Strefa rodzica » Artykuły » Czego potrzebuje dziecko do rozwoju i nauki?

Czego potrzebuje dziecko do rozwoju i nauki?powiększ

Czego potrzebuje dziecko do rozwoju i nauki?

Warto zadać sobie pytanie „co uczynię, aby wychować szczęśliwe i zdrowe dziecko”? Zastanowić się, jakie wartości chcemy przekazać naszemu dziecku i jak wspomóc jego rozwój? Nie ma niestety prostych, jednoznacznych i skutecznych rad, aby osiągnąć wymarzone cele wychowawcze.

 

Są jednak warunki, jakie rodzice mogą stworzyć swojemu dziecku, aby wyrosło ono na odpowiedzialnego i szczęśliwego dorosłego, dla którego życie nie będzie pasmem trudności,  a polem do rozwijania się i czerpania radości.

 

Potrzeby jakie mają dzieci, stanowią ważną wskazówkę dla rodziców i są drogowskazem do podejmowania adekwatnych  oddziaływań wychowawczych. Działania rodziców, którzy szanują potrzeby swojego dziecka są fundamentalnym warunkiem do wychowania mądrego i szczęśliwego dziecka, które z radością będzie uczyło się nowych umiejętności.

 

Zastanówmy się teraz jakie oczekiwania względem rodzica ma dziecko.
Każde dziecko potrzebuje obecności i dostępności swojego rodzica. Potrzebują czasu spędzonego tylko z nim. Dzieci muszą wiedzieć, że rodzice aktywnie doświadczają życia z nimi, a nie po prostu towarzyszą im w życiu. Dzięki temu, dziecko będzie wiedziało, że rodzic jest z nim, gdy go potrzebuje, wie, że może zwrócić się z każdą trudnością. Mały człowiek potrzebuje więzi, przynależności do rodziny i tym samym poczucia bezpieczeństwa.

 

W swojej pracy spotykam się często z twierdzeniem, że nie można zbyt często chwalić dziecka, gdyż wyrośnie ono na egoistę i zadufanego w sobie samoluba. Nic bardziej mylnego. Częste chwalenie wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka, które pragnie, aby doceniać jego wysiłki. Dzieci chcą mieć pewność, że ich starania nie będą skrytykowane i odrzucone, gdy coś się nie uda. Przecież nam dorosłym też czasem coś się nie udaje. Czy chcemy wtedy słyszeć krytykę? Na pewno nie. Oczekujemy wsparcia i doceniania nawet minimalnych wysiłków. Pierwsze prawo chwalenia mówi o tym, ` „Jeśli chcesz mieć dobre dziecko, to chwal je wiele razy w ciągu dnia. A jeśli myślisz, że nie masz za co – to WYMYŚL!!!” - za podanie pilota, za odłożenie brudnych naczyń do zlewu, za wrzucenie ubrań do kosza na brudną bieliznę… itp.

 

Pochwała powinna być:
• Prawdziwa, czyli sam w nią wierzę,
• Powtarzalna, czyli inni mogą powiedzieć to samo,
• Pozytywna, czyli nie ma w niej żadnych negatywów,
• Przekonywalna, czyli chwalony w nią uwierzy,
• Poważna, czyli bez żartu i ironii,
• Pokazująca, co nam się konkretnie spodobało

 

Nasze dzieci pragną mieć pewność, że rodzice zachowują się tak jak mówią i że potrafią przyznać się do własnych słabości, niewiedzy i błędów. Rodzic to przecież też człowiek i może się pomylić… nie ma monopolu na bycie idealnym.
Rodzina jest swoistym „laboratorium życia”, w którym dziecko uczy się zasad współżycia w społeczeństwie, przestrzegania norm społecznych, realizowania swoich obowiązków. Dzieci potrzebują jasno określonych reguł i konsekwencji w ich przestrzeganiu. Wyznaczanie tych zasad jest trudne, ale bardzo potrzebne gdyż dziecko musi wiedzieć na co się zgadzamy a na co nie.

 

W wychowaniu dziecka i kształtowaniu u niego dobry nawyków ważne jest, aby rodzic sam był dobrym przykładem. Bycie wiarygodnym jest istotne, gdyż dzieci są dobrymi obserwatorami i łatwo dostrzegają rozbieżności między tym, co rodzic robi i mówi.

 

Szanując prawo dziecka do jego wyborów, opinii rodzic uczy go ponosić za nie odpowiedzialność. To dobry początek do kształtowaniu w nim ponoszenia konsekwencji swoich zachowań i decyzji. Jak sam wiesz jest to umiejętność niezbędna w życiu dorosłym.

 

Na temat wychowania dzieci powstało w literaturze wiele pozycji. Podają one sposoby wpływania na dzieci i przykłady oddziaływań. Rodzic nie wskóra jednak niczego, bez zapewnienia dziecku poczucia bycia kochanym, rozumianym. Dzieci potrzebują mieć pewność, że mogą liczyć na swoich rodziców.
Dorosły, odpowiedzialny, dojrzały, umiejący realizować wyznaczone cele człowiek, to dziecko, któremu kiedyś rodzice dali swój czas, pozwolili mu doświadczyć konsekwencji swoich działań i zbudowali z nim serdeczną, opartą na poczuciu bezpieczeństwa więź.

 

 

Artykuł powstał na podstawie:
1.  „10 błędów popełnianych przez dobrych rodziców” Kevin Steede. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne. Gdańsk 2007.
2. „Kiedy pozwolić kiedy zabronić” Robert MacKanzie. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne. Gdańsk 2007.

 

www.think-ahead.pl


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Bajki czytane - Nowy album dla najmłodszych więcej » x
Zobacz » Artykuły
Bajki czytane - Nowy album dla najmłodszych

Bajki czytane - Nowy album dla najmłodszych

Klasyki bajek w postaci opowieści audio! Przejdź się wspólnie na spacer z Czerwonym Kapturkiem do babci, popływaj w morzu z Małą Syrenką, zatańcz walca z Piękna i Bestią! więcej »
Królowa Śniegu: Po drugiej stronie lustra
Patronat CzasDzieci.pl

Królowa Śniegu: Po drugiej stronie lustra

W świecie rządzonym przez czary, Gerda jest jedną z niewielu osób pozbawionych magicznych zdolności. Choć fakt ten stale komplikuje jej życie, bohaterka nie podaje się i dzielnie pomaga rodzinie w prowadzeniu magicznego sklepiku z zaklęciami... więcej »
Zamiast sałaty jedz zimą kiełki

Zamiast sałaty jedz zimą kiełki

Skończyły się już zielone liście z grządki... Kto nie ma ochoty na pryskane produkty z uprawy hydroponicznej, które są zimą sprzedawane z mylną nazwą "sałata", temu można polecić kiełki. Ich przewaga nad innymi warzywami polega na tym, że można je uprawiać przez cały rok. więcej »
Świnka Peppa i Wielka Niespodzianka. Udane urodziny Peppy
Patronat CzasDzieci.pl

Świnka Peppa i Wielka Niespodzianka. Udane urodziny Peppy

W Operze Śląskiej w Bytomiu po raz pierwszy w Polsce odbył się spektakl Świnka Peppa i Wielka Niespodzianka. Zgromadzone na widowni dzieci przeniosły się w świat dobrze znany z popularnej kreskówki. więcej »
Wędrówki z Dinozaurami - spektakularne widowisko

Wędrówki z Dinozaurami - spektakularne widowisko

Będziesz mieć możliwość podziwiania historii dinozaurów, które żyły nawet ponad 200 milionów lat temu, m.in. podczas wędrówki kontynentów. Podczas show poznamy stworzenia żyjące głównie w epoce triasu i epoce jurajskiej. więcej »
Bezpieczeństwa uczę się z Kolejowym ABC

Bezpieczeństwa uczę się z Kolejowym ABC

Urząd Transportu Kolejowego wprowadza akcję "Kolejowe ABC". Towarzyszy jej szereg działań, mających na celu uświadomienie dzieci o zagrożeniach i nauczenia ich bezpiecznych zachowań. więcej »
Ubezpieczenia ważne także dla dzieci

Ubezpieczenia ważne także dla dzieci

W nasze życie na stałe wpisane jest ryzyko. A ponieważ na wiele sytuacji nie mamy wpływu i nie możemy się uchronić przed zdarzeniami. więcej »
Psiechadzka - rodzinna gra planszowa o psio-ludzkiej przyjaźni

Psiechadzka - rodzinna gra planszowa o psio-ludzkiej przyjaźni

Gra zabierze Cię na pełen przygód spacer z psim przyjacielem. W pudełku znajdziesz dwie plansze: SPACER Z PSEM i SPACER Z CZŁOWIEKIEM... więcej »
Wcześniaki - mali wielcy bohaterowie!

Wcześniaki - mali wielcy bohaterowie!

Narodziny dziecka to powód do radości dla całej rodziny. Szczególnej troski od swoich najbliższych wymagają maleństwa urodzone po 22. tygodniu życia. więcej »
Rekordowa liczba przedszkolaków z całej Polski uczy się jak dbać o naturę

Rekordowa liczba przedszkolaków z całej Polski uczy się jak dbać o naturę

Coraz gorsza jakość powietrza, wycinanie terenów zielonych, zmniejszające się zasoby wody pitnej i kolejne gatunki zwierząt znikające z powierzchni Ziemi ? to efekt działań człowieka na naszej planecie. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Wspólne czytanki na dobranoc powinny stanowić obowiązkowy punkt w harmonogramie dnia każdej rodziny. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego, przedstawiamy korzyści płynące z czytania maluchom przed...  

Wideorecenzja na Czasie

Niemożliwi detektywi

Niemożliwi detektywi

Wszystkich fanów detektywistycznych historii zapraszamy do obejrzenia naszej nowej wideorecenzji!  

W domu z dzieckiem

Boże Narodzenie1 Prezenty1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018