Warszawa

Druga edycja Europejskiej Nocy Literatury we Wrocławiu – program dla dzieci

Druga edycja Europejskiej Nocy Literatury we Wrocławiu – program dla dzieci

10 fantastycznych autorów, 10 czytających w 10 niezwykłych miejscach w centrum miasta. 28 czerwca Wrocław po raz drugi stanie się Europejską Stolicą Literatury.

 

Noc Literatury to projekt, którego celem jest promowanie literatury współczesnej. Dzięki swojej otwartej formule prezentuje szerokiej publiczności twórczość pisarzy z różnych krajów, popularyzując czytelnictwo i poszerzając wspólną świadomość kulturową. Projekt ten z powodzeniem realizowany jest w Europie od wielu lat, a zeszłoroczna edycja we Wrocławiu, pierwsza w Polsce, zgromadziła jedenaście tysięcy Wrocławian i zyskała niezwykle przychylne opinie zarówno prasy jak i uczestników.

 

 

Wieczornym czytaniom towarzyszyć będzie bogaty program wydarzeń dla dorosłych i dla dzieci. ciągu dnia odbędą się przedstawienia i warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci w różnym wieku, organizowane we współpracy z Festiwalem Literatury dla Dzieci.

 

Wieczorem natomiast zapraszamy na przegląd filmów literackich w Kinie Nowe Horyzonty oraz nocne „Czytanie w ciemnościach” w reżyserii Andrzeja Ficowskiego na motywach sztuki „Głodne dziecko” Elisabeth Very Rathenbock, wzbogacone o przygotowane specjalnie na tę okazję czytanie fragmentu przemówienia Elfriede Jelinek „Proszę posłuchać”. Odbędą się także kiermasze i promocje książek – podczas spaceru uczestnicy będą mogli zbierać pieczątki uprawniające do zniżek w księgarni „Tajne Komplety”.

 

28 czerwca stanie się prawdziwym literackim świętem miasta!

 

POPOŁUDNIE Z WARSZTATAMI LITERACKIMI DLA DZIECI

 

Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy drogą mailową pod adresem: literatura@wroclaw2016.pl. Zapisy rozpoczęły się 10 czerwca 2014. W mailu prosimy o podanie imienia i nazwiska dziecka, a także imienia i nazwiska oraz numeru telefonu opiekuna.

 

12.00–13.30 | Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka, ul. Kuźnicza 29a

„Kto tam” – Teatr Uszyty zaprasza na przedstawienie oraz warsztaty literacko-plastyczne (2-7 lat)

 

Mały, niebieski Zajączek – główny bohater przedstawienia – wprowadza najmłodszego widza w magiczny świat teatru lalek i niezwykłych dźwięków. Stworzony na oczach dzieci Zajączek nie chce być sam, pragnie poznać inne zwierzęta, by się z nimi zaprzyjaźnić. Ale czy mu się to uda?                    Przekonajcie się sami.

 

Po spektaklu zapraszamy na warsztaty, podczas których dzieci będą mogły poznać teatr z drugiej strony. Przybliżymy małym widzom wszystkie lalki-zwierzęta, które oglądały podczas przedstawienia, dzieci zobaczą, jak zbudowana jest dekoracja i dowiedzą się, jak powstał spektakl i w jaki sposób wykonane zostały formy teatralne. Co więcej, będą mogły same zbudować głównego bohatera, a także przejść przez magiczne drzwi i być może po raz pierwszy w życiu pojeździć na słoniu.

 

Poruszymy wyobraźnią dziecka, rozruszamy język i całe ciało,  sprawimy, że najmłodszy widz poczuje się w teatrze tak swobodnie i bezpiecznie, jak we własnym domu.

 

TEATR USZYTY powstał z niczego. A właściwie ze wszystkiego co niezbędne: z miłości do teatru, lalek i pracy rzemieślniczej.
Teatr jest niezależnym tworem Katarzyny i Andrzeja Kopczyków, zawodowych aktorów, na co dzień pracujących w jednym z krakowskich teatrów. Swą działalność rozpoczęli przedstawieniem pt. „Kto tam?,” którego premiera miała miejsce 16 maja tego roku w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Tworzą przy użyciu igły, młotka, talentu, śrubek, nitek, energii, wiertarki, pomysłów, tkanin, piły, wyrzynarki, humoru... Dla małych i dużych.

 

13.00–14.00 | Księgarnia Hiszpańska Elite, ul. Szajnochy 5

„Sztuczki ze sztuką: sztuka może wszystko, ze sztuką można wszystko” – warsztaty literacko-plastyczne (5-10 lat)

 

Co melancholijny Orangutan robił w Holandii? Z kim sprytna Gęś grała w karty? Komu we Włoszech pozował dumny Pingwin? Dlaczego piękna "Owca z perłą" stała się sławna? Czy naprawdę przystojny Gronostaj zamówił portret u Leonarda da Vinci, a zaraz potem protestował na ulicach Florencji przeciw noszeniu futer?
Jakie wydarzenia kryją się za powstaniem wielkich dzieł sztuki? Czy tuż przed namalowaniem obrazu Van Gogh sprzątał pokój na przyjazd rodziców, a Monet miał akurat wielki katar?

 

Na podstawie niezwykłej Wielkiej Księgi Portretów Zwierząt Svietlana Janukovića (wydawnictwo TAKO) i zabawnej Prawdziwej (!) Historii Sztuki Sylvaina Coissarda (wydawnictwo Muchomor) poznamy słynne dzieła, porozmawiamy o kolorach, podobieństwie i poczuciu humoru w sztuce. Na koniec sami zmienimy się w wielkich mistrzów i stworzymy przewrotne prace za pomocą techniki kolażu.

 

14.00–15.00 | Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka, ul. Kuźnicza 27a

„Dżamble” – plastyczne spotkania z literaturą na podstawie książki Gruffalo Julii Donaldson (2-7 lat)

 

W oparciu o ciekawą, zabawną i świetnie zilustrowaną książkę Julii Donaldson Gruffalo będziemy naklejać, wycinać, zgniatać i rysować, by stworzyć las, w którym mieszka stwór Gruffalo, a także myszka, sowa, wąż i lis. A może także inne zwierzęta? Albo my, uczestnicy warsztatów? Zrobimy swoje własne wieeelkie ilustracje do książki! Będziemy pracować w grupach, żeby wzajemnie inspirować się swoimi pomysłami.

 

15.00–16.00 | Centrum Sztuki WRO, ul. Widok 7

„Z kamerą wśród książek: podróże intermedialne” (0-10 lat)

 

Z kamerą wśród książek? Czemu nie?! Zapraszamy na podróże... kamerą po mapie! A właściwie mapach, ponieważ główną bohaterką intermedialnych warsztatów w Centrum Sztuki WRO będzie niezwykła publikacja Mapy Aleksandry i Daniela Mizielińskich. To nie przypadek. Podczas Europejskiej Nocy Literatury we WRO czytany będzie fragment najnowszej powieści peruwiańskiego noblisty, Mario Vargasa Llosy. Mapy, wydane przez Dwie Siostry, również zdobywają najwyższe laury – „New York Times” umieścił ten magiczny album wśród 6 najlepszych książek dla dzieci 2013 roku, publikacją zachwyciło się również m.in. francuskie stowarzyszenie księgarzy, przyznając jej Prix Sorcieres 2013 - najwyższe wyróżnienie. No ale przede wszystkim zachwycamy się nią my i nasze dzieci. Dzięki kamerze ilustracje ożyją na ekranie, zwiedzimy świat od Peru, przez Madagaskar po Japonię, poznając niezwykłości i specyfikę różnorodnych kultur i miejsc, spotykając mieszkańców i zwierzęta Ameryk, Afryki, Azji czy Australii. W czasie tej podróży młodzi widzowie będą mogli wykonać i zabrać ze sobą część tego świata w formie... Jakiej? Przekonajcie się na miejscu!
 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć