Strefa rodzica » Artykuły » Czego potrzebuje dziecko do rozwoju i nauki?

Czego potrzebuje dziecko do rozwoju i nauki?powiększ

Czego potrzebuje dziecko do rozwoju i nauki?

Warto zadać sobie pytanie „co uczynię, aby wychować szczęśliwe i zdrowe dziecko”? Zastanowić się, jakie wartości chcemy przekazać naszemu dziecku i jak wspomóc jego rozwój? Nie ma niestety prostych, jednoznacznych i skutecznych rad, aby osiągnąć wymarzone cele wychowawcze.

 

Są jednak warunki, jakie rodzice mogą stworzyć swojemu dziecku, aby wyrosło ono na odpowiedzialnego i szczęśliwego dorosłego, dla którego życie nie będzie pasmem trudności,  a polem do rozwijania się i czerpania radości.

 

Potrzeby jakie mają dzieci, stanowią ważną wskazówkę dla rodziców i są drogowskazem do podejmowania adekwatnych  oddziaływań wychowawczych. Działania rodziców, którzy szanują potrzeby swojego dziecka są fundamentalnym warunkiem do wychowania mądrego i szczęśliwego dziecka, które z radością będzie uczyło się nowych umiejętności.

 

Zastanówmy się teraz jakie oczekiwania względem rodzica ma dziecko.
Każde dziecko potrzebuje obecności i dostępności swojego rodzica. Potrzebują czasu spędzonego tylko z nim. Dzieci muszą wiedzieć, że rodzice aktywnie doświadczają życia z nimi, a nie po prostu towarzyszą im w życiu. Dzięki temu, dziecko będzie wiedziało, że rodzic jest z nim, gdy go potrzebuje, wie, że może zwrócić się z każdą trudnością. Mały człowiek potrzebuje więzi, przynależności do rodziny i tym samym poczucia bezpieczeństwa.

 

W swojej pracy spotykam się często z twierdzeniem, że nie można zbyt często chwalić dziecka, gdyż wyrośnie ono na egoistę i zadufanego w sobie samoluba. Nic bardziej mylnego. Częste chwalenie wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka, które pragnie, aby doceniać jego wysiłki. Dzieci chcą mieć pewność, że ich starania nie będą skrytykowane i odrzucone, gdy coś się nie uda. Przecież nam dorosłym też czasem coś się nie udaje. Czy chcemy wtedy słyszeć krytykę? Na pewno nie. Oczekujemy wsparcia i doceniania nawet minimalnych wysiłków. Pierwsze prawo chwalenia mówi o tym, ` „Jeśli chcesz mieć dobre dziecko, to chwal je wiele razy w ciągu dnia. A jeśli myślisz, że nie masz za co – to WYMYŚL!!!” - za podanie pilota, za odłożenie brudnych naczyń do zlewu, za wrzucenie ubrań do kosza na brudną bieliznę… itp.

 

Pochwała powinna być:
• Prawdziwa, czyli sam w nią wierzę,
• Powtarzalna, czyli inni mogą powiedzieć to samo,
• Pozytywna, czyli nie ma w niej żadnych negatywów,
• Przekonywalna, czyli chwalony w nią uwierzy,
• Poważna, czyli bez żartu i ironii,
• Pokazująca, co nam się konkretnie spodobało

 

Nasze dzieci pragną mieć pewność, że rodzice zachowują się tak jak mówią i że potrafią przyznać się do własnych słabości, niewiedzy i błędów. Rodzic to przecież też człowiek i może się pomylić… nie ma monopolu na bycie idealnym.
Rodzina jest swoistym „laboratorium życia”, w którym dziecko uczy się zasad współżycia w społeczeństwie, przestrzegania norm społecznych, realizowania swoich obowiązków. Dzieci potrzebują jasno określonych reguł i konsekwencji w ich przestrzeganiu. Wyznaczanie tych zasad jest trudne, ale bardzo potrzebne gdyż dziecko musi wiedzieć na co się zgadzamy a na co nie.

 

W wychowaniu dziecka i kształtowaniu u niego dobry nawyków ważne jest, aby rodzic sam był dobrym przykładem. Bycie wiarygodnym jest istotne, gdyż dzieci są dobrymi obserwatorami i łatwo dostrzegają rozbieżności między tym, co rodzic robi i mówi.

 

Szanując prawo dziecka do jego wyborów, opinii rodzic uczy go ponosić za nie odpowiedzialność. To dobry początek do kształtowaniu w nim ponoszenia konsekwencji swoich zachowań i decyzji. Jak sam wiesz jest to umiejętność niezbędna w życiu dorosłym.

 

Na temat wychowania dzieci powstało w literaturze wiele pozycji. Podają one sposoby wpływania na dzieci i przykłady oddziaływań. Rodzic nie wskóra jednak niczego, bez zapewnienia dziecku poczucia bycia kochanym, rozumianym. Dzieci potrzebują mieć pewność, że mogą liczyć na swoich rodziców.
Dorosły, odpowiedzialny, dojrzały, umiejący realizować wyznaczone cele człowiek, to dziecko, któremu kiedyś rodzice dali swój czas, pozwolili mu doświadczyć konsekwencji swoich działań i zbudowali z nim serdeczną, opartą na poczuciu bezpieczeństwa więź.

 

 

Artykuł powstał na podstawie:
1.  „10 błędów popełnianych przez dobrych rodziców” Kevin Steede. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne. Gdańsk 2007.
2. „Kiedy pozwolić kiedy zabronić” Robert MacKanzie. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne. Gdańsk 2007.

 

www.think-ahead.pl


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Jak mądre aktywności stymulują rozwój dziecka... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Jak mądre aktywności stymulują rozwój dziecka - czyli premiera nowej serii KsiążkoGry od wydawnictwa Nowa Era

Jak mądre aktywności stymulują rozwój dziecka - czyli premiera nowej serii KsiążkoGry od wydawnictwa Nowa Era

Rodzicu, od teraz Twoje dzieci już nigdy nie będą się nudzić! Mają ochotę na czytanie, grę planszową albo memo? Chcą się pobawić w rozwiązywanie zagadek? A może po prostu są w filozoficznym nastroju? Wydawnictwo Nowa Era i kultowy magazyn Świerszczyk prezentują nową serię KsiążkoGry, którą pokochają dzieci i rodzice. więcej »
Jak skutecznie wyegzekwować alimenty?

Jak skutecznie wyegzekwować alimenty?

Większość rodziców wie, że wyrok ustalający alimenty jest dopiero pierwszym krokiem w uzyskaniu alimentów. Sam wyrok - choć nakłada na osobę zobowiązaną obowiązek uiszczania alimentów - nie spowoduje niestety ich automatycznego przekazania uprawnionemu dziecku. więcej »
Jak pomalować pokój dziecka, aby zmotywować je do nauki?

Jak pomalować pokój dziecka, aby zmotywować je do nauki?

Niezależnie od tego, czy jesteśmy rodzicami maluszka, czy starszaka, kilkulatka czy nastolatka, musimy otoczyć dziecko kreatywną, przyjazną przestrzenią. więcej »
Już jest druga edycja wydania specjalnego KUKBUK Dzieciaki
Patronat CzasDzieci.pl

Już jest druga edycja wydania specjalnego KUKBUK Dzieciaki

Na rynku ukazała się druga edycja wydania specjalnego KUKBUK Dzieciaki. Jest to pierwszy magazyn przeznaczony jednocześnie dla dzieci i dorosłych oraz współtworzony przez dzieci. KUKBUK Dzieciaki to atrakcyjne wizualnie, zabawne i edukacyjne treści dla kucharzy w wieku 5-12 lat. więcej »
Jak pomóc dziecku, które łatwo się rozprasza?

Jak pomóc dziecku, które łatwo się rozprasza?

Wiele dzieci ma problem ze skupianiem się na określonych zajęciach, co skutkuje rozdrażnieniem, małą efektywnością czy ciągłym znudzeniem. Może się to odbić na wynikach w szkole oraz relacjach z innymi. więcej »
Poranna rutyna - jak zdążyć na czas?

Poranna rutyna - jak zdążyć na czas?

Nikt nie lubi porannego zamieszania, które potrafi zepsuć humor na cały dzień. Czasem ciężko połapać się w tym wszystkim, co dzieje się wokół, dlatego właśnie dobrym przyzwyczajeniem jest poranna rutyna, dzięki której łatwiej zapanować nad tym całym bałaganem. więcej »
10 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

10 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

Czy słońce, czy deszcz, czas z dzieckiem można spędzić przyjemnie i kreatywnie. Zobaczcie nasze podpowiedzi! więcej »
Bajki o jesieni - top 6

Bajki o jesieni - top 6

Dni robią się coraz krótsze i chłodniejsze. Jeśli spędzacie z dziećmi jesienne wieczory w domu, możecie wykorzystać ten czas na rozrywkę i edukację w jednym. Przygotowaliśmy dla Was zestaw krótkich bajek o jesieni. więcej »
W co się bawią współczesne dzieci?

W co się bawią współczesne dzieci?

Dzieciom w dzisiejszych czasach nie wystarcza już granie w piłkę przed blokiem, skakanie na skakance czy zabawa w podchody lub dwa ognie. Czasy się zmieniły, a wraz z nimi wymagania maluchów. Co obecnie sprawia im radość? więcej »
Nowy bohater Cartoon Network - Craig - zaprasza dzieci do zabawy na świeżym powietrzu

Nowy bohater Cartoon Network - Craig - zaprasza dzieci do zabawy na świeżym powietrzu

Siła dziecięcej wyobraźni, zabawa w otoczeniu przyrody, przyjaźń i niesamowite przygody - tak wygląda świat w nowej kreskówce "Craig znad potoku", która 15 października pojawi się na antenie Cartoon Network. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Poranek na czasie

Poranna rutyna - jak zdążyć na czas?

Poranna rutyna - jak zdążyć na czas?

Nikt nie lubi porannego zamieszania, które potrafi zepsuć humor na cały dzień. Czasem ciężko połapać się w tym wszystkim, co dzieje się wokół, dlatego właśnie dobrym przyzwyczajeniem jest...  

Jesień na Czasie

Bajki o jesieni - top 6

Bajki o jesieni - top 6

Przygotowaliśmy dla Was zestaw krótkich bajek o jesieni. Na ich podstawie warto porozmawiać z dziećmi o tej porze roku.  

W domu z dzieckiem

Knock Nocky1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Prezenty1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018