Warszawa

Co Ty wiesz o pieniądzach?

Mikołaj zapracowany, życzenia spełniane, prezenty już w drodze. Świąteczny czas nie sprzyja kształtowaniu rozsądnych postaw w gospodarowaniu finansami. Sprzyja za to dobrym postanowieniom na nowy rok. Zapraszamy do lektury naszego praktycznego przewodnika finansowego.

 


Edukacja finansowa dzieci


Już najmłodsze dzieci możemy wiele nauczyć. Maluchy wiedzą, że pieniądze są środkiem płatniczym. Warto uświadomić im, że czasem trzeba zaoszczędzić potrzebną kwotę, a kupować ostrożnie i z pewnym planem. Niemal każde dziecko jest przekonane, że coś mu się “należy”. Jest to postawa roszczeniowa typu “mamo, daj”. Tymczasem w życiu musimy niekiedy poczekać na coś, czego bardzo chcemy. I podjąć jakiś wysiłek, aby to osiągnąć. Na przykład zebrać odpowiednie fundusze.


Warto wyznaczyć naszemu dziecku konkretny cel (na przykład upragniona zabawka, gra czy ubranie). Możemy na różne sposoby wspierać pociechę w gromadzeniu pieniędzy, choćby poprzez niewielką kwotę kieszonkowego. Produkty o wyższej cenie wymagają cierpliwości i konsekwencji w zbieraniu funduszy.

 


Racjonalne planowanie budżetu


To brzmi poważnie, ale może oznaczać przygotowanie wspólnie z dzieckiem dwóch słoiczków na oszczędności, z odpowiednio podpisanymi i ozdobionymi etykietami. Taka zabawa jest bardzo pouczająca: wyzwala kreatywność, wytrwałość i umiejętność planowania wydatków.

 


Oszczędności i bieżące wydatki


Kieszonkowe możemy rozłożyć według własnego uznania. Liczy się to, żeby w jednym słoju znajdowały się pieniądze tylko na bieżące drobne wydatki (na przykład słodycze, zeszyty, naklejki, małe gadżety). Drugi słoik powinien być “oszczędnościowy”, a więc nienaruszalny. Każde dorzucenie do słoiczków można wspólnie celebrować i liczyć wnoszone kwoty. Takie oszczędzanie czasami idzie powoli, ale dzięki temu uczy niezbędnej cierpliwości i pokory. W gospodarowaniu finansami są to bezcenne cnoty!


Zarządzanie finansami w praktyce


Dziecko starsze, chodzące już do szkoły, jest otwarte na nieco trudniejsze lekcje. Na tym etapie kluczowe wydaje się dojrzewanie do odpowiedzialnego podejmowania decyzji.


W praktyce może to oznaczać prosty eksperyment. Na wspólnych zakupach powierzamy dziecku zadanie: zakup określonego produktu za określoną odłożoną kwotę. Młody człowiek wie, co ma kupić, ale opcje zakupowe pozostają do wyboru: trochę taniej na promocji czy może drożej, ale pewniej? Przy większej liczbie produktów pojawiają się nowe dylematy: ile opakowań możemy zakupić? Ile nam potrzeba, a co jest zbędne? Czy odłożona kwota wystarczy na jakieś niezaplanowane wydatki? Powierzenie tych decyzji dziecku z pewnością dobrze wpłynie na jego poczucie ważności i wartości. Możemy być przekonani, że do zadania podejdzie ono z maksymalnym zaangażowaniem i powagą.
Konto bankowe dla młodzieży


Nastolatek często pragnie już sam zarabiać i gromadzić pieniądze. Banki prześcigają sie w ofertach specjalnych młodzieżowych kont. Konto bankowe wiąże się z poczuciem samodzielności i odpowiedzialności. Przejście od słoiczka czy skarbonki do internetowego zarządzania swoimi oszczędnościami poprzez placówkę bankową jest ważnym krokiem na drodze rozwoju świadomości ekonomicznej dziecka. Możliwości jest wiele, od różnych form oszczędzania, przez planowanie budżetu, aż po drobne próby inwestycyjne. Posiadanie konta bankowego to także istotny przełom w psychice dziecka, które nie podlega już tak znacznej kontroli ze strony rodziców i odpowiada za swoje decyzje finansowe.


Celem wszystkich opisanych wskazówek jest wypracowanie w dziecku odpowiedzialnej postawy w gospodarowaniu swoimi pieniędzmi. Im więcej samodzielności w decyzjach, tym mniej obaw o marnotrawienie, rozrzutność czy beztroskę. Młody człowiek powinien uczyć się na błędach. Jeśli szybko wyda kieszonkowe na jakąś zachciankę, będzie musiał cierpliwie zabiegać o kolejną przyjemność w przyszłości. To bezcenna lekcja pokory i roztropności.


 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć