Warszawa

7 najważniejszych elementów odzieży narciarskiej dla dziecka

7 najważniejszych elementów odzieży narciarskiej dla dziecka

Wczuć się w skórę kilkuletniego narciarza? W zasadzie nie ma problemu. Bo czy warstwowy ubiór się nie sprawdza? Sęk w tym, by warstwy były z odpowiednich materiałów, a od ich nadmiaru mały człowiek nie zataczał się po stoku jak śnieżna kuleczka.

 

Bielizna termoaktywna

Pierwsza warstwa bezpośrednio dotykająca skóry, tak, jak w przypadku dorosłych jest kluczowa dla właściwej termoregulacji. Dziecięca bielizna termoaktywna jest z reguły bardzo wygodna, potrzeba tylko idealnie dobrać rozmiar, by poczuć się w niej jak w drugiej skórze. Dobra bielizna termoaktywna to pierwszy krok w kierunku zachowania zdrowia przez aktywne dziecko. W odróżnieniu od bawełnianej bielizny zapewnia stałą temperaturę i momentalnie odprowadza pot, dlatego skóra jest sucha i dziecko nie przeziębia się. To bielizna na tyle uniwersalna, by używać jej także poza stokiem – podczas wycieczek, jazdy na rowerze, itp.

 

Bluza polarowa

Bluza polarowa przede wszystkim ma ogrzewać. W zależności od stopnia gramatury polary mogą być grubsze i cieńsze, ale za to pozwalać na większą swobodę ruchów. Nie da się ukryć, że kluczowym wyznacznikiem dobrej bluzy polarowej jest jej cena. Z reguły droższe polary profesjonalnych firm outdoorowych są cieplejsze i trwalsze, nie mechacą się, są przyjemniejsze w dotyku.

 

Kurtka i spodnie

Oprócz komfortu termicznego muszą przede wszystkim chronić przed wiatrem i wilgocią. Poza naszym gustem najważniejsze są parametry. Do zakupu należy podejść pragmatycznie. Optymalna wodoodporność stroju na całodzienne szaleństwo dla dziecka lub juniora wynosi od 5 000 do 10 000 mm słupa wody, a oddychalność również od 5 000 do 10 000 g/m2. Jak to rozumieć? Są to parametry, które zapewnią komfort cieplny, nieprzemakalność i suchość ubrania w środku podczas jazdy na nartach lub snowboardzie. Zdaniem specjalistów wyżej określone parametry na poziomie ok. 1000, 2000, 3000, często okazują się nie wystarczające. Przy słabszych parametrach, kurtki i spodnie po kilku godzinach spędzonych w warunkach, gdy często siadamy na śniegu, przewracamy się, szybko przemiękają. Dodatkowo, słabe parametry oddychalności (czyli odprowadzania wilgoci na zewnątrz odzieży) to droga do tego, by dziecko było momentalnie spocone, a wtedy bardzo łatwo o przewianie i przeziębienia. Należy pamiętać, aby zarówno bielizna, polar i kurtka współgrały ze sobą pod względem parametrów, by nie zakłócać przepływu wilgoci na zewnątrz. Skuteczną strategią będzie zakup troszkę za dużych kurtek i spodni, przez co dzieci będą miały szansę użytkować, je nieco dłużej i można pod nie zawsze włożyć trochę grubszy polar. Niektóre firmy posiadają rozwiązania, by użytkowanie odzieży było jak najdłuższe. Te firmy robią specjalne zapadki, które skracają i wydłużają nogawki i rękawy, by zimowy strój rósł razem z młodym adeptem narciarstwa, czy snowboardu. Do istotnych funkcjonalności należy też pas przeciwśniegowy, suwaki wentylacyjne oraz kieszenie na skipass.

 

Rękawiczki

Na co zwrócić uwagę w przypadku rękawiczek? Ze względu na wyjątkowo częstą styczność ze śniegiem powinny być wykonane z materiału o wysokich parametrach nieprzemakalności. Szczelne rękawiczki z klejonymi szwami i wysokim mankietem ściąganym gumką z dużym prawdopodobieństwem odpowiednio zabezpieczą wrażliwe dłonie przed śniegiem. Powinny być na tyle wygodne, by ułatwiać dziecku chwytanie oraz by łatwo je było wkładać i zdejmować, co umożliwi suwak lub rozszerzony rękaw. Nie ma reguły czy bardziej komfortowe są jednopalczaste czy pięciopalczaste - zależy to od indywidualnych odczuć użytkownika, oczywiście z jednym palcem zapewniają dużo lepszy komfort cieplny.

 

Gogle

Rażące promienie słoneczne czy wiatr zacinający w oczy? Tego nie zniesie nawet dorosły. Małe gogle dostępne są w szerokiej ofercie wielu renomowanych firm, przy czym głównym czynnikiem decydującym o zakupie powinny być filtry UV chroniące przed promieniami słońca oraz kolor szyby dopasowany do warunków świetlnych na stoku w miejscu, do którego się wybieramy. Do najbardziej uniwersalnych należą szyby pomarańczowe przeznaczone do jazdy w warunkach o średnim natężeniu słońca. Występują również szyby mocniej przyciemniane, gdy zamierzamy używać gogli głównie w warunkach słonecznych.

 

Kask

Obowiązek ich używania nie podlega dyskusjom - na polskich stokach dla dzieci do lat 15 kaski narciarskie są nieodzowne i nakazane. Wbrew pozorom współczesne kaski nie budzą sprzeciwu dzieciaków. Bo i na co tu narzekać - "hełmy" są wygodne, kolorowe, a w czasie wiatru i dużego mrozu po prostu lepiej się w nich jeździ. System wentylacji nie powoduje przegrzania głowy, a jeśli jest wyjątkowo zimno, można pod nie nałożyć polarową kominiarkę. Wszystko jednak zależy od anatomii i jakości danego producenta, dlatego zakup w ciemno nie należy do dobrych pomysłów. Kask trzeba dobrze dopasować nie tylko do kształtu głowy, ale też do posiadanych gogli i sprawdzić atesty bezpieczeństwa.

 

Skarpetki

Tu sprawa ma się podobnie jak z bielizną termoaktywną - bawełniane skarpetki zastępujemy specjalistycznymi, odprowadzającymi wilgoć skarpetami z wyższą nogawką sięgającą do kolana. Są tak skonstruowane, by chronić przed otarciami, dzięki strefom nacisku zapewnić stopie wystarczająco swobody oraz izolację przed niską temperaturą. Warto pamiętać, że "mikroludzie" w ferworze zabawy potrafią zapomnieć nawet o tym, że jest im zbyt zimno lub gorąco. Zapewnijmy im taką odzież i akcesoria, byśmy jako rodzice również zapomnieli o zadawaniu pytań w stylu: - Czy jest Ci ciepło? - Czy nie jest Ci zimno? - Czy razi Cię słońce? Byśmy nie musieli też kontrolować, w jakim stanie są plecy młodego narciarza, snowboardzisty.

 

Adriana Sukiennik 

SnowShop.pl

Zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem "Dziecko na nartach?" który powstał we współpracy ze stacją narciarską- Szwajcaria Bałtowska.

 

 

 

 

 

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć