kawy, czarnej herbaty, nadmiaru soli. Zastąp je zdrowymi przekąskami np. pełnoziarnistymi ciasteczkami.

- pij wodę! Nasz organizm składa się w 80% z wody. Powinniśmy wypijać przynajmniej 2 l wody dziennie, aby odpowiednio go nawodnić.

 

 

Pamiętaj o kwasie foliowym!

 

Kwas foliowy jest ważny nie tylko w okresie poprzedzającym ciążę, ale również w trakcie jej trwania. Zapobiega powstawaniu wad układu nerwowego, a także przedwczesnych porodów. 

 

Możemy go znaleźć w: zielonych warzywach i pomarańczach.Zawierają go bób, pestki słonecznika, orzechy i kiełki. W tym okresie warto wspomóc się suplementami zawierającymi większe dawki kwasu foliowego.

 

Ciążowe zachcianki

 

Przygotuj się na rewolucje Twoich kubków smakowych. Nocne wędrówki do lodówki możesz zamienić na biszkopty bądź sucharki, które będą leżały blisko Twojego łóżka. Jeśli masz ochotę na coś wysoce kalorycznego, spróbuj zjeść tego mniej, albo zastąp to zdrowymi przekąskami np. koktajlem z bananów, suszonymi owocami czy też ryżowymi waflami. Poniżej przepis na małą przekąskę.

 

Prosty do zrobienia, zdrowy smakołyk: do miski wlej 200 g naturalnego jogurtu lub kefiru, dodaj świeże truskawki, maliny lub banana. Możesz posypać mieszanką płatków owsianych z bakaliami lub pokruszonymi biszkoptami. Smacznego! 

 

 

Dieta w I trymestrze ciąży

 

To co jesz teraz jest najważniejsze! Wyklucz całkowicie alkohol ze swojej diety przez cały okres ciąży, a także w trakcie karmienia piersią. Pamiętaj o regularnych i różnorodnych posiłkach. Wprowadź dania mięsne. Zapotrzebowanie na zawarte w mięsie żelazo w czasie ciąży wzrasta dwukrotnie. Znajdziesz je w jajkach, rybach, produktach pełnoziarnistych i warzywach strączkowych (bób, soczewica), w burakach i natce pietruszki. Rezygnacja z kawy pomoże w uniknięciu problemów związanych z nadciśnieniem indukowanym ciążą.
 

Dieta w II trymestrze ciąży

 

W tym okresie maluszek przybiera na wadze, dlatego potrzebne mu są  substancje i minerały które wspomogą prawidłowy wzrost tkanki kostnej i masy ciała. Zapotrzebowanie na wapń wzrasta o ok 33%. Uzupełnij swoją dietę w mleko i inne produkty mleczne. Unikaj produktów i posiłków ciężkostrawnych, które wzmagają wzdęcia i  powoduję zgagę - takich jak fasola, kapusta, czy dania smażone.

 

Owoców i warzyw nigdy za wiele. Warto uzupełnić dietę w tym okresie o produkty zawierające witaminy z grupy B (pełnoziarniste produkty zbożowe), a także witaminy z grupy E(papryka, oleje roślinne).

 

Dieta w III trymestrze ciąży

 

To już prawie koniec. Już niedługo przywitasz na świecie swoje maleństwo. Cały czas pamiętaj o zaleceniach z I i II trymestru. Dodatkowo możesz ograniczyć sól, która gromadzi wodę w organizmie i może być przyczyną bolesnych obrzęków. Możesz wzbogacić swoja dietę w magnez, potas i wapń, które znajdziesz w takich produktach jak: ciemne pieczywo, kasza, razowy makaron, warzywa. Bogatym źródłem magnezu jest sok pomidorowy.

 

 

Należy pamiętać, że każdy z nas ma inne zapotrzebowanie kaloryczne. Warto uzyskać potrzebne i szczegółowe informacje u specjalistów, aby nasza ciąża przebiegała prawidłowo, a my w spokoju i pełne siły oczekiwały na moment rozwiązania!
 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć