Warszawa

Przeziębienie wysokiego ryzyka

Przeziębienie wysokiego ryzyka

Kobieta w stanie błogosławionym zwykle robi wszystko, by jak najlepiej o sobie dbać, ponieważ zdaje sobie sprawę, że w jej rękach spoczywa los nienarodzonego jeszcze potomka. Dominujące wówczas lęki i niepokoje koncentrują się, co zrozumiałe, wokół dobrostanu dziecka, a szczególnie przybierają na sile, gdy przyszła mama „złapie” przeziębienie. Co wtedy?

 

Każda ciężarna, zanim weźmie w ramiona upragnione maleństwo, będzie zmagać się z szeregiem czynników potencjalnie zagrażających; na niektóre z nich nie ma, rzecz jasna, żadnego wpływu (by wspomnieć chociażby o promieniowaniu czy zanieczyszczeniu środowiska), a inne, choć pomniejsze (takie jak stres dnia codziennego, hałas, chemiczne dodatki do żywności) skutecznie mogą zdemolować spokój, tak pożądany w odmiennym stanie. Ponadto na każdym kroku czyhają chorobotwórcze drobnoustroje, a układ odpornościowy pracujący na podwyższonych obrotach podczas ciąży i tak ma nielekko.

 

Jeśli przyszła mama się przeziębi, o co wcale nietrudno, albo poczuje po prostu, że „coś ją bierze” zanim jeszcze uda się po poradę lekarską, często staje przed dylematem: domowe sposoby czy specyfiki apteczne? Te pierwsze często okazują się niewystarczająco skuteczne (czy herbata słodzona miodem aby na pewno poradzi sobie z infekcją?), niekiedy wręcz niebezpieczne (moczenie stóp w osolonym wrzątku czy picie napotnych herbat złożonych z różnych ziół to w wypadku ciężarnych wyjątkowo ryzykowny pomysł),  natomiast do medykamentów należy podchodzić z ogromną dozą ostrożności. Nawet pozornie bezpieczne preparaty pochodzenia roślinnego mogą okazać się szkodliwe (miłorząb japoński hamuje agregację płytek krwi, dlatego zażywanie produktów na jego bazie jest niewskazane zwłaszcza przed porodem, absolutnie zakazane przez całą ciążę są m.in. też te na bazie szałwii, żeń-szenia, krwawnika, a nawet na pozór niewinnego aloesu). Wiele popularnych specyfików zupełnie nie nadaje się do zażywania przez ciężarne.

 

Możliwości kuracji w czasie ciąży są, co prawda, ograniczone, ale na szczęście można sobie skutecznie radzić. Nie znaczy to, że kobieta w ciąży musi szerokim łukiem omijać apteki, bo i tak nie znajdzie tam niczego dla siebie. Wielu lekarzy i farmaceutów rekomenduje środek Oscillococcinum jako bezpieczny, sprawdzony preparat, polecany do stosowania również przez ciężarne. Lek może być stosowany na objawy grypy, przeziębienia i infekcji grypopodobnych: gorączka (do 38,5 C), uczucie ogólnego rozbicia, bole mięśniowe i kostno-stawowe. Najlepiej zastosować Oscillococcinum już przy pierwszych objawach przeziębienia lub grypy. Środek ten wytwarza się wyłącznie na bazie naturalnych składników. Nie  wywołuje efektów ubocznych, ani nie wchodzi w interakcje z innymi lekami. Lek Oscillococcinum jest w postaci  granulek bez potrzeby popijania. U kobiet w ciąży należy go oczywiście przyjmować po konsultacji z lekarzem.

 

Co jeszcze może zrobić przyszła mama, by pomóc sobie w czasie przeziębienia? Najlepiej, by zwolniła tempo i pozwoliła sobie na kilkudniowy odpoczynek w łóżku. Powinna zadbać o odpowiednią ilość snu, by organizm mógł się skutecznie regenerować, a także o wzbogacenie diety o szczególnie wartościowe składniki (kiszona kapusta, czosnek, cebula, naturalny chrzan, cytrusy). Na uciążliwy katar pomogą inhalacje z soli kuchennej czy rumianku, uwaga na krople do nosa - mogą okazać się szkodliwe! Na pewno dobrym pomysłem jest wietrzenie mieszkania (nawet jeśli na zewnątrz jest zimno) i nawilżanie powietrza (wystarczy umieszczenie wilgotnego ręcznika na kaloryferze, by oddychało się łatwiej) – śluzówki nosa i gardła od razu „odżyją”.

 

Ważne, by nie dopuścić, żeby przeziębienie przeszło w groźniejszą chorobę – wówczas lekarz może nie mieć wyboru (np. w przypadku zapalenia płuc) i przepisze antybiotyk oraz inne silne leki. Te zaś, choć niewskazane podczas ciąży, nie wpłyną na płód tak ujemnie, jak poważna dolegliwość. Najlepiej jednak czynić wszystko, co tylko możliwe, by uniknąć takiego scenariusza.

 

OSCILLOCOCCINUM ®

Postać farmaceutyczna: granulki w pojemniku jednodawkowym.
Skład: substancja czynna: Anas barbariae hepatis et cordis extractum 200K 0,01 ml.
Wskazania do stosowania: objawy grypy, przeziębienia i infekcji grypopodobnych: gorączka (do 38,5°C), uczucie ogólnego rozbicia, bóle mięśniowe i kostno-stawowe.
Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Podmiot odpowiedzialny: BOIRON SA, 2 avenue de l’Ouest Lyonnais, 69510 Messimy, Francja.

 

„Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu".

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć