Strefa rodzica » Artykuły » Co to jest gotowość szkolna?

Co to jest gotowość szkolna?powiększ

Co to jest gotowość szkolna?

 

Gotowość szkolna (inaczej dojrzałość szkolna) to nic innego jak emocjonalna, intelektualna i fizyczna zdolność dziecka do podjęcia nauki w szkole. Jest to również gotowość do zmiany głównej aktywności dziecka, do tej pory była to przede wszystkim zabawa, teraz stanie się nią nauką -  w szkole i w domu. Inne będą również oczekiwania dorosłych – w przedszkolu była duża swoboda, czas w domu był czasem wolnym, natomiast w szkole dziecko powinno umieć się skupić, pracować w miarę samodzielnie, mobilizować się do wysiłku.


Zdarza się, iż mimo osiągnięcia odpowiedniego wieku  dziecko z jakiegoś powodu nie jest gotowe aby pójść do szkoły. Może nie być gotowe, gdyż kompletnie nie interesuje się nauką i tylko zabawa mu w głowie. Może nie być gotowe, bo nie umie współpracować z grupą, nauczycielem, nie chce słuchać poleceń i wykonywać zadań. Może też być tak, że nie opanowało pewnych umiejętności, ponieważ konkretne funkcje (np. wzrokowa, słuchowa) nie rozwinęły się jeszcze wystarczająco. Powodów dlaczego dziecko nie powinno pójść do szkoły może być wiele i mogą być bardzo różne.


Warto pamiętać, że jeśli my-rodzice dziecka mamy wątpliwości czy poradzi sobie ono w szkole, powinniśmy to sprawdzić i wykonać diagnozę psychologiczno-pedagogiczną w poradni. Jeśli specjaliści potwierdzą nasze obawy, a mianowicie stwierdzą, że z jakiejś przyczyny wskazane byłoby odroczenie obowiązku szkolnego, warto pójść za tą sugestią. Rozwój dziecka nie musi przebiegać harmonijnie, może być skokowy i jeden rok w życiu dziecka może zmienić bardzo wiele.


Jeśli już „zostawiać” dziecko na drugi rok, to im wcześniej tym lepiej. Jeśli dziecko zacznie swoją przygodę ze szkołą gotowe do tego, jest większe prawdopodobieństwo, że przejdzie przez nią bez większych zakłóceń. Natomiast jeśli już na starcie będzie napotykało masę problemów, niepowodzeń, trudności, istnieje spore prawdopodobieństwo, że do szkoły się zniechęci i nauka będzie się kojarzyła z czymś bardzo nieprzyjemnym.

 

Czy moje dziecko osiągnęło gotowość do pójścia do szkoły?

 

Każdy człowiek rozwija się w swoim tempie i u każdego przebiega to nieco inaczej, warto więc obserwować swoje dziecko i jeśli coś nas niepokoi, sprawdzić to. Oprócz naszych obserwacji możemy zapytać o zdanie osoby, które dobrze znają naszą pociechę, np. panią z przedszkola. Pod uwagę musimy wziąć m.in. chęci dziecka do podejmowania wyzwań, pracowania zgodnie ze wskazówkami, umiejętność rysowania. Bardzo ważna jest również umiejętność skupiania się i koncentracji uwagi przez dłuższy czas.


Ostateczną decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego podejmują rodzice. Warto się jednak wspomóc pomocą specjalistów np. z poradni psychologiczno-pedagogicznej, gdzie przeprowadzona zostanie pełna diagnoza, która określi mocne i słabe strony dziecka. Dostaniemy konkretne wskazówki do pracy nad tymi obszarami, które wymagają wsparcia. Poza tym specjaliści określą, czy trudności dziecka są niewielkie i zapanowanie nad nimi zajmie stosunkowo niewiele czasu czy mamy do czynienia z poważniejszym problemem, który wymaga długofalowego działania.

 

Większość dzieci osiąga gotowość do pójścia do szkoły po ukończeniu „zerówki”, ponieważ cała praca przedszkola ukierunkowana jest na to, aby przygotować dziecko do pójścia do szkoły i wyposażyć je w odpowiednie umiejętności. Pod koniec każdego roku szkolnego przedszkole powinno przygotować ocenę opisową każdego dziecka, w której zawarte będę informacje na temat rozwoju dziecka, jego mocnych i słabych stron. Może być ona bardzo pomocna w podejmowaniu decyzji o zapisaniu dziecka do I klasy lub pozostawienia go w „zerówce”.

 

Aby pomóc dziecku w dobrym rozpoczęciu nauki w szkole warto je na to przygotować, tzn. rozmawiać o szkole, jednak nie straszyć. Warto wspólnie odwiedzić szkołę,  zaplanować szkolne zakupy, a pierwszego dnia towarzyszyć dziecku w tym nowym i nieznanym mu otoczeniu. Z kimś bliskim zawsze łatwiej przystosowujemy się do zmian. Poza tym, jak zawsze, obserwować co dzieje się z dzieckiem, rozmawiać o tym, co w szkole i nie lekceważyć zgłaszanych problemów.

 

Magdalena Krakowian-Rząca
Psycholog rodzinny poradni „Centrum-Ja”


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: "Kuba i Kanga" - przyjaźń na krańcu świata więcej » x
Zobacz » Artykuły
"Kuba i Kanga" - przyjaźń na krańcu świata

"Kuba i Kanga" - przyjaźń na krańcu świata

"Kuba i Kanga" to wzruszająca opowieść o spotkaniach, które zmieniają nas na zawsze. Stworzyła ją Ursula Dubosarsky uznawana za jedną z czołowych australijskich autorek dla dzieci i młodzieży... więcej »
Czytanie to recepta na wyważony dialog społeczny! Pierwsza akcja upowszechniania czytania pod patronatem Ministra Zdrowia!
Patronat CzasDzieci.pl

Czytanie to recepta na wyważony dialog społeczny! Pierwsza akcja upowszechniania czytania pod patronatem Ministra Zdrowia!

Mniej niż 40% dorosłych Polaków czyta zaledwie jedną książkę rocznie. To dwa razy mniej niż w Czechach. Akcja "Książka na receptę. Recepta na sukces", to pierwszy krok w stronę zaangażowania neonatologów i pediatrów w popularyzację czytania. więcej »
Pierwsze podróże małego dziecka

Pierwsze podróże małego dziecka

Gdy w życiu młodych osób pojawia się niemowlę często wydaje im się, że z niektórych czynności, które dotychczas sprawiały im przyjemność trzeba będzie zrezygnować. więcej »
15 prostych upominków i dekoracji DIY na Walentynki

15 prostych upominków i dekoracji DIY na Walentynki

Jeśli chcecie sprawić bliskiej osobie niespodziankę z okazji Walentynek, zobaczcie nasze propozycje. więcej »
Książki na Czasie - Styczeń

Książki na Czasie - Styczeń

Styczeń to czas, kiedy z nadzieją wchodzimy w nowy rok, snujemy plany na przyszłość i cieszymy się z pełni zimy (szczególnie jeśli mamy ferie).
Na styczniowe poranki, popołudnia i wieczory wydawcy przygotowali nam publikacje odpowiednie dla czytelników w każdym wieku, skrzące się od emocji, pełne ciekawych informacji oraz dobrej zabawy. więcej »
Rodzinna atmosfera Wisły

Rodzinna atmosfera Wisły

Narty, snowboard, sanki, lepienie bałwana, mroźne zimowe powietrze, dużo białego śniegu, gorąca czekolada lub góralski grzaniec, a w oddali cudowna górska panorama ? to przepis na idealne ferie zimowe w polskich górach. więcej »
Każdy powinien mieć swojego Piaskowego Wilka. Rozmowa z &Aringsą Lind

Każdy powinien mieć swojego Piaskowego Wilka. Rozmowa z Åsą Lind

Jej książki dla dzieci przetłumaczono na około 20 języków. Stworzyła postać Piaskowego Wilka, który stał się nie tylko przyjacielem książkowej Karusi, ale także wielu czytelników. więcej »
Jak spędzić romantyczne rodzicielskie Walentynki?

Jak spędzić romantyczne rodzicielskie Walentynki?

Obojętnie czy Wasze dzieciątko urodziło się dopiero co, czy ma już kilkanaście miesięcy, trudno Wam znaleźć czas na sen, a co dopiero na romantyczne gesty. Jak mimo wszystko podtrzymać płomień romantyzmu w związku? więcej »
Zawody przyszłości - Koduj z Gigantami Programowania!

Zawody przyszłości - Koduj z Gigantami Programowania!

Dynamiczny rozwój technologii, powszechna dostępność urządzeń mobilnych,
szybsza komunikacja i przepływ informacji - wszystko to, co dzieję się obecnie
wokół nas sprawia, że przybywa coraz więcej zawodów związanych z IT. więcej »
Funny Balls Show
Patronat CzasDzieci.pl

Funny Balls Show

W bajecznym świecie czekają na Was przygody króla Szarla, księżniczki Szarlotty, latającego smoka i jego niezwykłych przyjaciół. Olbrzymi balonowy zamek, a za nim wodospad wykonany z kilkudziesięciu błękitnych baloników i gigantyczne balony
z niespodzianką w środku więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Wideorecenzja na Czasie

Max. Kot detektyw

Max. Kot detektyw

Zupełnie nowy detektyw - Max. Kot detektyw! Zobaczcie i posłuchajcie co o Maxie opowie Wam Ania!  

Ferie na Czasie

Jeśli zarówno Wy, jak i dzieciaki macie ochotę na solidną dawkę śmiechu, a także wzruszające opowieści o przyjaźni, nie przegapcie nowych propozycji Multikina.  

Wywiad na Czasie

Każdy powinien mieć swojego Piaskowego Wilka. Rozmowa z Asą Lind

Każdy powinien mieć swojego Piaskowego Wilka. Rozmowa z Asą Lind

Jej książki dla dzieci przetłumaczono na około 20 języków. Stworzyła postać Piaskowego Wilka, który stał się nie tylko przyjacielem książkowej Karusi, ale także wielu czytelników.  
15 prostych upominków i dekoracji DIY na Walentynki

15 prostych upominków i dekoracji DIY na Walentynki

W naszym zestawieniu znajdziecie na przykład girlandę z serduszek, kartkę z walentynkowymi reniferami czy świecznik  

W domu z dzieckiem

Odchudzamy dzieci1 Gry Nasza Księgarnia1 Chłopiec z burzy1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019