Strefa rodzica » Artykuły » Co to jest gotowość szkolna?

Co to jest gotowość szkolna?powiększ

Co to jest gotowość szkolna?

 

Gotowość szkolna (inaczej dojrzałość szkolna) to nic innego jak emocjonalna, intelektualna i fizyczna zdolność dziecka do podjęcia nauki w szkole. Jest to również gotowość do zmiany głównej aktywności dziecka, do tej pory była to przede wszystkim zabawa, teraz stanie się nią nauką -  w szkole i w domu. Inne będą również oczekiwania dorosłych – w przedszkolu była duża swoboda, czas w domu był czasem wolnym, natomiast w szkole dziecko powinno umieć się skupić, pracować w miarę samodzielnie, mobilizować się do wysiłku.


Zdarza się, iż mimo osiągnięcia odpowiedniego wieku  dziecko z jakiegoś powodu nie jest gotowe aby pójść do szkoły. Może nie być gotowe, gdyż kompletnie nie interesuje się nauką i tylko zabawa mu w głowie. Może nie być gotowe, bo nie umie współpracować z grupą, nauczycielem, nie chce słuchać poleceń i wykonywać zadań. Może też być tak, że nie opanowało pewnych umiejętności, ponieważ konkretne funkcje (np. wzrokowa, słuchowa) nie rozwinęły się jeszcze wystarczająco. Powodów dlaczego dziecko nie powinno pójść do szkoły może być wiele i mogą być bardzo różne.


Warto pamiętać, że jeśli my-rodzice dziecka mamy wątpliwości czy poradzi sobie ono w szkole, powinniśmy to sprawdzić i wykonać diagnozę psychologiczno-pedagogiczną w poradni. Jeśli specjaliści potwierdzą nasze obawy, a mianowicie stwierdzą, że z jakiejś przyczyny wskazane byłoby odroczenie obowiązku szkolnego, warto pójść za tą sugestią. Rozwój dziecka nie musi przebiegać harmonijnie, może być skokowy i jeden rok w życiu dziecka może zmienić bardzo wiele.


Jeśli już „zostawiać” dziecko na drugi rok, to im wcześniej tym lepiej. Jeśli dziecko zacznie swoją przygodę ze szkołą gotowe do tego, jest większe prawdopodobieństwo, że przejdzie przez nią bez większych zakłóceń. Natomiast jeśli już na starcie będzie napotykało masę problemów, niepowodzeń, trudności, istnieje spore prawdopodobieństwo, że do szkoły się zniechęci i nauka będzie się kojarzyła z czymś bardzo nieprzyjemnym.

 

Czy moje dziecko osiągnęło gotowość do pójścia do szkoły?

 

Każdy człowiek rozwija się w swoim tempie i u każdego przebiega to nieco inaczej, warto więc obserwować swoje dziecko i jeśli coś nas niepokoi, sprawdzić to. Oprócz naszych obserwacji możemy zapytać o zdanie osoby, które dobrze znają naszą pociechę, np. panią z przedszkola. Pod uwagę musimy wziąć m.in. chęci dziecka do podejmowania wyzwań, pracowania zgodnie ze wskazówkami, umiejętność rysowania. Bardzo ważna jest również umiejętność skupiania się i koncentracji uwagi przez dłuższy czas.


Ostateczną decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego podejmują rodzice. Warto się jednak wspomóc pomocą specjalistów np. z poradni psychologiczno-pedagogicznej, gdzie przeprowadzona zostanie pełna diagnoza, która określi mocne i słabe strony dziecka. Dostaniemy konkretne wskazówki do pracy nad tymi obszarami, które wymagają wsparcia. Poza tym specjaliści określą, czy trudności dziecka są niewielkie i zapanowanie nad nimi zajmie stosunkowo niewiele czasu czy mamy do czynienia z poważniejszym problemem, który wymaga długofalowego działania.

 

Większość dzieci osiąga gotowość do pójścia do szkoły po ukończeniu „zerówki”, ponieważ cała praca przedszkola ukierunkowana jest na to, aby przygotować dziecko do pójścia do szkoły i wyposażyć je w odpowiednie umiejętności. Pod koniec każdego roku szkolnego przedszkole powinno przygotować ocenę opisową każdego dziecka, w której zawarte będę informacje na temat rozwoju dziecka, jego mocnych i słabych stron. Może być ona bardzo pomocna w podejmowaniu decyzji o zapisaniu dziecka do I klasy lub pozostawienia go w „zerówce”.

 

Aby pomóc dziecku w dobrym rozpoczęciu nauki w szkole warto je na to przygotować, tzn. rozmawiać o szkole, jednak nie straszyć. Warto wspólnie odwiedzić szkołę,  zaplanować szkolne zakupy, a pierwszego dnia towarzyszyć dziecku w tym nowym i nieznanym mu otoczeniu. Z kimś bliskim zawsze łatwiej przystosowujemy się do zmian. Poza tym, jak zawsze, obserwować co dzieje się z dzieckiem, rozmawiać o tym, co w szkole i nie lekceważyć zgłaszanych problemów.

 

Magdalena Krakowian-Rząca
Psycholog rodzinny poradni „Centrum-Ja”


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Poznaj 3 propozycje na prezent pod choinkę dla... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Poznaj 3 propozycje na prezent pod choinkę dla żony, mamy lub siostry

Poznaj 3 propozycje na prezent pod choinkę dla żony, mamy lub siostry

Święta za pasem. Aby nie pozostawiać zakupu gwiazdkowych prezentów na ostatni moment, warto już teraz rozejrzeć się za stosownym prezentem. Aby ułatwić Ci to zadanie, przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie trzech najciekawszych propozycji biżuteryjnych z okazji nadchodzącego Bożego Narodzenia. więcej »
Święto Kina 2018

Święto Kina 2018

15 i 16 grudnia 2018 r. bilety do kin, które włączyły się do akcji będą kosztowały 12 zł. więcej »
Ferie zimowe z atrakcjami dla dzieci

Ferie zimowe z atrakcjami dla dzieci

Skrząca się w słońcu tafla lodu na jeziorze, czyste zdrowe powietrze pachnące sosnami, roześmiane twarze dzieci bawiących się z animatorami, aromatyczna i rozgrzewająca kuchnia jednej ze 100. najlepszych restauracji w Polsce - tak mogą wyglądać Twoje tegoroczne ferie zimowe. Naturalnie na Mazurach. więcej »
Latająca klasa - opowiadanie napisane przez blogerów i dziennikarzy

Latająca klasa - opowiadanie napisane przez blogerów i dziennikarzy

Mikołajkowa niespodzianka od wydawnictwa Nowa Era i popularnych blogerów! Wojciech Musiał z bloga juniorowo.pl, Aleksandra Stanisławska z crazynauka.pl, Marcin Perfuński z supertata.tv, Wojtek Szot z kurzojady.pl i Mariusz Wojteczek z dzikabanda.pl napisali specjalne opowiadanie - możecie je przeczytać dziś wieczorem wspólnie z dziećmi! więcej »
Książki na Czasie - Listopad

Książki na Czasie - Listopad

Listopad mimo zimna zaowocował - w fantastyczne lektury. Na początek podgrzejemy atmosferę sportowymi zmaganiami. Następnie przeskoczymy w świat przygód, aby na chwilę trochę zwolnić przy książeczkach dla najmłodszych. Później zanurzymy się już w Świętach i zimie. Przedstawiamy zestawienie najlepszych książek listopada!
więcej »
25 magicznych aktywności dla dzieci w okresie świątecznym

25 magicznych aktywności dla dzieci w okresie świątecznym

Oprócz wspólnych przygotowań, zróbcie dla dzieciaków coś ekstra: może wieczór zabaw inspirowany świątecznym filmem albo śmieszne przyjęcie w świątecznych skarpetach? więcej »
Prezenty na Mikołaja dla dzieci. Zobacz najlepsze propozycje

Prezenty na Mikołaja dla dzieci. Zobacz najlepsze propozycje

Święta Bożego Narodzenia to niezwykły czas. Jedną z najprzyjemniejszych jego części jest obdarowywanie się prezentami. Nic więc dziwnego, że gorączkowe poszukiwania idealnych podarków rozpoczynają się już na wiele dni przed świętami. więcej »
5 najczęstszych przyczyn bólu brzucha u niemowlaka

5 najczęstszych przyczyn bólu brzucha u niemowlaka

Gdy niemowlaka boli brzuszek, stres przeżywa cała rodzina. Co zrobić, gdy dziecko jest rozdrażnione, cierpi na biegunki lub zaparcia i nie daje się uspokoić? Sprawdź, jak pomóc swojemu maluszkowi. więcej »
Jak kupować gry planszowe?

Jak kupować gry planszowe?

Święta tuż-tuż! Prezenty kupione? Jeśli wciąż nie macie pomysłów na podarunki dla bliskich i nie chcecie pójść "na skróty", kupując osławione skarpety, to może zainteresuje Was moja propozycja. Co powiecie na to, by w tym roku postawić na gry planszowe? Taki prezent będzie z pewnością oryginalny oraz zagwarantuje dużo dobrej zabawy w gronie rodziny i przyjaciół! więcej »
Emocje i wzruszenia w tym roku sięgnęły zenitu...

Emocje i wzruszenia w tym roku sięgnęły zenitu...

"Sama już dawno tylu łez nie wylałam w czasie warsztatów i koncertu finałowego". Wywiad z Panią Agnieszka Górską-Tomaszewską - dyrygent KIDS Gospel Joy, Gospel Joy i instruktor warsztatów. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Wspólne czytanki na dobranoc powinny stanowić obowiązkowy punkt w harmonogramie dnia każdej rodziny. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego, przedstawiamy korzyści płynące z czytania maluchom przed...  

W domu z dzieckiem

Boże Narodzenie1 Prezenty1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018