Warszawa

Afera o gluten

Afera o gluten

Magiczne słowo na "g" robi w ostatnich latach zawrotną karierę. Legendarny gluten podzielił rodziców, lekarzy, naukowców i dziennikarzy na obozy zwolenników i przeciwników. Do którego z nich warto się zapisać, aby dieta naszej pociechy była optymalna?

 

Zanim jednak dowiemy się, jak zagłosować w tych żywieniowych wyborach, poznajmy bliżej tajemniczego "kandydata". Czym jest gluten? Gdzie go znajdziemy? Jak wpływa na ludzki organizm? Rozpoczynamy dietetyczne śledztwo...


Gluten to białko roślinne, które znajdziemy w najbardziej popularnych zbożach, czyli pszenicy, jęczmieniu, życie, czy owsie (nie ma go w prosie, gryce i ryżu). Występuje także w produktach wytwarzanych z tych zbóż, czyli w kaszach, pieczywie czy makaronach. To dzięki glutenowi z mąki pieczywo czy ciasta tak dobrze rosną!
Ale zawsze jest jakieś "ale"... W tym wypadku jest to fakt, że czasami gluten może powodować alergię lub glutenozależną chorobę trzewną (celiaklia). Dlatego ten składnik pożywienia w ostatnich latach jest bohaterem żywej dyskusji – zarówno wśród naukowców, jak i praktykujących lekarzy.
Jeszcze do niedawna zalecano wprowadzanie do menu maluszka produktów glutenowych dopiero w 10. miesiącu życia. Zauważano prostą zależność: rzekomo im młodsze dziecko, tym większa wrażliwość na gluten, a co za tym idzie – jeśli poda się go za wcześnie, ryzyko alergii lub celiakii rośnie. Ale w efekcie takiego postępowania choroby te częściej przebiegały w utajeniu, co błędnie brano za ich eliminację. Dlatego najnowsze badania specjalistów w żywieniu niemowląt wykazują jednak, że warto wprowadzać gluten już po ukończeniu przez malucha 4. lub 5. miesiąca życia.
 

 

 

Czytaj więcej na supermamy.limango.pl »

 

 

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć